Drungos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Droungos (Yunanca: δροῦγγος ya da δρόγγος, drongos) veya drungus geç dönem Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu'nda tabur büyüklüğündeki askeri birlikleri ifade eden terimdir. Daha sonra dağları muhafazayla görevli yerel komutanlıklar için kullanılan bir terime evrilmiştir. Drungarios (Yunanca: δρουγγάριος) unvanlı komutanların idaresindeki birliklerdir.

Tarihçe ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Drungus, ilk olarak milattan sonra 4. Yüzyıl'da ortaya çıkan Latince kökenli bir terimdir. Galya dili'ndeki "kabile", "grup", "kalabalık" anlamına gelen dhrungho'dan türetilmiş bir kelimedir. 17. Yüzyıl'da dil bilimcilerin ezici çoğunluğunun reddetmesine rağmen kelime kökeninin Cermence'deki thrunga'ya dayandığını belirten tarihçiler de mevcuttur. Sonuç olarak drungus'un ilk kullanımı Latince'de genel olarak "grup" veya "birlik" terimini ifade maksadıyla ortaya çıkmıştır.

12. Yüzyıldan itibaren droungos kelimesi Yunanistan'daki sıradağlar ve dağ geçitleri için de kullanılmaya başlanmış, bunu takip eden yüzyıl içerisinde Kleisoura'lara benzer biçimde dağlık bölgeleri muhafazayla sorumlu birlikler için de kullanılmaya başlanan bir terim olmuştur.