Bursa Büyükşehir Belediyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bursa Büyükşehir Belediyesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi.png
Slogan Yeşil Bursa
Kuruluş 1867
Tür Büyükşehir belediyesi
Amaç Bursa'ya Hizmet Etmek
Merkez Osmangazi, Bursa
Lider Recep Altepe (AKP)
Resmî site bursa.bel.tr

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa ili sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşudur. Bursa Büyükşehir Belediyesi Binası; Atatürk Caddesi, Uçak Sokak'ta bulunmaktadır. Belediye başkanı Recep Altepe'dır.

Bağlı ilçeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa İli İlçe Belediyeleri aşağıdaki gibidir.

Göynükbelen Belediyesi, Karıncalı Belediyesi ve Zeytinbağı Belediyesi Bursa'nın 30 km. sınırının dışında kalıp iptal edilen ilçe belediyeleridir. Çok Yakında, Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları genişleyecek, Bursa'ya çok yakın olan İnegöl, Yenişehir, Orhangazi ilçeleride Büyükşehir sınırlarına dahil edilecektir. özellikle 250 Bin'e yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olan inegöl'ün Büyükşehir sınırına alınmasıyla Bursa Büyükşehir Belediye Nüfusu 2.2 Milyon'u bulacaktır. Bu 3 ilçe'nin Kent Merkezi Bursa'ya uzaklıları şu şekildedir; İnegöl 30 Km (Kestel): Bursa'ya uzaklığı yaklaşık 25 Dakika, Nilüfer'e uzaklığı yaklaşık 40 Dakika'dır. Yenişehir 52 Km: Bursa'ya uzaklığı Yaklaşık 40 Dakika'dır. Bursa Havaalanı Bu ilçe sınırları içindedir. Orhangazi 45 Km: Bursa'ya Yaklaşık 37 Dakika uzaklıktadır. Gemlik'e ise yaklaşık 16 dakika uzaklıktadır.

Bağlı şirketler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • BESAŞ - Bursa Ekmek Sanayi A.Ş.
  • BURULAŞ - Bursa Ulaşım – Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
  • BURFAŞ - Bursa Park Bahçe Sosyal ve Kültürel Hizmetler, Turizm, Su ve Su Ürünleri, Sağlık, İnşaat, Enerji, Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BİNTED - Bursa İnsan Kaynakları Taahhüt, Eğitim, Danışmanlık Hizmetleri, İmar İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi
  • Bursa Kültür A.Ş. - Bursa Kültür – Sanat Ürünleri ve Turizm Ticaret A.Ş.
  • BURBAK - Bursa Bakım Onarım, Ulaşım, Toplu Taşıt İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BURKENT -Bursa Kent Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehir, kentlerin yerel yönetimleri aracılığıyla yabancı ülke şehirleri ile kurdukları resmî dostane ilişkiyi ifade etmekte olan bir terimdir. Belediye Meclisi'nce alınan karar ile kurulan kardeş şehir ilişkisi, içerisinde bulunduğumuz globalleşme sürecinde uluslararası gelişmeler açısından oldukça önemli bir olguyu ifade etmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; kurduğu kardeş şehir ilişkileri ile sosyo-kültürel, ekonomik, eğitim, sağlık, ticaret, turizm, yerel yönetim hizmetleri ve spor gibi konularla tarafları ilgilendiren diğer alanlarda, iki şehrin ilgili birimleri arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayarak bilgi/deneyim alışverişi ve işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamıştır. Sonuç olarak, iki şehir arasında karşılıklı anlayış, dostluk ve barışın güçlendirilmesi amacıyla; tarihi, kültürel, sosyal ve coğrafi açıdan Bursa ile benzerlikleri olan birçok yabancı şehir ile kardeş şehir antlaşmaları imzalanmıştır.

Bursa'nın toplam 25 tane kardeş şehri vardır.[1]

İlgili Şirketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]