Demirci, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Demirci
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 200
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Demirci, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede demir eritme/dövme körükleri bulunması nedeniyle, adını bu zenaatten aldığı söylenmektedir. Demirci mahallesi zamanımızdan 750-800 yıl önce kurulmuştur. Anadolu’nun Türklerin eline geçtiği yıllarda Horasan'dan Malatya – Hekimhan ilçesine yerleşen Ali bey adındaki sülale, Ankara, Çankırı ve Kastamonu’nun Türklerin eline geçmesiyle birlikte yani Selçuklular zamanında, Hekimhan’a yerleşen Ali beyler, oradan ayrılarak İç Anadolu’ya gelmişler ve bugünkü mahallenin bulunduğu yere yerleşmişlerdir. İlk yerleşimin gerçekleştiği yıllarda köye ilk gelenler demircilik yaptıklarından dolayı mahallenin adı da Demircilerin mahallesi olarak anılmış ve daha sonra Demirci mahallesi olarak kısaltılmış ve hala aynı adı taşımaktadır.mahallenin kuruluşundan sonraki yıllarda yani Osmanlıların Fetret döneminde Eskişehir’den, Osmanlıların gerileme dönemlerinde Bolu’dan ve komşu ya da yakın köylerimiz olan Özbek ve Eşmedere köylerinden gelip yerleşen başka sülalelerde olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Mayıs ayında yapılan Hıdırellez şenlikleri olmak üzere çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Köy halkı gelişmeye açık olup çocuklarının eğitimine önem vermektedir.

Mahallenin kültürü, gelenek ve görenekleri hakkında başkaca bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 68, Çubuk ilçesine 27 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusunun bir dönemler çok azalmasına rağmen şu an köye bir akın vardır. 2000'li yıllardan öncesinde 40 hanelere düşen ev sayısı şimdilerde 80-100'ü bulmaktadır. Nüfusun artmaya başlamasının ve şehirlerden bu köye göçün sebebi, şehirdeki stres ve hava kirliliğidir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 350
2000 200
1997 185

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede 45 büyükbaş, 95 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Mahallede yaşayan insanlar tarımsal olarak buğday, arpa, fiğ ve nohut yetiştirmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede orman arazisi ve yeşil alan azdır.

ilköğretim okulu vardır fakat öğrenci azlığından dolayı okul faaliyet göstermemektedir. Okulun kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Bu yüzden mahallede bulunan öğrenciler taşımalı sistemle Çubuk Cumhuriyet İlköğretim Okuluna gitmektedir.

Mahallede iki katlı köy konağı vardır. 2008 yılının başından bu yana, iki katlı 600 metrekare kullanım alanı olan köy konağı yapımı sürmektedir.

Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. İçme suyu, kapalı şebekedir ve 70 tonluk depoya sahiptir. Su, bu depodan motor yardımı ile çekilmektedir. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

2010 yılında köylü, kendi imkanları ve Köy Hizmetleri Müdürlüğünün yardımlarıyla yapay gölet ve mesire alanı yaptırmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]