Kumarlı, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kumarlı
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 752
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400

Kumarlı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumarlı mahallesinin tarihi Orta Asya'ya dayanmaktadır.Orta Asya'dan göçler yapılınca Anadolu'ya kars üzerinden giriş yapılmıştır.Kars şivesi ile yakın benzerlikler olması bu iddiaları kuvvetlendirmektedir. KUMAN Türk'üdürler Kumanlı deyimi söyleyiş farkı ile Kumarlı şeklinde değişmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Mahallenin meşhur vazgeçilmez yemekleri tirşik ve pilavdır.Yöresel Kıyafet hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 105 km, Andırın ilçesine 25 km, Adana iline 110 km, Osmaniye iline 65 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1500
2000 752
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır öğretime devam etmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak sürekli arızalanan borular yüzünden köylüler sık sık su yüzünden madur olmaktadırlar. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Köylüler sağlıkla ilgili sorunlarını yakın olan Yeşilova Kasabası'ndaki sağlık ocağı ile gidermektedirler. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Köy yolunda aydınlatma direkleri (yol aydınlatması) yoktur. Köy girişinde 2 Bakkal,1 petrol ofisi ve 1 kırahathane 2 değirmen 1 lastik tamir atölyesi ve 1 peynir imalathanesi mevcuttur. Yeşilova (Tokmaklı) Beldesine 6 km uzaklıktadır. Kadirli İlçesisine 20 Km uzaklıktadır. Geçimi öncelikli tarım ve büyük ve küçük baş hayvancılıkla yapılır. Aslantaş barajı mahallenin hemen yanında olup sulama sorunu olmamaktadır. Köy içinden kanaletler geçmektedir buda köye yakın tarlaları ve hayvaları sulamakta yeterlilik sağlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]