Erenler, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erenler
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 320
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Erenler, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişi 500-600 yıla dayanmaktadır. Mahallenin eski adı Dırtıbıtlı olarak geçmektedir. Ancak köy 14 yıl öncesine kadar Gökahmetli mahallesine bağlı oba olarak faaliyette iken Arslantaş Barajı yapıldıktan sonra Gökahmetli mahallesinden ayrılarak Erenler ismini almış ve yeni bir köy oluşturmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallenin yemek olarak pancardan yapılmiş tirşik diye corba gibi bir yemegi meşhurdur bu yemegin içine nohut ince ve güzel şekilde dogranmış pancar nohut vb. malzemeler konulur bu yemege ekşisin diye akşam bastıılır üzerine un konulur sabaha kadar ekşir sabahleyin un üzerinden alınır daha sonra sobada pişirilir uzun süre pişer daha sonra yenir.ayrıca mahallenin yemekleri güzeldir. insanlar balıkçilıkla ugraşirlar gecinirler. cin kayasi diye bir yr vardır orada balık tutarlar cin kayasının uzunlugu 3 4 5 katlı bina kadardır diye söylenir.şimdi ise baraj geldikten sonra suyun içinde kalmiştır.(mahallenin birde şairi vardir çok anlamlı çok güzel şiir yazar güzel gözleri vardır ismi mustafa özdemir mahallede bu şaire karagöz mustafa derler.)insanlar daglarda agaclar keserekte gecinirler bazen devlete keserler cogu zaman yakmak içinde keserler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Andırın ilçesinin güneyinde merkeze 35 km lik uzaklıkta bir mahalledir. 82 haneden oluşmakta olup mahallede 460 kişi yaşamaktadır. Mahallenin kuzeyinde Kuzgun, doğusunda Sumaklı, Batısında Anacık güneyinde Gökahmetli mahallesi bulunmaktadır.Köy sınırlarının büyük kısmı çam ormanı ile kaplıdır. Mahallenin Arslantaş baraj gölüne sınırı vardır. Ormanlık alanın dışında kalan bölgelerde maki bitki örtüsü hakimdir. Mahallede birçok aylanda hafta sonu tatili geçirilebilecek yerler bulunmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 320
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılık ile orman işçiliğine dayanmaktadır. Mahallede yer fıstığı, buğday, karpuz, mısır, yetiştirilmektedir. Hayvancılıkla uğraşanların sayısı azdır. Daha çok köylü kendi ihtiyaçları karşılamak maksadıyla birkaç büyükbaş hayvan beslemektedirler. Köy ayrıca orman işçiliği yapmaktadır.Mahallenin Arslantaş baraj gölüne sınırı bulunmasından dolayı balıkçılık yapılabilmektedir. En çok sazan ve Alabalık avcılığı yapılmaktadır. Köy nüfusunun genç kesimi mahallede fazla yerleşik olarak kalmadığı çoğunun memur veya işçi olarak diğer illere yerleştiği görülmektedir. İşçi olarak giden kesimin, Adana, Osmaniye ve Mersin illerine gittikleri görülmüştür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (orman yoludur mahalleden osmaniyenin düziçi ilçesine kadar yollar bozuktur.) mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin suyu mevcuttur. Mahallenin okuma-yazma oranı %85 dir. Mahallede bir ilkokul olup 1 öğretmeni ve 25 öğrencisi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]