İçeriğe atla

Digenis Akritas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Digenis Akritis destanı, Atina Ulusal kütüphanesi el yazması.

Digenis Akritis (başka yazılışları ile Digenis Acritas, Digenis Acritis, Digenes Acrites, Digenis Akritas veya Digenis Akrites; Yunanca: Διγενῆς Ἀκρίτης; IPA: [ði.ʝe.'nis a.'kri.tis]), Yunan folklorunda Διγενῆς Ἀκρίτας (IPA: [a.'kri.tas]), Türk Folklorunda ise Battal Gazi olarak bilinir, Akritik şarkıların en ünlüsüdür.

Destan, Digenes adlı kahramanın hayatını anlatır. Digenes (Yunanca iki soylu demek), Romalı bir anne ve Suriyeli bir babanın oğlu bir kahramandır. Destanın ilk bölümü anne ve babasının hayatlarını, nasıl tanıştıklarını ve Emir olan babasının, Digenes'in annesini kaçırıp sonra nasıl Hristiyanlığa geçtiğini ve evlendiklerini anlatır. Destanın kalan kısmı, çoğu zaman yazarın ağzıyla, Digenes'in Bizans sınırındaki kahramanlıklarını anlatır. Söz konusu kahramanlıklar 7. yüzyıl ile 11. yüzyıl başları arasında sürmüş Arap-Bizans savaşları sırasında geçer. Destan halk Yunancası (Demotik Yunanca) ile yazılmıştır. Destan yaklaşık 10. yüzyıl yazılmış ama bazı araştırmacılar kahramanın 8. yüzyıl bir savaşta ölmüş gerçek bir kişi olduğuna karar kılmışlardır.

Digenis Akritis'te aynı dönemde yaşamış olan destan kahramanı Battal Gazi'den de bahsedilir.[1]

Digenis Akritis ile ilgili Türkiye'de Yazar İsrafil Baran tarafından Kapadokyalı Asker: Digenes Akrites[2] adında bir kitap yazılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Turks in World History By Carter V. Findley. Published by Oxford University Press US. 2005 sf 72 [1] 19 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Baran, İsrafil (1 Mayıs 2020). Kapadokyalı Asker: Digenes Akrites. Kırmızı Leylek Yayınları. ISBN 978-625-7831-01-7. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]