Karaçam, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaçam
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 58
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Karaçam, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmini mahallede bulunan yaşlı çamlardan aldığı sanılmaktadır. Köy ahalisine diğer ve diğer komşu köy halkına "çıtaklar" denilmektedir. Bunun hakkında iki ayrı rivayet vardır. Birincisi Orta Asyadan göç eden Kipcak türklerinden Çıtak sülalesi ışık dağı eteklerine yerleşmişlerdir. Bu sülale orta asyada savaşlara beyaz elbiselerle gittiği için çit'i aklar denilmiştir. Günümüzde bu kelime çıtak olarak değişmiştir. İkinci rivayet ise Türklerin Orta Asyadan anadolu göçenlerin ilkleri olanlara çıtak dendiği ve bu ışık dağı ve civarına yerleşenlerin ilk öncü göçebe oldukları söylenmektedir. Mahallenin 1903 yılında kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ahalisi oldukça inatçı olarak isim yapmıştır. Çıtak inadı olarak da nitelendirilir. Mahallenin meşhur yemekleri; malak hamuru, gıygana, buldurlu patates. Yerel lehçesi çok renklidir.

Coğrafya

Ankara il merkezine 60 km, Çubuk ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Toprağı civar köylerden çok farklı olup kırmızı renkli ve yumuşaktır. Köy yaz mevsimlerinde yayla iklimi ile benzerlik gösterir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 62
2007 15
2000 57
1997 33

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur bu nedenle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]