Kumkuyu, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kumkuyu
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz
Rakım 5-50 m (-159 ft)
Nüfus
 (2009)
 • Toplam 2.975
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 324
Posta kodu 33780
Resmî site
YerelNET

Kumkuyu, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalledir. Mersin iline 51, Erdemli ilçesine 11 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2009 yılı verilerine göre 2.975 kişidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tırtar ismi tarihten bu yana gelen aşiretliklerden gelir. O dönemlerde Tırtar aşireti olarak konar göçer olarak yaşamaktalardı. Cumhuriyet kurulduktan sonra 1950 yıllarında Lemaslılara ait bu topraklara yerleşmeye başlamışlardır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Tırtar'ın adı Ömmen'dir. Tırtar, 1989 yılına kadar köy iken şimdiki Ayaş kasabasının mahalleleri ile birleşerek Kumkuyu adında kasaba statüsüne alınmıştır. 1999 yılında ise Kumkuyu ve Yemişkumu mahalleleri kasabadan ayrılarak Ayaş'a bağlandı.

Kasaba; Akdeniz, Bağalanı Tırtar ve Azimli olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tırtar Yörük Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba ve çevresinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaz mevsimi geldiği zaman yazlıkçılarla birlikte nüfus 10.000 civarına çıkmaktadır. Beldede 1200 hane vardır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 2.975
2000 4.461
1997 5.748
1990 4.067

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli geçim kaynağı tarım olan kasabada limon, domates, fasulye, zeytin, harnup, defne, marul yetiştirilen en önemli ürünlerdendir. Kasabada içme suyu problemi yoktur. İçme suyunu Kayacı vadisinden (Lemas çayı) almaktadır. Sulama suları, tarım alanlarına Lemas çayından cazibe ile getirilmektedir.

Kasabada turizm, gelişen ve yaygınlaşan önemli sektörlerdendir. Pansiyonculuk gelişme yolundadır. Oteller ve pansiyonlar yerli ve yabancı turistlere her türlü hizmeti sunmaktadır. Kasabada güven içerisinde denize girilebilen Zincirlikuyu ve Töbank halk plajları vardır. Her iki plajın çevresinde ailelerin piknik yapabilecekleri mesire alanları mevcuttur. mahalle, modern bir yat limanı(marina) ve balıkçı barınağına sahiptir.

Kasaba tarihi eserler bakımından bir hayli zengindir. Akkale, su kemerleri, su kuyu ve sarnıçları önemli eserlerdendir. Kasabanın hemen üstündeki su kemerleri halen ayaktadır.

Tırtar'daki en önemli tarihi yapı Akkale'dir. Akkale, yat limanının üzerinde, Tırtar-Silifke karayolunun 200 metre güneyinde Romalılar'a ait bir kale örenidir. Kalıntılar üzerinde saray olabilecek bir yapı hamam, sarnıç bulunmaktadır. Yapı halen ayaktadır. Kanlıdivane'ye denizden gelebilecek tehlikeyi önlemek için yapılmıştır. Burada ayrıca hamam, zeytin kırmak için 15000 bin tonluk dink, yağ ve su sarnıcı yıkıntıları bulunmaktadır. Akkale'de bulunan zeytin yağı, deniz kıyısında halen görülebilen liman yıkıntılarından ihraç edilmekteydi. Günümüzde kale, kaybolmaya yüz tutmuş, bakım ve onarım yapılmadığından harabe durumundadır. Sit alanı olduğu için Akkale harabeleri etrafına bina kurulmamıştır. Buradan masmavi Akdeniz'i seyretmek bir başka güzeldir. Kasabanın kuzeyi, Toros dağlarına doğru, fundalık alanlarla kaplıdır. mahalle halkı Haçpınarı, Kırobası ve Avgadı yaylalarına çıkmaktadırlar.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin'in Erdemli ilçesinde oldukça güzel bir tatil yapabilirsiniz. Erdemli temiz denizi ve etkileyici doğası ile her sezon binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Tatilcilerinde Erdemli içerisinde en çok tercih ettikleri sahiller ise akkum ve yemişkumu oluyor. Mersin'e tatile gelenler bu 2 belde de güzel bir tatil geçirebilirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada, bir ilköğretim okulu, bir sağlık ocağı, üç cami vardır.

Ulaşım
Günün her vaktinde beldeye Mersin ve Erdemli'den araç bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]