Yukarıemirler, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıemirler
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe

Çubuk´

ilk köy muhtarı necip artaş azası haydar eryılmazdır.
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 166
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Yukarıemirler, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarıemirler Mahallesi Oğuzların Eymür boyuna mensuptur. Anadolu'ya giren ilk Oğuz Boylarından birinin adını taşıyan[kaynak belirtilmeli] köy, Anadolu coğrafyasında farklı bölgelerde ikamet etmiş, süreç boyunca Gaziantep, Maraş, Antalya, Eskişehir'den geçen boyun mensupları bulunduğu her coğrafyada kendinden bir oymak bırakmıştır. Osmanlı İmparatorluğu boyunca Konya Meram'dan İstanbul ve Bilecik'e kadar her ilde mensupları olduğu belirtilmektedir. Son olarak Ankara'nın Çubuk bölgesinde yerleşen köy mensupları ise Aşağıemirler, Yukarıemirler, Susuz ve Kuyumcu olarak dörde bölünmüş ve Dörtemirler adını almışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dörtemirlerin adet ve geleneklerini devam ettiren Yukarıemirler köyü, dolayısıyla Türkmen adet ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Mahallede cemevi ve cami olup Ehl-i Beytin yolunu izleyen köy mensupları kızılbaş, bektaşi kültürünü devam ettirmekte ve yaşatmaktadır.

Yemek kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Asya'dan alınan özelliklerin sonucu Türkmen kültürü ve göçebe yaşam etkileri yemek kültüründe de gözükmüştür. Buna bağlı olarak et yemeklerinin ağırlığı, bulgur ve hayvansal ürünlerden üretilen tereyağ, peynir ve süt ağırlık olarak yemeklerde görülür. Ayrıca Köy bazlamaları, etin ağır bastığı türlü türünde yemekler ve Bahar yağmurları ile beliren madımak ile yapılan madımaklı gözlemeler birer gelenek haline dönüşmüştür. Turşu ise en temel besinlerden biri olarak insanların yaşantısında yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 50 km, Çubuk ilçesine 12 km uzaklıktadır. Dağlık-taşlık bir yerleşim yeridir. Mahallenin ortasından dere geçer. İklim şartlarına göre dere bazen kurur (yaz aylarında), çoğunlukla dere canlıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi: Yukarı Emirler mahallesi karasal iklimin etki alanı içerisindedir.yazları sıcak ve kurak, kışları soguk ve yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

90-100 haneye ulaşmış durumdadır. Önceleri, emekliler ve yaşlılar oturmakta ise de, son zamanlarda hobi bahçelerinin revaçta olması nedeniyle orta yaş grubu da köye ev veya bahçe yaparak nüfusa katkıda bulunmuşlardır. Bu nedenlerden dolayı mahallenin nüfusunda artış gözlenmektedir. Oturanların çoğunun Ankara'da da evi bulunmaktadır. Genç nüfus ise köye özel günlerde uğramaktadır (Düğün, nişan, cenaze, piknik).

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 166
1997 148

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda herkes kendi bahçesini değerlendirirken, büyük arazisi olanlar buğday, nohut, arpa ekimi yaparlar. Daha önceleri üzüm bağları da varmış. Zamanla mahalleden şehre göç hızlanınca bağlar bakımsızlıktan yok olmuş. Şu sıralar vişne yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır. Köy dağlık olduğu için bu saydığım tarım ürünleri sınırlı düzeylerde yapılmaktadır. Hayvancılık konusuna gelince; büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Mahallenin gençleri okumaya önem verirler. Nüfusun %90'ı okur yazardır. Yukarı Emirler mahallesinden, okul müdürü, öğretmen, öğretim üyesi, yazar, doktor, mühendis, teknik eleman ve kamuda değişik kademelerde görev yapan kişiler yetişmiştir, yetişmeye de devam etmektedir. Bir kısmı da ticaretle uğraşır. Köy Ankara'nın göbeğinde olmasına rağmen belediye hizmetleri gitmemiştir. Gitse de çok geç gitmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci sayısı az olduğundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin elektriği Haydar oğlu Hüseyin Eryılmaz'ın çabaları ve emeği sonucu getirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]