Melikşah, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Melikşah
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 520
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Melikşah, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının Anadolu Selçuklu imparatoru Sultan Alparslan'ın oğlu büyük hükümdar ve devlet adamı Sultan Melikşahın mahallede bulunan Romalılardan kalma tarihi hamamda otağ kurmuştur.Buna istinaden mahallenin ismi sultan Melikşahın isminden gelmektedir.

Ancak Ankara savaşı bu ovada yapılmıştır Mahallede Timurlenkten kalma tarihi bir hamam vardır, timurlenk hamamı eski resimleri olmadığından restore edilememiştir. 20 Temmuz 1402 de Yıldırım Beyazıt'ın ordusu ile Timur'un ordusu savaşmıştır. Savaş Timur un savaşı kazanması ile sonuçlanmış Y.Beyazıt esir düşmüştür. Melikşah Ankara savaşının tam olduğu yerde kurulmuş bir mahalledir. Bu bakımdan önemli köylerimizden biridir. Melikşah metropol yasası ile birlikte çubuk ilçesine ait bir mahalle olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 35 km, Çubuk ilçesine 17 km Havaalanına 8 km uzaklıktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içindedir, Çubuk ilçesinin metropole dahil olmasından dolayı mahalle statüsüne kavuşmuştur. Etrafında Esenboğa, Yenice, Dumlupınar, Kızılca, İkipınar, Kutuören, Yazır ve Güldarpı mahalleleri bulunmaktadır. Şu anki yeri mahallenin 3. yeridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2200 2010 1200
2000 205
1997 190

şu anki nüfusu bu şekilde t6anımlayqa biliriz

== yoktur

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, sabit telefon ve internet vardır. Mahallede olimpik yüzme havuzu ve 2 km yakınında Süleyman Demirel Huzur evi vardır, son zamanlarda yol üzerine yapılan villa tipi binalarla güzelliğine güzellik katmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]