Avdala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
        

Avdala (İbranice: הבדלה) yeni haftaya girerken Şabat'ın ve bayramın bittiğini sembolize eden bir Yahudi seremonisidir. Şabat Cumartesi günleri hava karardığında sona erer. Cumartesi akşamı gökte 3 yıldız göründüğünde Avdala okunur. Eğer herhangi bir sebeple Avdala'nın okunmasına fırsat bulunamazsa bu dua Perşembe akşamına kadar ertelenebilir.

Avdala duasını okuyan bir haham

Avdala genellikle kaşer şarap veya kaşer üzüm suyu eşliğinde okunur. Şarap veya üzüm suyu bulunamaması durumunda ise su hariç herhangi bir içecekle de bu tören gerçekleştirilebilir. Şabat'ın bitiminde birden fazla fitilli, örgü şeklinde mum yakılır, dua okunur ve adet gereği eller muma yakın tutularak ışığın tırnaklardan yansıması sağlanır. Bir baharat kutusu elden ele geçirilerek koklanır, Sefarad cemaatlerinde ise aromatik bitkiler de kullanılır. Yom Kippur bitiminde ise mum yakılmasına rağmen baharat kullanılmaz.

Avdala, beş duyusunu kullanabilen kişiler için makbuldur: şarap tadılır, baharat koklanır, mumun ateşi görülür ve sıcağı hissedilir, dua duyulur.

Bazı cemaatlerde Avdala bitişinde arta kalan şarap bir kâseye boşaltılır ve mum içinde söndürülür. Bunu sebebi ise şarabın bir sevap için kullanıldığı ve başka bir amaçla kullanılmamasıdır.

Şabat bitişinde eğer yeni bir bayram başlıyorsa Avdala için gereken dua okunur fakat baharat kullanılmaz ve örgülü mum yerine bayram mumları kullanılır, böylece bayramın bitmediği simgelenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]