Ayaş, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayaş
Örenler ve köy evleri içiçe
Örenler ve köy evleri içiçe
Mersin'ilinin Türkiye'deki konumu
Mersin'ilinin Türkiye'deki konumu
Ayaş'nın Mersin'da bulunduğu yer
Ayaş
Ayaş
Ayaş'nin Mersin ilindeki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 2.324
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0324
İl plaka kodu 33
Resmî site

Ayaş, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalledir. 36°29′K 34°11′D / 36.483°K 34.183°D / 36.483; 34.183 koordinatlarındaki belde sahil boyunca uzanır. devlet karayolu beldenin içinden geçer. Ayaş'ın Erdemli'ye uzaklığı 18 ve Mersin'e uzaklığı 55 kilometredir. Nüfusu 2324 tür [1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk çağda Ayaş'ın olduğu yerde bir sahil beldesiyle bir ada vardı. Sahildeki beldenin adı Sebaste ve adanın adi Elauissa idi. Roma İmparatorluğu tarafından bölge valiliğine getirilen Kapadokya kralı Archelaus ada üzerinde bir saray yaptırmıştı. Ancak dalga hareketleriyle belde ile ada arası dolup ta ada karaya bağlanınca, belde iki adla anılmaya başlandı. Daha sonra daha batıdaki (Coyycus) limanının parlamasıyla Ayaş önemini kaybetti. Haçlı seferleri sonrasında Ayaş Kilikya Ermeni Krallığı yönetimine girdi. 13.yüzyılda ise Ayaş Ermeni Krallığı ile Karamanoğlu Beyliği arasındaki savaşlara sahne oldu. Günümüzde bir İtalyan ekip tarafından yapılan kazılarda bir tiyatro, konut ve kilise ile liman tesisleri ortaya çıkarılmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayaş ve çevresindeki bitek arazide her türlü meyve ve sebze yetiştirilir. Ancak Ayaş'ın en önemli gelir kaynağı turizmdir. Merdivenkuyu ve Yemişkumu adlı iki plajı olan beldede pansiyonculuk da bir hayli gelişmiştir. Ayrıca sahilde pek çok yazlık site inşa edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]