Sarıkaya, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sarıkaya, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir mahallesidir. Rakımı 1300 metre olan mahallenin, Erdemli'ye uzaklığı 31 km.'dir. Yenimahalle, Sağlık, Uzunkuyu, Tavşantepe, Kadılı, Babakovdu olmak üzere altı mahalleden oluşmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş tarini bilinmeyen Sarıkaya mahallesini, 1700'lü yıllarda Karaman yöresinden gelen Yörüklerin kurduğu rivayet edilmektedir. Karaman dolaylarından gelen Yörükler önce Yanıkköy denilen yere (Tozlu mahallesinin üst kısımları) iskan edilir. Bu aileler Mersin tarafından bu yörelere gelen Yörüklerle anlaşamazlar ve aralarında husumet çıkar. Mersin'den gelen Yörüklerin oba beyinin kardeşini öldürmesiyle kavga başlar. Bunlar da Mersin Yörükleriyle kavga ederler, ölümler olur. Bu sefer Mersin Yörükleri onların mahallesini yakar. Yanık mahallesi adı bu olaydan gelmektedir. Köylüler, Yanık mahallesi terk ederek iki kısım halinde bir kısmı Kızılgeçit Yörüklerinin beyine sığınmışlar diğer kısmı ise Efrenk (Aslanköy) beyliğine sığınmışlardır. Kızılgeçik beyliğine sığınanları Sarıkaya denen bölgeye yerleştirmiştir. Sarıcakaya adı bugün Sarıkaya adına dönüşmüştür. Osmanlı zamanında da köy iken Cumhuriyetin ilanı ile birlikte tekrar köy statüsüne alınmıştır. Erdemli halkının en büyük yaylalarından olan köy, yazın kalabalıklaşır. Mahallenin yerlileri genellikle hayvancılıkla, yaylaya çıkanların bir kısmı da yayla sebzeciliği ile uğraşırlar. Köy, Çanakkale, Sarıkamış, İstiklal savaşlarında çokça kayıp veren köylerden biridir. Akrabalık bağları güçlüdür. Çevresi ardıç, meşe, sedir ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Sarıkaya mahallesinin girişinde yer alan Kargagediği dünyanın en zengin ve en yaşlı sedir ormanına sahiptir. Limonlu, Kocahasanlı, Tömük ve Erdemli halkının yayla olarak kullandığı mahallenin çevresinde kurt, yaban domuzu, tavşan, sincap gibi hayvanlara sıkça rastlanılır. Çevresinde kuşların çokluğu ile dikkati çekmektedir. Yaz mevsiminde köyler arası futbol turnuvalarına ev sahipliği yapacak kadar geniş bir futbol sahası vardır. Mahallede Roma ve Bizanslılardan kalma sarnıç ve kuyular halen kullanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Türkmenleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine bağlıdırlar.

Tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çürücek, Fakı mahallesi, Ömer'in Mahallesi ve Kalecik mevkilerinde Roma ve Bizanslılardan kalma mezarlara, sinlere, lahitlere, sarnıçlara, kuyulara ve mağaralara rastlanır. Ömer'in Mahallesi civarındaki kilise harabeleri artık yok olmaya yüz tutmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Geceleri serin geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı nüfus sayımına göre mahallenin nüfusu 1573'tür. Yayla mahallesi olduğu için yazlık nüfus 5000 civarında olmaktadır. Köy, 950 haneden oluşmuştur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Yetiştirdiği ürünler; Elma, şeftali ve kiraz en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Bunların yanı sıra ceviz, armut, ayva, buğday, arpa, nohut, domates ve salatalık yetiştirilen diğer ürünlerdir. Yaz sebzeciliği köy ekonomisine katkı sağlayan sektörlerden biridir. Seracılık gelişme yolundadır. Halkın geçim kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği gelişmiştir. Mahalleden on aileye Kaymakamlık tarafından Sosyal Riskleri Azaltma Projeleri kapsamında ikişer dönümlük arazilere dikilmek üzere iki bin kök bodur elma ağacı dağıtılmıştır. Bugün bu sayı beşbin civarına yükselmiştir.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede hem içme suyu hem de sulama suyu vardır. Suyun bir kısmı mahalledeki sondaj kuyularından temin edilmektedir. Mahallede bir tane cami vardır.