Ultra belirgin zirve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ultra belirgin zirveleri gösteren dünya haritası

Ultra belirgin zirve, 1.500 metre (4.900 ft) veya daha fazla topografik çıkıntıya sahip olan dağ zirveleri için kullanılmaktadır. Dünyada yaklaşık 1.524 adet zirve vardır. Matterhorn ve Eiger gibi bazı zirveler, yüksek dağ geçitleriyle daha yüksek dağlara bağlandıkları ve bu nedenle yeterli topoğrafik öneme sahip olmadıkları için ultra sayılmamaktadır.

"Ultra" terimi, 1980'lerde Washington'da zirveye çıkma konusundaki çalışmalarından yola çıkılarak dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Fry'den kaynaklanmıştır. Orijinal terimi, en az 1.524 metre (5.000 ft) yüksekliğindeki zirvelere atıfta bulunan "ultra büyük dağ"dır.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda dünya genelinde 1.515 ultra zirve tespit edilmiştir: Asya'da 637, Kuzey Amerika'da 353, Güney Amerika'da 209, Avrupa'da (Kafkaslar da dahil olmak üzere) 119, Afrika'da 84, Avustralasya'da 69 ve Antarktika'da 39.

Dünyanın en büyük dağlarından birçoğu, Everest, K2, Kilimanjaro, Mont Blanc ve Olympus Dağı dahil olmak üzere, ultradır. Öte yandan, Eiger ve Matterhorn gibi diğerleri, yeterli öneme sahip olmadığı için ultra değildir. Birçok ultra belirgin zirve Dünya'nın nadiren ziyaret edilen ve soğuk bölgelerinde yer almaktadır. Örneğin Grönland'da 39 tane mevcuttur. Britanya Kolumbiyası'nda listelenen dağların bir kısmında genel olarak tanınan isimler bile bulunmamaktadır.

14.8.000 m zirvenin 13'ü (Lhotse Dağı istisnadır) ultra belirgin zirvedir ve 7 bin metrenin üzerinde 64 ultra zirve vardır. 3 bin metrenin üstünde 90; 4 bin metrenin üstünde ise 22 ultra zirve mevcuttur.

Bir dizi ultra zirveye tırmanış gerçekleştirilmişken Sauyr Zhotasy (muhtemelen), Siple Dağı ve Gangkhar Puensum, dünyanın en ünlü tırmanılmamış zirvelerine olası adaylardandır.

Yedi Zirveler da ultra sayılmaktadır.