Meşeli, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Meşeli (Sarıkürk)
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 286
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Meşeli, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin daha önceki ismi Sarıkürk'tür. Zamanında köye ilk yerlesen kisinin giyimi nedeniyle verilmiş bir addır. Fakat söylenirken zaman zaman "sarıkürt" diye yanlış telaffuz edilmektedir. Cumhuriyet döneminde mahallenin tepeliklerinde meşe ağaçlarının çok olması nedeniyle Meşeli adı verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Türkmen gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Ancak zaman içinde kentleşmenin etkisiyle bunlar zayıflamaktadır. Köy derneği her yıl geleneksel yayla günü şenliğinde köy halkını yaylada toplayarak önemli bir kültürel etkinlik gerçekleştirmektedir. Bunun dışında köy halkının düğünlerinde ve bayramlarda gelenek ve görenekler yaşatılmaya çalışılmaktadır. .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 76 km, Çubuk ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy arazisinin önemli bir kısmı meşe ve çam ağaçlarıyla örtülü ve dağlıktır. Mahalleden geçen akarsuyun etrafında tarımsal amaçlı kullanılabilen bir vadi mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 286
1997 339

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat 1980 den sonra mahallede aktif tarım ve hayvancılıkla ugraşan kişi sayısı gittikçe azalmıştır. Dağlık arazi yapısı nedeni ile tarım yapılması zordur. Mahallenin içinden küçük bir çay akmaktadır. Bu akarsudan dolayı elma, armut, erik, kayısı, üzüm gibi meyvelerle, fasulye, salatalık, patlıcan, biber, domates gibi sebzeler çoğunlukla içsel tüketim için yetiştirilmektedir

Köy halkı çocuklarının yetiştirilmesine ve eğitimine önem vermektedir. Bunun sonucunda köy halkının ekonomik durumu ve eğitim seviyesi gelişmektedir. Bu çabanın sonucunda mahallenin yetiştirdiği yeni nesiller gerek devlet sektöründe ve gerekse özel sektörde önemli görevler üstlenmektedir.

Mahallenin arazi yapısı ve konumu dağlık olmasından dolayı çok zengin bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Özellikle bahar aylarında açan çiçekler dağlarda güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Tarım alanlarında fazla ilaç kullanılmamasından dolayı tamamen dogal ve bu yöreye has sınırlı olarak petek yayla balı üretilmektedir. Mahallede yaklaşık 100 e yakın fenni arılı kovan ile 100'e yakın büyükbaş hayvan bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Ancak yeterli öğrenci olmamasından dolayı kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı binası vardır, ancak kullanılmamaktadır. Köy yolu asfalt olup, mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]