Kayacı, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 36°39′K 34°12′D / 36.65°K 34.2°D / 36.65; 34.2

Kayacı, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 150 metre ile 700 metre arasında değişen köyün Erdemli'ye uzaklığı 13 km'dir. Ayrıca köyün merkezinin(Bozburun) rakımı 700 metre civarındadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

bü köy atamızdan kalmadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.ayrıca çok namuslu insanlardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ulaşımı çok rahattır. Yayla yolu köyden geçtiği için günün her saatinde, her türlü araçla köye ulaşmak mümkündür.Yeni yapılanan yoluyla ulaşım daha da kısalmıştır. ilçe merkezine Erdemli'ye 16 km mesafede bir köydür.en iyi geçiş arabayla yapılır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulunda 1. kademe eğitim-öğretimi yapılmaktadır. 2. kademe eğitimi için öğrenciler Arslanlı köyü ilköğretim okuluna taşınmaktadır.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde sağlık evi vardır.ama yinede insanlar devlet hastanesine gider.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 748'dir. Yaz mevsiminde sebzecilik yapanların gelmesiyle nüfus 2500 civarına çıkmaktadır. Köy, yaklaşık 350 haneden oluşmuştur.

Cami[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserkuyu, kayacı vadisi ve Bozburun mahallelerinde olmak üzere üç tane cami vardır.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserkuyu, Bozburun, Küllü Hayat, Kayabaşı, Kayacı vadisi, halkalı kuyu ,deveci yeri olmak üzere yedi mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzüm, incir, zeytin, domates, fasulye, kabak ve salatalık yetiştirilmektedir.Bölgeye getirilen yeni sulama suyu ile elma,şeftali,erik,kiraz,vişne,armut,nar,şekerpare,kayısı,ceviz gibi birtakım meyvelerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Geçim kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Bağcılık, gelişmiş durumdadır. Köyün kuzeyi seralarla kaplıdır. Açıkta sebze yetiştiriciliği gelişmektedir. Yenilenen sulama sistemiyle uzun ömürlü ağaç yetiştiriciliğine de başlanmıştır.Köyde küçükbaş hayvan besiciliği de önemli gelir kaynaklarından biridir. Köyde diğer bir geçim kaynağı da defne yetiştiriciliğidir.

Tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayacı vadisi tarihi eserlerle doludur. Lemas vadisindeki mağaralar keşfedilmeyi beklemektedir. Köyün çeşitli yerlerinde Roma ve Bizans dönemlerinden kalma su sarnıçlarına, lahitlere, mezarlara rastlamak mümkündür.Sulucin kalesi, köseler kalesi, cücüler kalesi, akkuyu harabeleri, gökkuyu viraneleri bu köyde bulunmaktadır.

Su[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde hem içme suyu hem de sulama suyu vardır. sulama sularının bırı cazıbe bırı ıse elektırıklıdır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.ama yazları çok sıcak kışları çok soğüktür.sakın gelmeyin tatil yapmayın.

Köy hakkında genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lemas vadisinde kanyon boyunca her taraf mesire alanları gibidir. Bunlardan Doktorun Yeri görülmeye değerdir. Kayacı köyü Erdemli'de bağcılık yapılan köylerden biridir. Köy, kuzeyi hariç ormanlarla kaplı olduğu için köyde Orman İşletme Müdürlüğü'nün yangın ilk müdahale ekibi merkezi vardır.ayrıca orman genel müdürlüğünün geçici orman içi fidanlığında yılda yaklaşık 1 milyon sedir fidanı yetiştirilip muhtelif yerlere dikilmektedir. köyün güney kesimlerinde orman gençleştirme çalıştırmaları devam etmektedir. Küllü Hayat mahallesinin oluşu ile ilgili bir efsane şöyledir: Çok eskiden bu mahallenin bulunduğu yerde iki katlı bir ev varmış. Böyle evlere zenginliğin simgesi olduğu için hayat denirmiş. Bir gün burada sepebi bilinmeyen bir yangın çıkar, her şey yanar ve küle benzer. Köylü buraya küllühayat adını verir.Köyün kuruluşu:1422'de koçaç aşiretinden gelme koçaç nebi tarafından kayacı vadisinde kurulmuştur bundan dolayı kayacı ismini almıştır.o tarihlerde yağda nahiyesine bağlıydı.güzel oluk köyü ile muhtarlıkları beraberdi elli yıl devam etti o zamanın zorba ağası çolak osmanın eşinin birisi kayacıdan olmak dolayınıyla güzel oluğu ayırdı bu nedenden güzel oluk kayacı iç içedir kardeşlerin birisi kayacıda diğeri güzel olukta kalmıştır.