Çuhadarlı, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çuhadarlı
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 375
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Çuhadarlı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy de eski bir kale mevcut olup Roma dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Kalenin 4. yüzyılda inşa edildiğine dair öngörüler bulunmaktadır. Kale dik bir yamaç üzerinde, bölgeye hakim bir tepe üzerinde, Vadiden yaklaşık 500-600 metre kadar yukarıda kurulmuş; Asfalt yol şeklinde ulaşılamayan, ön yüzünden dik bir yamaç yolu ile arka kısmından ise yürüyüş yolu ile ulaşılabilir. Yaklaşık 1.500 m² üzerine inşa edilen kalenin surları dışındaki alanlar harabeye dönüşmüştür.

Köy de kaleden başka padişah mezarı olarak bilinen ancak hangi beye ait olduğu belli olmayan bir de dağılmış anıt mezar vardır. Mahallenin kaleye yakın kısımlarında eskimo evlerine benzer olarak inşa edilmiş olan ve 1. dünya savaşından önceki dönemlerde kullanıldığı düşünülen yapılar mevcuttur.

Köy Meşhur Çuhadaroğlu Sülalesi olarak Türkiye de meşhur bir sülaleden gelmekte olup halen Türkiye'nin birçok bölgesinde akrabaları bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 68 km, Andırın ilçesine 18,8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. mahallede karasal iklim etkisini göstermektedir kışn ile veya ilçeye gitmek oldukça zordur ama mahallede bir tane fransızlardan kalan bir kale vardır günümüzde bu kaleyi türistler bilmezler bu kale çok güzel bir kaledir herkesin gidip görmesini tavsiye ederim ben şayet gezdim gördüm

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 356
2008 398
2007 382
2000 375
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi bulunmaktadır.Gökçebel yaylasından gelmektedir. ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy Kahramanmaraş Andırın yolu üzerinde bulunmaktadır.Ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.cuhadarli.net/ Çuhadarlı Köyü Web Sitesi