Avcıova, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avcıova
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 43
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Avcıova, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir. İlçenin kuzey sınırında yer alan son mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, Yıldırım Beyazıt'ın Çubuk Ovası'nda yapılan Ankara Savaşı'nda avcılarını bu alana yerleştirmesinden alır.Mahallede bulunan Kale, mezarlar ve kilise kalıntılarından dolayı tam tarihi bilinmemekle beraber mahallede eski tarihlerde yaşam olduğunu kanıtlamaktadır. Daha sonra Köy 1900'lü Yılların başında aslen Nusratlar mahallesinden olan Ahmet KARAKUŞ (Kara Ahmet) tarafından kurulmuştur.

Mahallede eski Bizans döneminden kalma kilise ve tapınaklar mevcuttur. Ataların deyimiyle mahallenin yamaç dağlarında "Rum Evleri" vardır. Özellikle Ay Kayası ve Kale Mevkii define avcılarının ilgi odağıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 70, Çubuk ilçesine 29 km uzaklıkta olup Çubuk'un son mahallesidir. Mahalleden sonra Çankırı sınırları başlamaktadır. Mahallenin doğusunda Y. Çavundur, Güneyinde Hacılar, Batısında Nusratlar ve Kuzeyde Özlü (Buhya) kasabası ile sınırları bulunmaktadır.

Turizm
Köy girişinde yer alan "Bey Pınarı" çok güzel bir mesire alanıdır. Şehir hayatının stresinden kurtulmak isteyenler için hafta sonları vakit geçirmek için bulunmaz bir yerdir. Yer altından kaynayan suyu buz gibidir ve çok tatlıdır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kışın bol kar yağışı ile çok soğuk olur. Yazın ise gündüzleri çok sıcak olsa da geceleri hava serin olur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Höşmerim tatlısı meşhurdur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 45
2000 43
1997 24
1. Cihan Harbi şehitlerimiz
Sayfa No Adı Baba adı Bucak Köyü Doğum yılı Ölüm yılı Ölüm yeri
1 Abdullah Hamza Merkez Avcıova 1290 3 Aralık 1917 Felahiye Muharebesi, Irak

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda mahallenin en önemli geçim kaynaklarından biri de vişneciliktir.Vişne zamanı köy kalabalıklaşır. Elma, Armut v.b. meyvelerde yetişmektedir. Yazın mahallede yaşayanlar bahçelerinde yetiştirdikleri fasulye, biber v.b ürünleri Perşembe günleri Çubuk pazarında satarak aile bütçelerine katkıda bulunurlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca yaptırılan bir köy konağı bulunmaktadır.Köy konağı faal durumdadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]