Şablon tartışma:Yahudilik

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
  • Merhabalar,

Bence bir Musevilik şablonuna ihtiyaç var. İngilizce Vikipedi'de bu konuda iki şablon var, en:Template:Judaism ve en:Template:Jew. Şahsen en:Template:Judaism'i daha uygun ve derli toplu bulduğum için onu temel olarak bu şablonu başlattım fakat devam etmeden önce herkesin fikrini ve yardımını rica etmek isterim. Şablon'da geçen bazı temel Musevi terimlerine pek bir yabancılaşıyorum bazen, bu nedenle arkadaşlar yardım ederlerse terimlerin çevrilmesi açısından çok iyi olur. Teşekkürler... - Kubra 13:01, 30 Ocak 2006 (UTC)

Şablonun genişliği[kaynağı değiştir]

15"lik bir ekranda bu şablon fazla geniş bir yer kaplanıyor (matsa maddeye mesela bakınız) --katpatuka 15:29, 9 Şubat 2006 (UTC)

  • İçeriğinden eksiltmemek kaydıyla sağdan soldan 1 cm kısaltılabilir.
Bir miktar daralttım, daha da daraltılabilir, ama bu sefer de şablonun boyu çok uzar ki bu da en kadar kötü bence. Yine de istenilirse daha da daraltılabilir... - Noumenon 16:07, 9 Şubat 2006 (UTC)

Musevi mi, Yahudi mi?[kaynağı değiştir]

→ "Yıllar önce bir Yahudi dostumdan faks notu aldım. Osmanlı nezaketiyle kendini zorlayıp «Musevî» demekte ısrar ediyorsun. Biz Yahudiyiz, kendimizden böyle bahsediyoruz, bu adla anılmak istiyoruz. Sen de Yahudi desene Allahını seversen! O gün bugündür, dediğini yapıyorum." Hakkı Devrim, Radikal, 1 Temmuz 2006

  • Ben de Vikipedi'ye geldiğimden bu yana bu söyleyişe takılmış durumdaydım. Kaldı ki, Judaism'in birebir çevirisi de Yahudilik'dir. Diğer örnekler: Judas=Yahuda, Judea=Yahudiye. Yahudiler'e Musevî diye hitap etmek, Hristiyanlar'a İsevî, Müslümanlar'a da Muhammedî diye hitap etmek gibidir. Vikipedi'de kullanılmış Musevi/Musevilik sözcüğünün, Yahudi/Yahudilik olarak değiştirilmesini öneriyorum. --Aliska 04:12, 2 Temmuz 2006 (UTC)

Ekleme ve Çıkarma[kaynağı değiştir]

Selam. Bence ilave ederek zenginleştirebiliz. Fakat bir kısım olsa çıkarırken tartışma açmalıdır. Çünkü daha önce arkadaşlarımız emeklerini harcamıştır. Kırmızı maddeler (açılmaya aday maddeleri) açılacak mı açılmayacak mı onu bilimiyorum. Yine de bir kısmı olsa çıkarmak isteyenler gerekçeleri göstererek tartışma açmalı. İyi çalışmalar. Takabeg 20:03, 31 Aralık 2007 (UTC)

Samaritler ile Karaylar etnik gruplar olduğundan bunları "mezhep" bölümünden çıkarıp "etnik" gruplar bölümüne koymayı uygun buldum. Saygılar --Iggy 16:46, 22 Mayıs 2009 (UTC)