Bektaşlı, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bektaşlı
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 314
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Bektaşlı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1900'lü yıllarda, eşleri askerde olan çocuklu kadınlara para yardımı yapılmaktaydı. Bir rivayete göre, eşi asker olan ve ihtiyaç sahibi bir kadın, çarşafa sardığı bir taşı yanına alarak para veren görevlinin yanına geldiğinde görevli: "Ne kadar uslu çocuk, hiç sesi çıkmıyor." diyerek dokunmak ister. Dokununca bunun bir çocuk değil de bir taş aolduğunu anlayan görevli, kadına "Bu, çocuk değil (yörede, sert anlamı taşıyan) berk, berk taş" der. Mahallenin adı bu söylemden gelmektedir.

Bektaşlı mahallesinin ismi bektaşiler den gelmektedir. Su değirmenini yapan bektaşilerden gelmektedir, Su değirmeni yapan erenler mahallenin adına ilham kaynağı olmuşlandır. köy daha sonraları sunni inanacını benimseyince bu ilham kaynağını bebek hikâyesine çevirmişlerdir. Daha önce Bektaşiler olarak geçen mahallenin adı zamanla değişime uğrayarak, günümüze Bektaşlı olarak gelmiştir.

Aslantaş gölü yakınlarındaki değirmen, yakın zamana kadar kullanılmaktaydı. Değirmen, Bektaşlı’nın mimari özelliklerini yansıtır. Bektaşlılar'ın kültüründe önemli bir yeri olan bu değirmen, bir yangında zarar görmüş ve ilgi beklemektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

yemekleri; saç kavurması, kuzu haşlama, elbasan tavası, çoban kavurma, tırşik, bulgur pilavı, cacık, patlıcan kavurması, saç tava, Andırın suyundan tutulan balık ızgara ve köy tavuğudur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 120 Km., Andırın ilçesine 30 Km., Kadirli'ye 25 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 314
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ve çevredeki yaklaşık 5 mahallenin çocukları buraya gelir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]