Darıovası, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Darıovası
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 900 m (2.953 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 962
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46400
İnternet sitesi: [2]

Darıovası, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını mahallenin ortasında bulunan ovadan almıştır. Eskiden yörede mısıra darı dendiğinden ve en güzel mısırlarda bu ovada yetiştiğinden ovanın adı darıovası buna bağlı olarak da mahallenin adı Darıovası mahallesi olmuştur. Geçmişte ova altınovası ismi ile de anılmıştır. Köy içerisinde selçuklulardan kalma kale ve cami ile Bizanstan kalma anıt mezar kalıntıları bulunmaktadır. Mahallede bunlardan başka çok sayıda irili ufaklı tarihi eserede raslanmaktadır. Sakar dağının dibinde içerisinden yazın soğuk, kışın sıcak hava çıkan büyük bir kuyu vardır rivayete göre altından nehir akmaktaymış. Mahallede buna benzer birçok efsane hala dilden dile dolaşmaktadır. Çağdaş hikâyeciliğe ilham veren birçok anonim hikâye ve destanda yine bu topraklarda halen söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin nüfusunun tamamını müslüman Orta Asya Türkmenleri oluşturur. Buna bağlı olarak mahallede Türk-İslam medeniyetinin alışılagelmiş tüm ananelerine rastlamak mümkündür. Düğünler genelde cuma günü cuma namazından sonra başlar seymen denilen düğün topluluğu cuma namazını kıldıktan sonra davul zurna eşliğinde düğün evine giderler. Damadın en yakın arkadaşı Türk bayrağını taşır. Düğün evinde bayrak dualarla en yüksek yere dikilir. Düğün boyunca çeşitli halk oyunları oynanır ve çeşitli etkinlikler yapılır. Bu etkinlikler ceza verme, orta oyunu, çabalama vs. şeklindedir. Cumartesi akşamı kına gecesidir. Pazar günü öğleleyin gelin evine gidilerek gelin alınır ve damat evine getirilir. Gelin geldikten sonra gelin mevlidi okutulur. Mahallenin yemekleri buğday ürünleri ağırlıklıdır. Bulgur pilavı, güveç, kuru fasulye, ayranlı çorba, tarhana çorbası, tirşik, pilav üstü haşlanmış tavuk, içliköfte ve ekşili köfte yemeklerinden bazılarıdır. Bayram namazları sonrası tüm camaatin sıraya girip tokalaşarak bayramlaşması güzel bir gelenektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş il merkezine 60 km, Andırın ilçesine 15 km uzaklıktadır. Andırın suyu adıyla bilinen ırmağın büyük kolu olan ulusu çayı mahallenin içerisinden geçmektedir. Köy Çukurovanın son düzlüklerinden olan Darıovası düzlüğünde bulunmaktadır. Ovanın etrafı dağlarla çevrilidir. Mahallenin ova dışında kalan kısmının büyük çoğunluğu ormanlarla kaplıdır. Coğrafi konumu gereği güneyde yer alan Osmaniyenin Kadirli ilçesi mahallenin Andırından sonra ikinci ilçesi sayılabilir. Mahalleye Andırından ve K.Maraştan saatlik, Kadirliden günlük ulaşım mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kış ayları sert geçmekle birlikte fazla don olayı gözükmez. Yazları oldukça nemli olan mahallede bulutlanma hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1200 e yakın nüfusuyla Andırın köyleri arasında oldukça büyük bir mahalledir. Darıovası mahallesi çok sayıda obanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bunlar kuzeyden güneye: Deli eseler, cakkavular, kavaklı, ballar, gedik obası, çotlu, kundakçılar, doburlu, cobcalar, muttalipli, bahçeciler ve demircilerdir. Genç nüfusun önemli bir bölümü dışarıda yaşamaktadır. Darıovası mahallesi TÜRKİYE nin en çok memur çıkaran köylerinden biridir. Mahallede okuma oranı üst seviyededir. TÜRKİYE nin her köşesinde memurları, siyasetçileri, yazarları, hukukçuları, işadamları bulunmaktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1055
2000 962
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ovada sulu tarım yapılmakta olup buğday, mısır, yer fıstığı, soya fasulyesi, karpuz, fasulye, domates, biber... gibi ürünler yetiştirilir. Yılda iki ürün alınabilmektedir. Ayrıca dışarıda çalışan genç nüfusunda köy ekonomisine önemli oranda katkısı vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede iki tane ilköğretim okulu vardır. Kanalizasyon alt yapısı yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Yolları stabilizedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Köy üç gsm operatörünün de kapsama alanındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]