Arıklar, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arıklar
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 468
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Arıklar, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Torlar/ Tatarlı Mahallesinin bir mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Mahalledeki tarlalara "Ark" ile su getirilmesinden dolayı bu ismi aldığı söyleniyorsa da ” Arık,Aruk ” isminin kaynağı yüzyıllar öncesi bir Türkmen obasını da çağrıştırıyor. Yine bildiğimiz kadarıyla Torlar/ Tatarlar aynı yörenin ismi idi civar köyler tarafındanda Tatarlı olarak anılmaktadır. Dolayısı ile Arıklar mahallesinde yasayan özelikle Cinkara soyadına mensup olanlar "Tatar Türkleri” kökenlidir. Mahallede Arıklar (Haştırın), Cinkaralar,(Merkez) Kuşçular(Kıraçobası) ve Demirler(Kıraçobası ) namıyla obalar yaşar. Soyadı Demir olanlar Mahalledeki Kıraç Obasındandır. Kadirli'nin Kalealtı yöresinden gelen Mudahharoğulları sülalesindendir. Ailenin büyükleri Demircilik ile uğraştığından Demir soyadını aldılar. Kaynak; Cezmi Yurtsever, Andırın Tarihi kitabı S - 247 ve sözlü araştırma.

Ayrıca Cengiz Han ordusundan Moğol asıllı kumandan Sülemiş Bey'in Torosdağlarında bıraktığı kalabalık Tatarlı aşireti yaşamış. Kadirli Tatarları Osmanlı döneminde yüzyıllardır Savrun vadisinde yaşadılar. Yaylak olarak Andırın dolaylarını,Kışlak olarak da Kars - Maraş’(Kadirli'yi)ı kullandılar. Derviş Paşa'nın 1865 Fırka-i Islahiye olayıyla Tatarların damları yakıldı ve Kars (Kadirli) şehir merkezine yerleştirildriler. -Kadirli'nin İlbistanlı, Kösepınar, Karabacak, ekşiler, Narlıkışla köyleri ile şehir merkezindeki Coşkunlar, Tokgözler, Kuduzcular (kara, şişman, köksalan, atılgan, lgan, yumuşak,), İspirler, Öndeşlar, İsaoğlu, Savrunlar ve Andırın 'da ve sunbas dolaylarında bulunan Cinkara ve Temiz aileleri Tatar olarak bilinir.

Yazılı belge olarak büyük dedemin (alifakı mullaahmetoğlu) doğum tarihine ulaştım 1861, büyük dedemden önce babası,dedesi ve dedesinin babası en az aralarında 20 yaş olsun, daha fazladır çünkü büyük dedem ailenin 3. çocuğu en azından 1700 lü yıllarda çukurovadan göç etmişlerdir.Soy olarak tatar türklerindeniz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede genellikle tirşik içilir , eşkili köfte yapılır , bulgur pilavı , bezdirme , tutmaç, kaçamak ,Lepe şorası, çilbir, keçi sütü ve incir sütünden yapılan Teleme ve Mahallede içli köfte yemekleri yapılır. El degirmenlerinde (Gavutdaşında) Kavrulmuş buğday, meke (mısır), çıtımık ve kabak çekirdeğiden gavut çekilir. Bayaramlaşma köy meydanında topluca yapılır.Orduya Er yollarken ve kızlar gelin gitmeden önce yemekli dâvet edilir. Askerlik dönüşü mevlit okutulur. Düğünleri 3 gün 3 gecedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 70 km, Andırın ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 661
1997 -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]