İçeriğe atla

Yahudi Fas Arapçası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yahudi Fasçası
Ana dili olanlarİsrail, Fas
Konuşan sayısı258.925  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Varsayılan
  • Yahudi Fasçası
Yazı sistemiİbrani alfabesi
Dil kodları
ISO 639-3aju

Yahudi Fasçası (veya Yahudi Fas Arapçası) eskiden Fas'ta yaşamış Yahudiler'in konuştuğu bir Arapça şeklidir. Fas'ta bu dili konuşabilenler sadece yaşlılardır.[1]

Tarih ve Etkileşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihsel olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudiler'in Fas'taki uzun tarihi boyunca konuşulmuş bir dildir. Yahudi Arapçası'nın Fas lehçesi Arapçanın dışında, coğrafi yakınlığından ve Yahudilerin İspanya'dan kovulmasından dolayı İspanyolca ve Ladino'dan da etkilenmiştir. Zamanında Fransa sömürgesi olmasından dolayı Fransızca'dan da etkilenen Yahudi Fasçası'nda birçok Musevi dillerinde olduğu gibi İbranice'den de kelimeler bulunur. Bu lehçe Yahudi Tunus Arapçası ile Yahudi Libya Arapçası konuşan kişiler tarafından kolaylıkla anlaşılabilirken bu durum Yahudi Irak Arapçası için geçerli değildir.

Bugün[değiştir | kaynağı değiştir]

Fas'taki 265.000 kişilik Yahudi cemaatinin çoğunluğu 1948'den sonra İsrail'e göç etti. İsrail dışında Kuzey Amerika ve başta Fransa olmak üzere Avrupa'ya göç edenlerde oldu. Bugün Fas'ta 8.000 üzerinde Yahudi bulunmasına rağmen genç neslin anadili Arapçadan ziyade Fransızcadır ve konuştukları Arapça Yahudi Arapçası'ndan çok Fas Arapçası'na benzer. Fas'ta bu dili konuşan 8.925 kişi vardır ve yoğunluklu olarak Kazablanka ve Fes şehirlerinde yaşarlar. İsrail'de bu dili konuşan 250.000 kişi diğeri İbranice olmak üzere çift dillidir. Hem Fas hem İsrail'de Yahudi Fasçası bilenler genelde yaşlı nesillerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudi dilleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]