Geben, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°47′K 36°27′D / 37.783°K 36.45°D / 37.783; 36.45

Geben
—  Belde  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Yönetim
 - Belediye başkanı GÖKHAN AVCI (CHP)
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 2.127
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46426
İnternet sitesi: Geben resmi sitesi

Geben, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir beldedir.

Etrafı dağlarla çevrili büyük bir ovaya kurulmuştur. Geben tarihi tam olarak bilinmemektedir ama çok eski yerleşim yeri olduğu tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır. Meryemçil kalesi’nin tarihi 1000'li yıllara kadar dayanmaktadır. Geben kasabasın’da Türkler, Ermeniler ve Çerkezler yaşamışlardır. Günümüz itibariyle Geben’de sadece TÜRKLER yaşamaktadır. Geben ortalama beş bin nüfusa sahip bir kasabadır. İlçenin en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Geben'de ortalama 500 ila 600 arasında ev bulunmaktadır.

Geben Kasabası’da bulunan Kayranlı ve Kırksu çayları ilkbahar mevsiminde coşkun bir şekilde akar. Yaz mevsiminde bu çayların akışı azalsa da tamamen kuruduğu görülmez. İlkel tarımın yapıldığı yıllarda arazinin daha büyük bir bölümü sulanmaktaymış. Ama son yıllarda makinalı tarımın gelişmesi ve halkın su kanallarını temizlememesi nedeniyle bu kanallar tıkanmış ve bu sebeple sulama alanları azalmıştır.

Geben kasabası yüksek yaylalarıyla da bölgede ilgi odağı durumundadır.Yaz aylarında sıcak olan Adana Kadirli ve Osmaniye gibi (Çukurova) sıcak bölgelerden yaylaya çok sayıda mevsimlik göç almaktadır. Geben kasabasında halkın hemen hepsi okur yazardır.

Geben Kasabası 1974 yılında kasaba olmuştur. Geben Kasabası bir merkez olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır. Geben kasabasının yerel yönetimi belediye başkanı ve üç muhtar tarafından yürütülmektedir. Belediyenin kurulduğu günden bu yana Geben’de sırayla şu isimler belediye başkanlığı görevini yürütmüştür : Osman BAKACAK, İsmail HÖBEK, İsmail KAYIRAN ,Memiş DAŞ, Mahmut KAYIRAN, Vahit KAHVECİ (2 dönem). 2009 yerel seçimlerinde Gökhan Avcı belediye başkanlığına seçilmiştir.


Geben’in kasaba olmasından önceki dönemlerde Ahmet HÖBEK (Ahmet Kahya) ve Ali TAŞ (Ali Kahya) uzun bir dönem muhtarlık görevini yürütmüşlerdir. Geben, Kasaba olduktan sonra yine Ali TAŞ, Ali Osman BAKACAK, (Apbak) ve Hüseyin POYRAZ Geben kasabası merkez mahallesi muhtarlığı yapmışlardır. Şu anda merkez mahallesi muhtarı Hüseyin POYRAZ ikinci dönem muhtarlığını yapmaktadır. Gebenin diğer iki mahallesi ise Çamlı ve Fevziye mahalleleridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba tarihi olarak kesin bir bilgi birikimine ulaşılamamaktadır. Arşivlerden ulaşılan bilgiler ışığında geben kalesi ve kasaba oluşumu ermenilerin oldugu 1000'li yillar a kadar dayanmaktadır. Ve tarihi bir kusatma ve savas sirasinda azgit kalesi ve geben kalesinden sozedilmektedir.

Meryemçil (Geben) Kalesi Efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geben Kale Komutanının güzel kızının ismi Meryem'di. Meryem, güzel bir kız olduğundan dillere destan durumdaydı. Göksun'un Kızıl kale komutanının oğlu ile güneydeki Azgıt kale komutanının oğlu birbirlerinden habersiz olarak Meryem'e aşık olurlar. Her iki kale komutanı da oğullarına Meryem i istemek için Geben Kalesi komutanının evine misafir olurlar. Geben Kale komutanı, her iki komşu kale komutanlarını çok sevmektedir. Kızı hangisine vereceğine karar veremez. Zengin ve güçlü olan kızıl kale komutanı Geben Kalesi'nin uzun ve geniş yollarını düzgün taşlarla ördürerek mamur hale getirir. Sonrada kızı oğluna tekrar ister. Ancak, Meryem Azgıt kale komutanının oğluna haber göndermesi ile birlikte, oğlan atının ayak altına deri parçaları bağlayarak sessizce gelir ve kızı kaçırır. Ümitsiz kalan kızıl kale komutanının oğlu da "Meryem de çil idi" der ve ondan sonra Geben Kalesinin adı Meryemçil kalesi olur.

Kırksu Mevkiinde sık ve gür ormanlıklar ve vadinin ortasından kopup gelen Kırksu çayı (coğrafi bilgilerde Körsulu) ve o harika manzaralara doyum olmamaktadır. Bu doğal güzelliklerin içerisinde yer alan Mesire yerleri olarak değerlendiren alanları yazlıkçılar yaz aylarında yaylamak için kullanmaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK-AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz Bölgesinin doğusunda,ortalama 1450 m yükseltiye sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal İklimi görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1
2000 -
1997 3170

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir lise 2 ilkokul ve bir de ilköğretim okulu mevcut olup ortalama 400 öğrenci bulunmaktadır.

Tarihi Hamam Kalıntıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba, Kayranlı mevkii Hacı Meryem Pınarı civarında BTC çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan çok eski bir tarihe sahip olduğu vurgulanan hamam kalıntıları bulunmuştur.

Doğal güzellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tarihi güzelliklerin yanında doğa harikası birbirinden güzel manzaraların yer aldığı kasabamız ilgi gösterildiğinde yörenin en can alıcı turistik bölgesi olabilecek konumdadır. Özellikle Torosların zirveleri olabilecek kadar yüksek kayalıkların oluşturduğu sıradağlar zinciri ve yüksek yaylaları ile bu dağların zirvelerinden kopup gelen soğuk sularının oluşturduğu menderesler ve küçük şelaleler görülmeye değer..

Özellikle Türkiye’nin 2. büyük ormanlık alanına sahip olan İlçenin bu alandaki en büyük payı kasabaya düşmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]