Çiftepınar, Erdemli

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Çiftepınar
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 40-70 m (-180 ft)
Nüfus
 (2009)
 • Toplam 810
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0324
Posta kodu 33780

Çiftepınar , Erdemli'nin suyu bol olan köylerindendir. Mahallenin çevresi piknik yerleri ile çevrilidir.

Keşli Türkmenleri'nden oluşan köy ahalisi, çoğunlukla Hacıalanı yaylasına çıkmaktadırlar.

Tarihçe[edit | edit source]

çiftepınarmahallesi pınarbaşı,sıraç,ilemin mahallesi birleşik halinde bir kasaba himayese olarak gözüküyordur. diğer köylerin ayrılması ile 1954 yılında ayrılarak köy statüsüne alınmıştır. Adını köy yakınında 2 km arayla çıkan Dedekavak ve Karapınar adlı pınarlardan almaktadır.mahallede bi haylı piknik yerleri bulunmaktadı ör=dedekavak çağlayansu cennetdere sakli vadi ve suadiye olmak üzeredir

Muhtarlık[edit | edit source]

Muhtarı Bilal Erenay

Kültür[edit | edit source]

GELENEKLERİ:DÜĞÜNDEN ÖNCE BAYRAK DİREĞİ DİKME,GELİN ALMA,ASKER MEVLİDİ,ASKER UĞURLAMA YEMEKLERİ:TOPALAKLI,BUĞDAY DÖĞMESİ (KEŞKEK),HAMUR ÇORBASI (YÜKSÜK),ÖVELEMEÇ,TUTMAÇ,KISIR, BADRIK,ÇEŞİTLİ SAÇ BÖREKLERİ(ÇÖKELEK,PATATES,LAHANA,KABAK, İÇLİ KÖFTE, ÇOBANLARIN YEDİĞİ OMMAÇ, SIKMA, YAYIK AYRANI...

Coğrafya[edit | edit source]

Denize olan uzaklığı 8 km'dir. Rakımı, 40-70 metre arasında değişmektedir.Karşıyaka, Merkez, Madenharmanı ve Say olmak üzere 4 mahalleden oluşmuştur.Köy,Toros dağlarının güney eteğinde yer almaktadır.Dağlık ve karmaşık bir arazi yapısına sahiptir.4 mevsimi yaşayabilen ender ve doğa harikası bir yerleşim birimi olup,mahallenin kuzey-güney yönünde uzanan 300 yer yer 400 metre derinliğinde,30 km uzunluğunda,sarp ormanlıklı Kapız vadisi bulunmaktadır.Erdemli ilçesine bağlı olup,ilçeye uzaklığı 17 km'dir.

Tarihi Eserler[edit | edit source]

Yağcı ,Örentepe ve Taştepe mevkilerinde Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kilise harabeleri, mezar, kuyu ve su sarnıçları göze çarpmaktadır. Mahallede İKİ tane cami vardır.

Nüfus[edit | edit source]

2009 yılı nüfus sayımına göre mahallenin nüfusu 2.325'dir. Mahallede 964 hane vardır.

Ekonomi[edit | edit source]

Mahallenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Limon, portakal, domates, arpa, buğday yetiştirilen ürünlerdendir.Bunların yanı sıra mahallede hayvancılıkta önemli bir geçim kaynağıdır.Başta inek olmak üzere koyun ve keçi besiciliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Sıraç mahallesi sınırlarındaki Kartal Çimeği mevkisindeki kaynaktan getirilmektedir.su problemi 2008'de kendisininde mahallesi olan,Mersin milletvekili Ali ER tarafından kesin bir çözüme ulaştırılmış,içme suyu problemi ortadan kalkmıştır..mahallede iki tane pınar vardır .. Köy sulama suyu bakımından bir hayli zengindir. Karakız göletinden sulama suyu almaktadır.Karakız göleti gibi büyük bir proje ile başta Çiftepınar olmak üzere çevre köylerinde sulama suyu problemini ortadan kalkmıştır ..Mahallede bir ilköğretim okulu vardır. Bu okul aynı zamanda taşımalı eğitimin merkezi okullarından biridir. Sağlık ocağı yoktur,ancak en yakın sağlık ocağı 3 Km.uzağındaki elvanlı sağlık ocağı bu konuda çevre köylerinde sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir.ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.