Çamlı, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çamlı
Çamlı konumu
Çamlı'nın Türkiye'da bulunduğu yer
Çamlı
Çamlı
Çamlı'nın Türkiye'deki konumu
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 840 m (2.750 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 652
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0324

Çamlı, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamlı Köyü 1960 yılındaki ihtilalde Ohut ve Firzin mahallelerinin birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Yörük Türkmenleri yaşayışını devam ettirenler, 1400 rakımlı Karafrenk yaylasına çıkmaktadır. Ohut mahallesi Firzin'den 4 km. daha ileridedir. Mahallede zengin krom madeni yatakları vardır. Mahallenin batı kesiminde yer alan Alata vadisi, yamaç paraşütü yapılmaya elverişlidir. Ayrıca mahallenin ormanlık alanlarında doğa yürüyüşü (tracking) yapılabilir.

Çevresi ormanlarla kaplı olan köy, adını çam ağaçlarının çokluğundan almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK OĞUZ TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında gözleme, kuru fasulye, börek çok güzeldir.

Tarihi Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karafrenk ve köy içerisinde Roma ve Bizans döneminden kalma harabeler, mezarlar, lahitler, sinler vardır. Ancak bunlar yok olmak üzeredir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Mersin iline 60, Erdemli ilçesine 27 km mesafededir. Rakımı 800 metre ile 970 metre arasında değişmektedir. Ohut ve Firzin olmak üzere iki mahalleden oluşmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı nüfus sayımına göre mahallenin nüfusu 652'dir ve 240 haneden oluşmuştur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Mahallede küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği de önemli gelir kaynaklarından biridir. Mahallede en çok domates, fasulye, kiraz, şeftali, incir, zeytin, kabak, salatalık yetiştirilmektedir. Son yıllarda meyvecilik esas geçim kaynağı halini almıştır. Karafrenk yaylası hem sebzecilik hem de Napolyon kiraz ve de Kasım ayına kadar kalabilen şeftalileriyle kivi ile meşhurdur. Çamlı mahallesi de şeftali ve de kiraz bahçeleriyle kaplıdır. Mahallede şeftali mevsimi ise yoğunlukla Ağustos ayıdır, Eylül ortasına kadar da şeftali bulunabilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede çamlı mahallesi İlköğretim okulu bulunmaktadır. Mahallede tek cami yapılmış ve teki de yapılmakta olup bunların lojmanları da vardır. İçme ve sulama suyu yetersizdir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]