Kocahasanlı, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kocahasanlı
Mersin districts.png
Mersin İli Siyasi Haritası
Ülke Türkiye
İl Mersin
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 • Kır
-
 • Şehir
-
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)

Erdemli'nin hemen batısında kurulu olan Kocahasanlı kasabası, sahil şeridi en uzun olan kasabalarımızdan biridir. Rakımı 2 ile 100 metre arasında değişmektedir. Erdemli'ye uzaklığı 4–5 kilometredir. Günün her saati ulaşım sağlanabilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu 9.000 civarında olan Kocahasanlı'da yaklaşık 2.200 hane vardır. Yaz mevsimi geldiği zaman nüfus 10.000 civarına yükselmektedir. Yenimahalle, Merkez, Akkale ve Gerce olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur. 1951 yılında Bulgar zulmünden dolayı Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakılan insanlardan 51 hanelik bir grup Akkale mahallesine iskan edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocahasanlı Türkmen Oymağı Koyuncu'dan bölünmüş bir obadır. Yaşayışları diğer Yörük Türkmenleri gibidir. Cumhuriyet öncesi Yağda bucağının konar-göçer Yörüklerinden olan Kocahasanlı Yörük Türkmenleri oymağı, yazı Toroslar'da (Uzunkuyu, Delikbaldıran) geçirirler. Kışları ise Yağda bucağına bağlı ve Erdemli'nin batısındaki Topuzalanı ve Üçtepe Köyü'nde kışlar. Kocahasanlı, 1928 yılında köy olarak şimdiki Üçtepe mahallesinin olduğu yere kurulmuştur. Köy sakinleri 1952 yılında sahil kenarlarına iskan etmişlerdir. Üçtepe mahallesi, 1987 yılında Kocahasanlı'nın mahallesi iken köy yapılmıştır. Günümüzde Kocahasanlı halkı yaz mevsimini Avgadı, Uzunkuyu ve Güzeloluk yaylalarında geçirmektedirler.

Yapısıgüzel, Hayrat, Köşkerli, Üçtepe mevkilerinde Roma ve Bizans devirlerinden kalma sarnıçlar, lahitler, mezarlar gibi tarihi antik kalıntılara rastlanır. Ancak, artık bunlar yok olmak üzeredir.Çoğu yetkililerin ilgisizliği ve yoğun tarla açma faaliyetleri nedeniyle talan edilmiş, binlerce tarihi eser 15-20 yıl içerisinde ciddi zararlar görmüştür.

Kuruluş tarihi hakkında kesin bilgi olmayan Kocahasanlı hakkında şöyle de bir rivayet vardır:

Eskiden Toroslar'da Çolak Ağa namında bir ağa yaşarmış. Çolak Ağa halka zulmedermiş. Yapılan zulümlere dayanamayan Koca Hasan adındaki yaveri, Çolak Ağa'yı defalarca uyarmış. Ağa, yaptığı kötülüklerden vazgeçmeyince Koca Hasan, ağaya isyan etmiş ve kendi yanına insanlar toplamış. Sonrasında Çolak Ağa'ya saldırmış, fakat mağlup olmuş. Koca Hasan bunun üzerine Başyayla (Avgadı civarı) denilen yaylaya çıkmış. Çolak Ağa'ya yaptığı zulümlerin yanına kâr kalmayacağına dair bir de haber göndermiş. Çolak Ağa, bunun üzerine adamlarıyla birlikte Başyayla'ya peşinden gelmiş. İkisi burada karşılaşmış ve yaptıkları savaşta Ağa, Hasan tarafından öldürülmüş. Çolak Ağa'nın zulmünden kurtulanlar Koca Hasan ile birlikte şimdiki kasabanın bulunduğu yere gelmiş ve buraya yerleşmişler. Halk da kendilerini bu kötülüklerden kurtaran Hasan'ın adını bu mevkiye vermişler.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turizmde gelişmeler kaydeden Kocahasanlı'da sahil bandajı 2.500 metre civarındadır. Çadır kamplar kurulan plajında güvenle denize girilmektedir.

Geçmiş yıllarda arıcılıkları ile meşhur olan kasaba halkı, günümüzde geçimini tarımdan sağlamaktadır. Halk; açık sebzecilik, meyvecilik ve seracılıkla uğraşmaktadır. Turfanda sebzecilik ve narenciye yetiştiriciliği ileri seviyededir. Sera alanları bir hayli fazladır. Limonun dışında domates, salatalık, marul, fasulye, karnabahar, kayısı, zeytin ve muz da yetiştirilmektedir. Sebze hali yaklaşık altı ay açık kalmaktadır. Küçükbaş hayvan besiciliği günümüzde terk edilmeye başlanmıştır.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern bir şehir görüntüsü çizen Kocahasanlı'da, belediye 1972 yılında kurulmuş 30 Mart 2014 Tarihinde Büyükşehir Yasasına göre Mahalle statüsüne alınmıştır. Kocahasanlı'da 1 tane Anadolu Lisesi ve 4 tane ilköğretim okulu faaliyet göstermektedir. Kasabada, 4 cami, 1 sağlık ocağı, 1 eczane, 1 PTT hizmet vermektedir.

Tarım alanlarını su ihtiyacını gidermek için su Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği'nin Kanalları ile getirilmektedir. Üçtepe Köyü'ne yapılmak için 2007 yılında başlanan gölet projesi sadece başlangıç aşamasında kalmış, çeşitli sebeplerle yapılamamıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede Akdeniz iklimi etkindir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (html) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015.