Hacıhalilarpaç, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacıhalilarpaç
Türkiye konumunda Hacıhalilarpaç
Hacıhalilarpaç
Hacıhalilarpaç
Hacıhalilarpaç'ın Türkiye'deki konumu
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 324
İl plaka kodu 33
Posta kodu 33730
Resmî site

Hacıhalilarpaç, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir mahallesidir. Rakımı 65 ile 120 metre arasında değişen Hacıhalilarpaç mahallesinin Erdemli'ye uzaklığı 17 km'dir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Erdemli' Elvanlı mahallesi ve Kargıpınarı kasabasından ulaşılmaktadır. Günün her saatinde, her türlü araçla köye ulaşmak mümkündür. Köy Elvanlı mahallesine 2.5 km mesafededir. mahalleden her 5 dakikada bir mersine kalkmakta olan elvanlı kooperatif araçları ve 15 dakikada bir erdemliye kalkmakta olan pınar kooparafit araçları bulunmaktadır..

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalledeki okulda 8. sınıfa kadar eğitim verilmektedir.1.2.kademeyi 8 yıllık eğitimi kendisi vermektedir

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede sağlık ocağı yoktur, ancak köy halkı sağlı hizmetini Elvanlı Sağlık Ocağı'dan almaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı nüfus sayımına göre mahallenin nüfusu 891'dir. Yaklaşık 320 haneden oluşmuştur. şu an ise yaklaşık 2000 civarında olduğu düşünülüyor.. hızla büyümekte ve gelişmekte olan bir mahalledir


Mahallede iki tane cami vardır

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez, Deligelinli , Çamlı mahalle ve boynu inceli mahallesi olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Domates, limon, portakal, zeytin ve nar vazgeçilmez ürünlerdir. belli bir miktarda keçiboynuzu, şeftali, mandalina, cennet meyavası(hurma), kayısı, şekerpare, badem, ahududu, çeviz, buğday, üzüm, incir ve sebzecilik yapılmaktadır..

Geçim kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Narenciye üretimi ileri seviyededir. Mahallede yayla sebzeciliği gelişmiştir. Zeytincilik yeni yeni gelişmektedir. Mahallede küçükbaş hayvan besiciliği de önemli gelir kaynaklarındandır. Hemen hemen her evde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sığır besiciliği yapılmaktadır.yaylasında şeftali kaysı elma kiraz yetiştirilmektedir

Tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Araburun mevkiinde artık kaybolmaya yüz tutmuş Ören Yatağı adı verilen eski mezarlar mevcuttur. Zingirdek mevkiinde mağara ve Nurkız mevkiinde de su sarnıçları vardır.

Su[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede içme suyu vardır. Mahallede sulama suyu da vardır, ancak yetersiz durumdadır. Mahalleden geçen Karacaoğlan çayı üzerine, Kayrakpınarı Göleti yapım çalışmaları bitirildiği zaman mahallede sulama suyu sıkıntısı kalmayacaktır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Köy hakkında genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörükler 1773 yılında Ermenek kazasının Barçın yaylasından göçerek buraları yurt edinmişlerdir. Hacıhalilarpaç, Osmanlılar döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Elvanlı mahallesinin bir mahallesi iken, 1934 yılında köy statüsüne alınmıştır

Yaz mevsiminde Çamurlu ve Beypınarı yaylalarına çıkan köy ahalisi, yaylada sebzecilik yapmakta, hayvancılık ile uğraşmaktadır. Son yıllarda yetiştiriciliği kolay olan bodur elma dikimi yaylalarda gelişme göstermektedir. Yaylada şeftali, kiraz ve elma önemli gelir kaynaklarından biridir.