Dağlı, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dağlı köyü
—  Köy  —
Mersin
Mersin
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Mersin
İlçe Erdemli
Rakım 520 m (1.706 ft)
Nüfus (2000)
 - Toplam 910
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 324
İl plaka kodu 33
İnternet sitesi:

Dağlı köyü, üç tarafı dağlarla çevrili olan köy ismini de buradan almıştır. Toroslar'ın Akdeniz'e bakan yamaçlarında kurulu olan Dağlı köyü, kalesi ile ünlü bir köydür. Kaleden Kıbrıs adasını görmek mümkündür. Kale, adeta tabiatın ve insanların tahribatına açık hale getirilmiş ve kale yıkılmaya yüz tutmuştur. Kale surları üzerinde kendiliğinden yetişen ağaçlar surları tehdit etmektedir. Köylüler, kaleden Çamlı köyüne çıkan tünel şeklindeki bir mağaradan bahsetmektedirler.

Köyün üst başında, Gavursuyu mevkiinde, 500-600 yaşında büyük bir çınar ağacı ve Romalılar'dan kaldığı varsayılan kesme taşlardan yapılma çeşme görülmeye değer yerlerdendir. Geçmiş dönemlerde Keşli yaylasına çıkan köylüler, hayvancılığı terk ederek tarıma başladıklarından dolayı yaylacılığı bırakmışlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını köyün kurulduğu d323 araziden almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemeklerinin başında "içli köfte" gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erdemli'ye uzaklık 17 km'dir. Rakımı, 520 metredir. günün her saatinde araç bulunur. Özel araçlarla da ulaşmak mümkündür. Babaklar, Topraktepe, Bahçe, Yenimahalle ve Nalçalar olmak üzere beş mahalleden oluşan köyün merkezi Topraktepe mahallesidir.

Tarihi Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün üstünde bin rakımda kurulu Dağlı kalesi bulunmaktadır. Kale aslında bir Ermeni kalesi olmakla birlikte önceleri Roma veya Bizanslılarca da kullanılıldığı düşünülmektedir . Kale, iki kaya arasında taştan yapılma bir binadır. Kalede iki tuvalet, dört zindan, bir kraliçe odası, bir kral tahtı vardır. Kapı girişinde bir hamile kadın ve iki asker kabartma resmi vardır. Uzaktan heybetli görünen kalenin etrafı surlarla çevrilidir. Ancak surlar günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşamamıştır. Köy üstündeki tarihi taş yapı çeşme halen ayaktadır. Ayrıca köyde mağara çoktur. Mağaralar, hayvanlar için kullanılan barınaklardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 910'dur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçiliktir. Narenciye yetiştiriciliği değerini yitirmekte ve köyün çiftçileri alternatif ürünlere yönelmektedir. Zeytincilik bunun en başında gelmektedir. Tarım sektöründeki düşüşe paralel olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği gelişmektedir. Limon, portakal, şeftali, nar, yenidünya ve domates en çok yetiştirilen ürünlerdendir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde muhtarlık odası vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Çevre köylerden taşımalı gelen öğrencilere de hizmet vermektedir. Köyde bir adet cami vardır. Köyün içme suyu pınarlardan sağlanmaktadır. Köyde yeterli sulama suyu yoktur. Sulama suyu köyde akan iki pınardan yapılmaya çalışılmaktadır, hatta sulama yapılamamakta olup, köylü kendi imkânlarıyla sondaj vb. kuyu yöntemiyle sulama yapmaya çalışmaktadır. (Evet köylünün bir dileği vardır lemas çayından sulama suyu temin etmek). PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İçme suyu Mergin Deresinden gelmemektedir.Köyün kendi kaynaklarından sağlanmakta olup şebekeli içme suyu mevcut olup su darlığından yeteri kadar akmamaktadır. Özellikle yazın içme ve kullanma suyunda köyde büyük problem yaşanmaktadır. Yapılmakta olan göletin biran evvel bitirilmesi ve hizmete sunulması ahalinin en büyük dileği olsa gerek.