Sıraç, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sıraç, Erdemli
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 800 m (2.600 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 650
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)

Sıraç Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Erdemli'de içmeleriyle tanınan bir mahalledir. Ünlü Küçük Fındık içmeleri bu mahallenin önemli gelir kaynaklarından biridir. Sıraç mahallesinin adı, eskiden mahallede saraççılık yaparak geçim sağlayan ailelerin çok oluşundan gelmektedir. Saraç sözcüğü "Sıraç" sözcüğüne dönüşmüştür.

Bu mahallesi kuran beş aileden biri olan ve keramet sahibi olduğuna inanılan evliya Murat Sofu'nun türbesi de mahallenin eski mezarlığında yer almaktadır. Mahallenin bir kısım ailelerini 1865 yılında iskan ettirilen KARAKEŞLİ YÖRÜK TÜRKMENLERİ Aşireti teşkil etmektedir.Akrabalık bağları güçlüdür.

Mahalleler
Merkez ve Tömekli olmak üzere iki mahalleden oluşmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakımı 650 metre ile 800 metre arasında değişen mahallenin ile uzaklığı 40, Erdemli ilçesine uzaklığı 25, Çeşmeli'ye uzaklığı ise 10 km'dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KARAKEŞLİ YÖRÜK TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Köy sakinleri yaz mevsimi geldiğinde İçme, Yastıpınar, Çamurlu yaylalarına çıkmaktadır. Orman İşletme Müdürlüğü'nün Murat Sofu gözetleme kulesi bu mahallenin sınırları içerisindedir. Bu mahallenin sınırları içerisinde Karakız göleti altında Kartal Çimen Suyu vardır ki, insanı güzelleştirdiğine ve yaraları iyileştirdiğine inanılır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 180 hane vardır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 650
2007 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Mahallede çoğunlukla küçükbaş hayvanlardan keçi beslenmektedir. Büyükbaş hayvan besiciliği de görülmektedir. Bir diğer geçim kaynağı ise yeni gelişmekte olan arıcılıktır.

Sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılan mahallede en çok domates, şeftali, elma, kiraz, incir, üzüm yetiştirilmektedir. Buğday ve arpa üretimi kendilerine yetecek miktardadır. Zeytincilik yeni yeni gelişmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede tipik Akdeniz iklimi görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Öğrenciler, 9 km. uzaklıktaki Çiftepınar mahallesi ilköğretim okulunda taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Sağlık evi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak faal değildir. Mahallede hem içme suyu hem de sulama suyu vardır. Ancak ikisi de yetersiz gelmektedir. İçme ve sulama suyu Çiftepınar'daki Karacaoğlan deresinden gelmektedir. Kanalizasyon yoktur.

Her mahallede olmak üzere iki tane cami vardır. Mahallede muhtar odası vardır. Köy konağı ise inşaat halindedir.

Sıraç mahallesi içmeleri
Etrafı ardıç ağaçları ile çevrili olan Sıraç içmesi(Küçük Fındık İçmesi) Toroslar'ın eteğinde şifalı bir su etrafında kurulmuştur. İçmeler, 1982 yılından beri hastalara şifa dağıtmaktadır. Binlerce insanın şifa aradığı Sıraç mahallesi içmeleri, Haziran ve Eylül ayları arasında en hareketli günlerini geçirir. Yaz mevsiminde depo olmadığı için su yetersiz kalmaktadır.
Özellikle insanların yayla olarak kullandıkları içmede kahvehane, kasap, market ve cami dışında hiçbir taş yapı yoktur. Yazın nüfus 1000 civarına çıkmaktadır. Çevre köyler, Çeşmeli ve Mezitli kasabaları içmelerin olduğu yeri yayla olarak kullanmaktadır. Eski Türk gelenek ve göreneklerin hatırlandığı içmede genellikle çadırlar bulunmaktadır. Yazın sıcağından bunalan insanlar geceleri burada rahatça serinlikte uyuyabilirler.
İçmenin suyu, böbrek rahatsızlığına, safra taşlarına, böbrek kumlarına, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bunları bir-iki ay içinde yok etmektedir. Ayrıca burada bulunan çamurlar, insan yüzündeki kırışıklıkları önlemekle beraber cildi de düzeltmektedir.
Sıraç mahallesi sınırları içerisindeki içmeye, Tömük, Elvanlı, Çiftepınar ve Sıraç mahallesi içerisinden geçerek mahallenin yukarısındaki manzarası güzel toprak yoldan, Murat Sofu türbesi yanından geçip Çamurlu yaylasının güneyinden ulaşılır. Karayakup mahallesi üzerinden de içmelere daha iyi bir yoldan ulaşmak mümkündür.
Murat Sofu türbesi
Mahallenin kurucuları arasında gösterilen Murat Sofu, çiftçilikle uğraşan keramet sahibi bir evliya olarak bilinir. Erdemli ve çevresinde bilinen tek evliya türbesi Murat Sofu türbesidir. Kaçıncı yüzyılda yaşadığı hakkında kesin bir bilgi olmayan Murat Sofu hakkında birçok rivayet vardır. Murat Sofu öldükten sonra mahallenin mezarlığına defnedilir. Ancak kefeni ile mezarından çıkar ve şimdiki türbesinin olduğu yere yatar. Çobanlar bunu görür ve köylülere haber verir. Mezarına yeniden defnedilir. Bu hareketi birkaç defa yapınca gömüldüğü yerden rahatsızlığı var düşüncesi ile şimdiki türbesinin olduğu yere nakledilir. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra ilk defnedildiği yerdeki mezarlık üzerine yayla yolu yaptırılır.
Köylüler, 1974 Kıbrıs savaşı sırasında Murat Sofu ve çevresindeki mezarların hece taşları hariç tamamının ateş topu halinde Kıbrıs'a gittiklerinden ve savaş sonrası geri döndüklerinden bahsederler.

Diğer bir rivyete göre; Murat Sofu, çok sevdiği iki oğlunu ölünce bu mezarlığa defneder. Ara sıra çocuklarının mezarını ziyaret eder, mezarlarının başında dalar gider. Murat Sofu, yine bir gün tarlaya çalışmaya gider, ancak geç saate kadar eve dönmez. Hanımı merak eder; acaba yine çocukların mezarında mı kaldı diye. Mahallenin mezarlığına ve oradan da tarlaya bakmaya gider. Tarlaya vardığında gördükleri karşısında korkar. Bakar ki ölen iki çocuğundan biri, elinde kazma ile çalışmakta, diğeri ise öküzle çift sürmektedir. Çift sürenin elinde öküzün boyunduruğuna geçirilmiş bir yılan görür. Korkar ve bağırır. İşte o an çocuklar kaybolur. O günden sonra çocuğu olmayanlar Murat Sofu'yu sağlığında ve öldükten sonra da türbesinde ziyarete gelirler.

Mahallede ihtiyarların anlattığı bir rivayete göre de belli vakitlerde kudret topu atılmaktadır. İlk olarak Murat Sofu'dan, sonra Toroslar'da Bulgarbozoğlan denen yerden ve daha sonra da Çeşmeli'den atılıyormuş. Çeşmeli'de Burhan Dede adında bir evliyanın yattığı rivayet edilmektedir.

Tarihi eserler
Murat Sofu Türbesi üstündeki Kapız deresinde Roma ve Bizanslılar'dan kalma ören yerleri vardır.
Ulaşım
Mahalleye, Elvanlı mahallesinde sabah-akşam minibüs bulmak mümkündür. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]