Hacıveliuşağı, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hacıveliuşağı
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 552
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46400
İnternet sitesi: [2]

Hacıveliuşağı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında tam bilgi olmamakla birlikte "Hacıveli" adında bir zatın çocukları olduğu ve zamanla köy oluşturacak şekilde çoğaldıkları kesindir. Ancak "Aşıklı" obası ile "Avanlı" Obası Hacıveli"nin torunları olmayıp sadece sonradan sınır birliğinden dolayı bu ad altında yaşamaktadır.

Avanlı obasının asıl uzantıları İran Horasan'a kadar varmaktadır. Obanın araştırmaya meyilli akademik beyinleri bu obanın kökenini tezler halinde araştırmaya devam etmektedir. Zaten "avan" kavramı da Orta Asya kaynaklı olup Kazakçada kurt avcısı anlamını taşımaktadır. Avanın yine farklı akademisyenler tarafında "yardımcı" anlamı olduğu bilinmekte, Osmanlı kaynaklarında ise yılın belli bir dönemini teşkil eden zaman, vakit anlamına gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 80 km, Andırın ilçesine 13 km uzaklıktadır. Kahramanmaraş'a bağlı bir köy olmasına rağmen genellikle ticari ve sosyal ihtiyaçlarını halk Osmaniye ve Adana illerinden karşılar. Mahallenin Osmaniye'nin Kadirli ilçesine uzaklığı 42 km, Adana merkeze uzaklığı 145 km'dir.

Mahallenin yerleşim yeri Kadirli ile Andırın Yolu üzerinde Andırın ilçesinin güneyinde Andırın ilçesine bağlı Yeşilova Kasabasının 5 km kuzeyindedir. Rakımı 800 metredir.

Köy, Genç Toros Dağları üzerine kurulu olduğundan engebeli ve kayalık bir araziye sahiptir. Yer yer yağmur selinin biriktirdiği küçük ovacıklar halinde ekilebilen arazileri mevcuttur. ancak mahallede kaynak suyu olmadığından ekilebilir veya kullanılan araziler kıraçtır.

Mahallenin bitki örtüsü maki ile orman bitkisinden oluşmaktadır. Köy sınırlarının hemen hemen tamamı maki veya orman bitki örtüsüyle kaplı olup yeşil bir alan ihtiva eder. makileri klasik Akdeniz bitkileri olup Ormanları genellikle Meşe ve Meşe çeşitleri olan Mazı, Kesme, demirçiktir.

Ayrıca mahallenin dağlarında çok güzel ve çeşitli KIZILCIK meyveleri kendiliğinden yetişmiştir.

Mahallede yetişen meyveler İncir, Nar, Dut, Ceviz(orta verimde), Erik, Vişne, Kiraz, Hurma dır. Kızılcık ağaçları, meneviş, kurmut, dağ elması ve o yöre halkının tabiri ile Meğlep ağaçları dağlarında kendiliğinden yetişen meyvelerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Genellikle kışları ılık yağışlı Yazları sıcak ve az yağlıdır. Köy iklim olarak kış ayları Adana Osmaniye yöresinin iklim şartlarına daha çok benzerlik gösterir. Kahramanmaraş ilinin genel iklim yapısı Hacıveliuşağı Mahallesi'nde pek görülmez.

Ayrıca Avanlı obası iklim bakımından merkez mahalleden farklıdır. Avanlı obasına kar yağarken, merkez köye yağmamaktadır. Bu yüzden daha soğuk ve yayla olarak daha elverişlidir. Ayrıca Andır'ın doktoru olarak tabir edilen tirşik Avanlı obasında daha çok ve en güzeli en lezzetlisi yetişmektedir. bu yüzden civar obalarda tirşik toplamak maksadıyla yazıya (tarlanın ismi) gelmektedir.

İlginçtir ki; köy Çukurova'dan başlayan ani yükseltinin 800 metre rakıma ulaştığı bir noktada bulunduğundan yaz aylarında hafiften yayla havasını da andırır. Andırın ilçesinin doğusunda bulunan Sır Barajı ile rakım olarak mahalleden 400 m kadar aşağıda ve uzaklık olarak 10 km mesafedeki Yeşilova- Osmaniye/Karatepe arasında konumlanmış Aslantaş Barajının özellikle yaz aylarında buharlaşması neticesinde yükselen buhar tam bu mahallenin üzerinde yoğunlaşır. Sabahları sisli bir hava oluşturur. Mahallede genellikle yaz ayları bu barajların etkisi ile rutubetli bir havanın olması sonucunu getirir. Yaz aylarındaki bu nemli hava meyvelerin olgunlaşmadan dallarında çürümesine neden olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 552
1997 -

Mahallenin nüfusu yıllardır yıllardır ne artar ne de eksilir. çünkü dışa göç ile tekrar emekli olup köye dönüş arasında muhteşem bir denge mevcuttur. Ortalama nüfusu 600 civarındadır. Ancak yaz aylarında okuyan öğrenciler ve çalışan kesim yayla olarak veya ziyaret için köye geldiklerinden mahallenin nüfusu 3-4 misli artmaktadır. Bu geçici bir süreç olur, her yıl ve sadece haziran, temmuz ve ağustos aylarına has bir durumdur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köy genellikle dışa göç verir bir konumda olduğundan yapılan tarım ve hayvancılık epey yetersizdir. Bilinçli tarım ve hayvancılık mahallede mevcut değildir.

Gerek tarıma elverişli arazinin olmaması gerekse hayvancılığa uygun bir coğrafya ve iklim ihtiva etmemesi yöre halkı, başka yöntemler ile kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılaması kanaatine varmış; bunun da en güzel yolunun okumakta olduğunu düşünmüştür. Mahallede eğitim kurumlarının hem bina hem de personel açısından oldukça yetersiz olduğu düşünüldüğünde köy halkının büyük bir kısmının, yeterli altyapıya sahip okulların bulunduğu büyük yerleşim merkezlerine ki, bu da genellikle Adana ve Osmaniyedir, göç etmeleri doğal bir sonuçtur. Köy halkının hem yerleşik kalıp göç etmeyen hem de göç eden fertlerinin en büyük ve en gerçekçi idealleri okumaktır. Köy halkı için başka da bir alternatif bulunmamaktadır. Köy halkı ya karasabanla taşlık ve küçük arazilerinde buğday ekerek ve birkaç küçükbaş hayvan yetiştirerek geçim çıkaracak ya da okuyarak kamu ve özel sektörde yerini alacaktır. tercihini köy halkının tamamına yakını okumaktan yana kullanmaktadır. doğal olarak mahallenin eğitim düzeyini yüksektir.

ekonomisi okumak üzerine kurulu köy, yakacak sıkıntısı çekmez. mevcut ormanlarından kendi yakacağını karşılar.

NOT: Köyde kalan ahalinin çocukları özellikle kış aylarında tirişik (Andırın Doktoru diye tabir edilir) toplayarak yol kenarlarında konumlanıp yoldan geçen doğal müşteri araç sahiplerine satarlar ve harçlıklarını ailelerinden bağımsız olarak temin ederler. Çünkü Bu mahallede yetişen Tirişik Andırın da en kaliteli ve en önce yetişen tirişiktir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Mahallenin dağlık ve engebeli bir araziye sahip olması dağınık bir yerleşimi de beraberinde getirir. Mahallede OBALAR şeklinde Çakırcı, Hacıveliuşağı merkez köy, Karataşlı, Aşıklı, Yahyalar ve Kızılcaova (Avanlı) obaları bulunmaktadır.

Mahallenin Kızalcaova (Avanlı) haricindeki obalarında içme suyu ve yolu yeterli düzeydedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]