Yakuphasan, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yakuphasan
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 213
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Yakuphasan, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakup Hasan Köyü;Çubuk ve Kazan ilçeleri arasında yer alan,Köroğlu Dağlarının güney uzantısı olmakla beraber Çubuk Ovası ortasında birden bağımsız bir dağ görüntüsünde yükselen Mire Dağının kuzay batı eteklerinde kurulmuş bir mahalledir. Jeolojik çağlarda bir iç deniz konumunda olduğu bilinen, kıtaların çarpışmasıyla oluşan iç anadolu platosunda en yüksek dağdır(1638 m).Dağ eteklerinde,yöre halkı tarafından birçok deniz kabuğu fosilinin bulunması da buranın milyonlarca yıl önce bir deniz olduğunu teyid etmektedir.Yazılı kaynaklara dayanmamakla beraber;Yakup Hasan ve Yakup Derviş adlarında,muhtemelen Horasan yöresinden göç eden Türkmenlerden iki kardeşin kurduğu yerleşim yerleri olduğu rivayet edilir ki,Yakup Derviş mahallesi de Yakup Hasan mahallesinin Kuzeyinde yer alır.Zaman içerisinde yöresel şivenin etkisiyle "Yağbasan"ve "Yöğündürüş"şeklinde telaffuz edilmektedir.Antik çağlarda birçok medeniyetin gelip geçtiği bu bölgede Eti uygarlığının,Bizans Medeniyetinin izleri vardır ve Timur karşısında Osmanlıların (Yıldırım Beyazıt-1402)yenilerek dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı Ankara Savaşının bu bölgede yapıldığı da bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakup Hasan mahallesi ve çevresinde eski Türkmen geleneklerinin izleri görülebilir.Köy adları,(Ahi mahallesi,Alpağut,Peçenek..)eski Türkmen yerleşim yerlerinin adlarıdır.Folklorik kıyafetler Cumhuriyet yıllarının 30-40 yıllık dönemine kadar;erkeklerde ağı geniş,paçaları kısa ve dar pantolon,bele sarılan yün kuşak ve yağlıklar,diz altına kadar pantolon paçaları üstüne çekilen tiftik çoraplar,yakasız gömlek ve yelek,fes üstüne sarılmış tülbent;kadınlarda üç etek altına giyilmiş tuman, bindallı denilen üzeri gümüş sırma işlenmiş elbiseler ve yine tiftik yününden örülmüş çoraplar,başlarına sarılmış"çar"denilen işlemeli tülbentler şeklindedir. Sac kavurma,mantı,kol böreği,gözleme,höşmerim,pişmaniye,"pazlama"denilen mayasız hamurdan yapılan ev ekmeği,pekmez,çökelek,ahlat ve ağustos(ekşi-kokulu)elması..tarla ziraati ve hayvancılıkla geçinen yöre halkının geleneksel beslenme kültürü hakkında fikir verebilir. Bahar başlangıcında harman yerlerinde "sinsin"oynanması,düğünlerde davul-zurna ve saz gibi enstrümanların kullanılması da yöre kültürünün izlerini göstermektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 40 km, Çubuk ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 213
1997 210

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]