Kocahasanlı, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Erdemli'nin hemen batısında kurulu olan Kocahasanlı kasabası, sahil şeridi en uzun olan kasabalarımızdan biridir. Rakımı 2 ile 100 metre arasında değişmektedir. Erdemli'ye uzaklığı 4–5 km olan kasabaya günün her anında ulaşmak mümkündür. Kasaba ve çevresinde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Modern bir şehir görüntüsü çizen Kocahasanlı'da, belediye 1972 yılında kurulmuş 30 Mart 2014 Tarihinde Büyükşehir Yasasına göre Mahalle statüsüne alınmıştır. Kocahasanlı'da 1 tane Anadolu Lisesi ve 4 tane ilköğretim okulu faaliyet göstermektedir. Kasabada, 4 cami, 1 sağlık ocağı, 1 eczane, 1 PTT hizmet vermektedir.

Nüfusu 9.000 civarında olan Kocahasanlı'da yaklaşık 2.200 hane vardır. Yaz mevsimi geldiği zaman nüfus 10.000 civarına yükselmektedir. Yenimahalle, Merkez, Akkale ve Gerce olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur. 1951 yılında Bulgar zulmünden dolayı Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakılan soydaşlarımızdan 51 hanelik bir grup Akkale mahallesine iskan edilmiştir.

Kocahasanlı Türkmen Oymağı Koyuncu'dan bölünmüş bir obadır. Yaşayışları diğer Yörük Türkmenleri gibidir. Cumhuriyet öncesi Yağda bucağının konar-göçer Yörüklerinden olan KOCAHASANLI YÖRÜK Türkmenleri oymağı, yazı Toroslar'da (Uzunkuyu, Delikbaldıran) geçirirler. Kışları ise Yağda bucağına bağlı ve Erdemli'nin batısındaki Topuzalanı ve Üçtepe Köyü'nde kışlar. Kocahasanlı, 1928 yılında köy olarak şimdiki Üçtepe mahallesinin olduğu yere kurulmuştur. Köy sakinleri 1952 yılında sahil kenarlarına iskan etmişlerdir. Üçtepe mahallesi, 1987 yılında Kocahasanlı'nın mahallesi iken köy yapılmıştır. Günümüzde Kocahasanlı halkı yaz mevsimini Avgadı, Uzunkuyu ve Güzeloluk yaylalarında geçirmektedirler.

Turizmde gelişmeler kaydeden Kocahasanlı'da sahil bandajı 2.500 metre civarındadır. Çadır kamplar kurulan plajında güvenle denize girilmektedir.

Geçmiş yıllarda arıcılıkları ile meşhur olan kasaba halkı, günümüzde geçimini tarımdan sağlamaktadır. Halk, açık sebzecilik, meyvecilik ve seracılıkla uğraşmaktadır. Turfanda sebzecilik ve narenciye yetiştiriciliği ileri seviyededir. Sera alanları bir hayli fazladır. Limonun dışında domates, salatalık, marul, fasulye, karnabahar, kayısı, zeytin ve muz da yetiştirilmektedir. Sebze hali yaklaşık altı ay açık kalmaktadır. Küçükbaş hayvan besiciliği artık terk edilmektedir.

İçme suyu problemi olmayan Kocahasanlı'da, tarım alanlarını sulamak için su Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği'nin Kanalları ile getirilmektedir. Üçtepe Köyü'ne yapılmak için 2007 yılında başlanan gölet projesi maalesef sadece başlangıç aşamasında kalmış,değişik sebeblerle yapılamamıştır.

Kuruluş tarihi hakkında kesin bilgi olmayan Kocahasanlı'da Yapısıgüzel, Hayrat, Köşkerli, Üçtepe mevkilerinde Roma ve Bizans devirlerinden kalma sarnıçlar, lahitler, mezarlar gibi tarihi antik kalıntılara rastlanır. Ancak, artık bunlar yok olmak üzeredir.Çoğu maalesef yetkililerin ilgisizliği ve yoğun tarla açma faaliyetleri nedeniyle talan edilmiş, binlerce yıldan günümüze sapasağlam gelmiş nice eserler son 15-20 yılda yok olmuştur.

Kocahasanlı Efsanesi....[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden Toroslar'da Çolak Ağa namında bir ağa yaşarmış. Çolak Ağa halka oldukça zulüm yaparmış. Yapılan zulümlere dayanamayan Koca Hasan adındaki yaveri, Çolak Ağa'yı defalarca uyarır. Ağa, zulümlere devam edince Koca Hasan, ağaya isyan eder ve kendine adam toplamaya başlar....

.

Koca Hasan, Çolak Ağa'ya saldırır, fakat mağlup olur. Koca Hasan bunun üzerine Başyayla (Avgadı civarı) denilen yaylaya çıkar. Çolak Ağa'ya yaptığı zulümlerin yanına kâr kalmayacağına dair bir de haber gönderir.

Çolak Ağa, bunun üzerine adamlarıyla birlikte Başyayla'ya çıkar. Koca Hasan , yapılan savaşta Çolak Ağa'yı feci bir şekilde yenerek öldürür. Çolak Ağa'nın zulmünden kurtulanlar Koca Hasan ile birlikte şimdiki kasabanın bulunduğu yere gelir ve buraya yerleşirler. Halk kendilerini kurtaran Koca Hasan'ın yaşadığı bu yere Kocahasanlı adını verir.....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KOCAHASANLI YÖRÜK Türkmenleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz iklimi vardır.

.