Özlüce, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özlüce
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 207
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Özlüce, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Meki'dir. Kuruluşu Malazgirt Zaferine yakın bir tarihtir. Mahallenin Kıpçak Türklerinden olduğu tahmin edilmektedir. Anadolu'ya Oğuzlar'dan sonra gelen bu Türk gurubunun bir bölümü Ankara'nın kuzeyine yerleşmiştir. Çubuk'un kuzeyini ve Kızılcahamam'ı yurt tutan bu insanlara şimdi "Çıtak" denilmektedir. Mahallenin çevresinde eski zamanlardan kalan tarihi eserler bulunmaktadır. Yani mahallenin kuruluşu bölgedeki Türk mevcudiyetinden öncelere dayanmaktadır. Osmanlı arşivlerinde Mekki olarak geçen köy, isminden dolayı Mekke ile alakalı olduğu düşünülse de yine arşivlerde böyle bir alaka bulunamamıştır. Şimdilerde bile Orta Asya Türk devletlerinde erkek ismi olarak kullanılan bu adı kurucusundan almış olduğu düşünülmektedir.

Mahallenin tarihini Çubuk Bey ile beraber düşünmek gerekir. Mahallenin kuruluş tarihi üzerindeki yaklaşımlar doğru olmalıdır. İki büyük mezarlığa sahip olan mahallenin mezar taşları oldukça eskidir. Yukarıda belirtilen Kıpçak soyundan gelme meselesi yeniden araştırılmalıdır. Irk olarak daha çok sarışın özelliği taşıyan Kıpçaklara rağmen mahallede genellikle esmer olma özelliği ağır basar.

Mahallenin soyunun Orta Asya'ya bağlanması doğrudur. Düğünlerde oynanan "Sinsin" bunun bir göstergesidir. "Sinsin" Şamanizm'den Bozkır kültüründen kalma bir gelenektir.

Yöreye yeni yapılan Kavşak Kaya Barajı, Özlüce Köyü (Meki) sınırları içerisindedir. Modernize edilmiş köy derneği ve camisi yeni yapılmıştır.

Ayrıca saçı(yardım) uygulamasının Anadolu'da nerelerde uygulandığının da incelenmesi mahallenin geçmişi ve bağlantıları ile ilgili bilgi verebilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 59 km, Çubuk ilçesine 19 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 450
2000 207
1997 194

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahalleden ayrılan vatandaşlar girişimci kişilikleri sayesinde birçok işte başarılı olmuşlardır.özellikle süs bitki ve fidancılıkta Ankara çapında bir üne kavuşmuşlardır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur bu yüzden taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]