Çokak, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çokak
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 446
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çokak, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür. Hukuken Andırın ilçesine bağlı Çokak bucağının merkezidir. Fakat devletin 1970'lerden sonra artık bucak merkezlerini fiilen devereden çıkarma uygulamasıyla birlikte bu işlevini aktif olarak kaybetmiştir. Fakat bucak idari bölümleri yasal olarak kaldırılmamış olduğundan işlevsiz de olsa hukuken bucak merkezi hüviyetini korumaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Çökek'tir. Sebebi ise eskiden köydeki birçok alanın bataklık olmasıdır. Zaman içerisinde köyün adı değişmiş ve Çokak adını almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çokak köyü Torosların eteğinde; doğuda Geben Kasabası, güney batısında Rıfatiye Köyü, kuzey doğuda Gabaca; kuzeyinde Çığşar, güneyde ise Akifiye köyleri ile komşudur. Ayrıca köyün yakın mevkisinde; doğuda Çamurlu (eski tabirle Domuzluk) ve Taşoluk, batısında Has ve Akça Dağı, kuzey doğusunda Harmankaya, güneyinde ise Tırıl dağları bulunmaktadır. Genelde dağlarda alt kısımlarda ardıç, pıtık orta kısımlarda çam, kamalak, meşe yükseklerde ise mezda ağaçları vardır. Kahramanmaraş iline 102 km, Andırın ilçesine 20 km uzaklıktadır. Deniz Seviyesinden yüksekliği 1335 metredir. Köyün güneyinde dırıl dağı batısında akça dağv (ışıl dağıv )kuzeyinde höbek doğusunda d dağı bulunmaktadır köy dört yanı dağlarla çevrili ovanın kuzey batısına dağ eteğine yerleşmiştir ancak 2003 ten sonra ovanın etrafına yayılmaya başlamıtır genelde çam ormanı vardır köy merkezinde yüksek debili doğal su kaynakları bulunmaktadır güneyinde iki vadi vardır bi iki vadinin arasına köye dik olarak uzanan yükse rakımlı tırıl dağı bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları kar yağışlı olup yazları serin geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 700
2000 446
1997 300

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılığa , fidancılık ve orman ürünlerine dayanır. Son yıllarda kiraz yetiştiricilinden dolayı köy halkına ve kirazın yurt dışına ihracından dolayıda ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapılmakta olup bitme aşamasındadır. Çıkak deresi sel taşkınından korunma için tamamlanmak üzeredir. Çok Amaçlı köy konağı yapımı devam etmekte. Köy değirmeni yenileme çalışmaları tamamlandı. 100 tonluk su şebekesi ve ilave çalışmları bitti. PTT Telekom santral binası vardır uluslararası görüşmelere açıktır. Köyde Türkcell verici operatörleri mevcuttur ancak Vodafone ve Avea yapım proğramı aşamasındadır. Aile hekimliği vardır. Köy Karakolu Akifiye köyüne taşınmıştır. İlköğretim okulu vardır. Tarım Kalkınma Kooperatifi vardır ve hızar atölyesi hor kullanmalardan dolayı verimsiz halde bekletilmektedir.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Andırın ilçe merkezine 21 km , Kahmramanmaraş il merkezine 102 km dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çokak köyü web sitesi Çokak köyü Facebook sayfası Çokak İ.Ö.Okulu Taner YILMAZ