Kızık, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızık
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.042
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Kızık, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Adı üstünde Kızıkhan'ı duymuşunuzdur bizler onun torunlarıyız bursa dan gelme gaziantepin şahinbey ilçesinden göç yoluyla Kızık mahalleninü oluşturmuşlardır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların KIZIK boyunun kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Bütün Oğuz Türkmen Boyları gibi, KIZIK Boyu’na mensup Türkmen göçerleri de, 11. yüzyıl sonlarında Selçuklularla beraber, 13. yüzyıl başlarında da Moğol saldırılarından kaçarak İran üzerinden

Anadolu'ya Suriye'ye gelmişler ve kendilerine uygun gördükleri yerleri yurt tutmuşlardır.

Adlarının anlamı “kahraman” demektir.

Öteki TÜRKMEN Boyları gibi bunlar da Anadolu'nun Türkleşmesinde önemli roller oynamışlardır. Osmanlıların vergilendirme ile ilgili tahrir defterlerinde ve Türkmenlerle ilgili birkaç değişik kaynakta Kızık Boyu adına rastlanır.

Örneğin; 16. yüzyılda Halep Türkmenleri arasında bir Kızık Boyu oymağının da yer aldığını o döneme ait kayıtlardan anlıyoruz. Kanuni zamanında 2 kola ayrılan bu oymağın büyük çoğunluğunun 17. yüzyılda Antep civarında konakladığı görülür. Bunlara 'Oturak Kızıklar' denmiştir.

'Oturak Kızıklar' padişah Deli İbrahim zamanında (1640-1648) Antep ve çevresindeki köylerde yerleşik bir yaşam sürüyorlardı. Yerleşik düzene geçmeyip de, buralarda kışlayan konar-göçer Kızıklar da vardı.

Oturakların ve diğer göçer Kızıkların 1690'da Avusturya Seferi için, çağrıldıkları Osmanlı kayıtlarına girmiştir.

16. yüzyılda Halep Türkmenleri arasındakilerin dışında, bir başka Kızık topluluğu da Şam çevresinde bulunuyordu.

17. yüzyıla ait bir belgenin incelenmesinden, bu yüzyıl içinde bir grup Kızık topluluğunun Orta Anadolu'ya gittiği ve oralara yerleştiği anlaşılmıştır!

16. yüzyıl Osmanlı tahrir defterinin incelenmesinden, Kızık diye anılan 28 yer adı tespit edilmiştir. Bunlardan 5'inin Ankara'nın Çubuk ve Ayaş ilçeleri sınırları içinde bulunması, Kızık Boyu’nun buralara da yerleştiğinin bir işareti olsa gerektir.

Kızık adı taşıyan yerleşim yerlerinin sayısı, bazı nedenlerden dolayı bugün için 21’e inmiştir. Bunlardan sonu Kızık’la biten 5’i Bursa’ dadır (Yıldırım İlçesi.)

Tokat’ın Kızık adlı bir mahallesinde öğretmenlik yapan M. Selami Akdeniz, Kızıkların sağlam yapılı ve çok çalışkan olduklarını söylemiştir.

Yukarıda yazılanlar dışında günümüzde Gaziantep (Merkez), Kahramanmaraş (Pazarcık-Andırın), Malatya (Arguvan), Tunceli (Ovacık), Kayseri (Merkez-Develi), Sivas (Zara)sinop (dikmen) KÜÇÜKKIZIK, BÜYÜKKIZIK www.buyukkizikdernegi.com, Ankara (Kızılcahamam-Çubuk), Çorum (Alaca), Amasya (Gümüşhacıköy), Tokat (Merkez), Karaman (Merkez), Afyonkarahisar (Sandıklı), Kütahya (Merkez-Emet), Bolu (Seben), Balıkesir (Manyas) gibi illerimizde de Kızık adlı köyler bulunmaktadır. Devamını Gör

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KIZIK TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraşın güneybatısında 96 km.ve Andırın ilçesinin güneyinde 25 km uzaklıktadır. Rakımı 240 m'dir. Tarih öncesi akyol kervan yolu üzerinde olması nedeni ile köklü bir geçmişi mevcuttur. isim olarak 600-700 yıldan beri ismi aynı kalmış bir mahalledir. Türkiye'de ve dünyaca tanınmış şahsiyetleri mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcaktır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köy halkının gelir düzeyi yüksektir. Türkiye ekonomisinde yer alan önemli işadamları da bulunmaktadır. Köyümüzde yetişen başlıca tarım ürünleri: Yerfıstığı, mısır, buğday, arpa, susam, soya, pamuk gibi tüm tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede okumuşluk orano 90lı yıllarda %97 iken şimdi %100 olmuştur. Hemen hemen her evden birkaç memur vardır. Mühendis, Öğretmen, komser, İl emniyet müdürleri, polis, hemşire,ebe,doktor,uzman çavuş,astsubay,maliyeci.muhasebeci,imam,gardiyan,orman muhafaza memuru gibi daha sayamadığım birçok alanlarda memurve kamu kurum müdürleri bulunmaktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1041
2000 1042
1997 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ve suyumuz yetersizdir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]