Anacık, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anacık
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 697
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Anacık, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Andırın ilçesinin güney doğusunda olan merkeze 27 km mesafede yerdir. 124 haneden meydana gelmiş olup mahallenin nüfusu 727 kişidir. Mahallenin geçmişi yaklaşık 600 yıla dayanmaktadır. Adını mahallede bulunan Bizans dönemine ait Anacık kalesinden almaktadır. Mahallenin kuzeyinde Kızık mahallesi, güney doğusunda Erenler, güneyinde ve batısında Arslantaş Baraj gölü, kuzey batısında Akçakoyunlu mahallesi bulunmaktadır. Mahallede elektrik, telefon ve su gibi imkanlar mevcuttur. Köy yolu asfalt olup obaların yolu stabilizedir. Anacık mahallesi merkez dahil beş obadan oluşmaktadır. Mahallede Akdeniz iklimi hakim olup arazinin %90 ı kullanılır durumdadır.

Köy halkı genellikle geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Mahallede yetiştirilen önemli tarım ürünleri yer fıstığı, buğday, mısır ve turunçgillerdir. Anacık mahallesinin Haşimler obası Arslantaş baraj gölünün av yasağının olmadığı dönemlerde balıkçılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Az olmakla beraber bazı aileler arıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Mahallede bir ilköğretim okulu mevcut olup mahallenin okuma yazma oranı %95 dir .

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürü Barak Türkmen kültürüdür. Halk tam bir Anadolu kültürüne sahiptir. Okuma yazma düşkünü bir mahalledir. Sıcak kanlı ve misafirperver insanları yardımseverdir.

Mahallenin yemeklerinden bazıları ise tirşik, ekşili zort, bulamaç, tandır kömbesi, içli köfte, tarhana çorbası, bazlama, börektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 139 km, Andırın ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 697
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]