Gökahmetli, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökahmetli
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 320
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400
Resmî site
[1]

Gökahmetli, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Göksun ilçesinden gelip ovaya yerleşen Ahmet isminde, Avşar kökenli olduğu söylenen, bir şahsın, şu an sular altında kalan Andırın suyu ile İncikli deresi mevkiine yakın yerde konaklamaya başlayıp, orada evlenip yurt edindiği, gözlerinin renginden dolayı kendisine Gökahmet dendiği çevre köylerden de bu yurt yerine Gökahmetli olarak hafızalara ve resmi makamlara geçtiği anlatılagelen bilgilerdir. Mahallenin tarihindeki en önemli olay Aslantaş Barajının kurulması ile olmuştur. Toplamda 70000 tarım arazisi üzerine bunda 55000 dönüm sulu arazinin üzerine kurulmuş olan bu baraj yüzünden köy sürekli göç verir hale gelmiştir. Okuryazarlık oranı çok yüksek olan mahallede artık sadece yaşlı insanlar bulunmaktadır. Mahalleye gereksiz yere yapılan Aslantaş Barajı'ndan dolayı mahallenin küçük bir kısmı Kındıralar Obası olarak ayrılarak Akçakoyunlu mahallesine bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahip çıkarlar. Mahallenin gelenekleri arasında 1985-1995 arasında yapılan spor turnuvaları vardı. Düğünleri üç gün iki gecedir. Yemekleri arasında değişik bi tarz olan Andırın ilçesinin de yemeği olan tirşik vardır. Şu an Koca Durmuşlar olarak bilinmektedirler

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline ? km, Andırın ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 454
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım olarak her çeşit ürünün yetiştiği bir bölgedir Gökakmetli mahallesi, ayrıca son yıllarda narenciye ile alakalı atılımlar yapılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede eskiden ilköğretim okulu vardı.Göç nedeniyle öğrenci sayısı azaldığından ve okul çevresinde fazla öğrenciye sahip olamadığından okul devredışı kalmıştır.Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. mahallede eskiden sağlık ocağı vardı.uzun süreden beridir faaliyet göstermemektedir.en yakın sağlık kurumu yeşilova beldesindedir.Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]