Boğazören, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boğazören
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 534
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Boğazören, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler bulunmakla birlikte, köye ilk yerleşen halk mahallenin boğaz kısmına bir ağıl örmüşler ve köy ismi o günden bu güne dek Boğazören mahallesi olarak geçmektedir. Bir diğer rivayetse mahallede tarihi kalıntıların ve ören yerlerinin çok olması nedeniyle Boğazören olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Boğazören Köyü; Asıl Boğazören (Merkez), Taşoluk (Işıkdibi) ve Senir Obası olmak üzere üç yerleşim biriminden oluşan dağınık bir köy hüviyetindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 75 km, Andırın ilçesine 16 km uzaklıktadır.Boğazören Köyü dağlık bir arazi kesminde ve dağların arasında kurulmuş bir mahalledir. Köy Orta Toroslar ve Amonos Dağlarının kesişen yerlerinde kurulmuştur. Mahallenin başlıca dağları Işık Dağı, Uzunsırt Dağı, Örü Dağı, Çal Dağı ve Örtlek Dağıdır.Köy deresi Uzunsırt Dağının eteklerinden doğan Soğukpınar ve Beypınarı sularından beslenir ve civarındaki tarlaları sulayarak Kavaklı Suyuna Karışarak aşağı Andırın suyunun kollarını oluşturur.Mahallede Beypınarı suyu ve çevresindeki mesire yeri görülmeye değer yerlerden olup, pınarın suyunun kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Köy özellikle yemyeşil doğasıyla yazları çukurova insanını kendisine doğru çekmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Mahallede görülen karlı günlerin sayısı oldukça azdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 534
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede yetişen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, fiğ, çavdar, mısır, yer fıstığı, karpuz gibi tarım ürünleridir. Ayrıca mahallede yaş sebze ve yevme yetiştiriciliği son yıllarda oldukça hareketlilik kazanmıştır. Hayvancılıkta ise başlıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Ayrıca mahallede 15-20 yılda bir yapılan orman kesimi köylülerin en önemli ekonomisini oluşturmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık Evi bulunmaktadır.. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]