İlyas (peygamber)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İlyas (Arapça: İlyâs için إلياس, Îlyâ için إيليا, İbranice: אליהו‎ Elijahu, Almanca: Elija), Hıristiyanlık, İslam ve Musevilik dinlerinde kutsal bir peygamberdir. İlyas peygamberin MÖ 9. yüzyılda yaşadığı tahmin edilmektedir.

İlyas heykeli, Carmel dağı, İsrail.

Tanah'da İlyas[değiştir | kaynağı değiştir]

(İlyas'ın Baal rahipleriyle savaşı)

İlyas halka doğru ilerleyip, “Eğer RAB Tanrı’ysa, O’nu izleyin; yok eğer Baal Tanrı’ysa, onun ardınca gidin.” “RAB’bin peygamberi olarak sadece ben kaldım. Ama Baal’ın dört yüz elli peygamberi var.

İlyas, Baal’ın peygamberlerine, “Kalabalık olduğunuz için önce siz boğalardan birini seçip hazırlayın ve ilahınızı adıyla çağırın” “Bağırın, yüksek sesle bağırın! O tanrıymış. Belki dalgındır, ya da helâdadır, belki de yolculuk yapıyor! Yahut uyuyordur da uyandırmak gerekir!”

...........

İlyas, “Baal’ın peygamberlerini yakalayın, hiçbirini kaçırmayın” diye onlara buyruk verdi. Peygamberler yakalandı, İlyas onları Kişon Vadisi’ne götürüp orada öldürdü. (1.Krallar 19)

Kur'an'da İlyas[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmi Kur'an'da geçen bir peygamberdir. Kıssası Kur'an'da şöyle anlatılır:

« Muhakkak İlyas gönderilenlerdendi. O bir zaman kavmine şöyle demişti, "Sizler hiç takvâ sahibi olmayacak mısınız, yaradanların en güzelini bırakıp da Baal'e mi dua edeceksiniz, muhakkak Allah sizlerin ve sizden evvelki atalarınızın rabbidir." Kavmindekiler ise İlyas'ı yalanladı, muhakkak onlar (Cehennem'e) hazırdırlar. (O kavmin içinden) ancak Allah'ın ihlaslı kulları (kurtulmuştur). Sonradan gelenler içinde İlyas'ın hayırla yad edilmesini takdir ettik. Selam olsun İlyaslara. »
(Saffat 37/123-130. ayetler)
« Zekeriya'yı, Yahya'yı, İsa'yı ve İlyas'ı da. Onların hepsi salihlerdendir. »
(Enam 85)

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Hızır ve İlyas'ın buluşması Türk dünyasında kutlanan bir gelenektir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]