Eğriekin, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eğriekin
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi....
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 156
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Eğriekin, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin 1402 yılında Yıldırım Bayezid Han ile Timur Han'ın orduları arasında geçen Ankara Savaşına katılan ve savaş sonunda bölgeden ayrılmayarak buraları yerleşim yeri seçen bazı askerlerce kurulduğu rivayet edilmektedir. Adının mahalledeki yoğun ekin üretiminden kaynaklandığı sanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İç anadolu bölgesinin kuzeybatısında yukarı sakarya bölümünde, Ankara il merkezine 46 km, Çubuk ilçesine 6 km uzaklıktadır. Gökçedere, Sıgırlıhacı, Yukarıobruk, Karaagaç, Ovacık ve sülüklü köyleriyle komşudur. Yolu tamamen asfalttır. Mahallenin Yukarı Obruk tarafına bakan dağları ağırlıklı karaçam ormanı olup, bazı kısımlar meşeliktir. Mahallenin merkezinde küçük bahçelikler vardır. Yakın çevresindeki tarlalar vişne bahçelerine dönüşmütür. Bazı bölge isimleri şöyledir: yamaç, depesdelik, sırakaya, bakırlı, bozbağ, imampınarı, asarınkale, bekirderesi, şahindede, kerpiçle, arpalık, çamlık, göynük, karatepe, armutçukuru. Köy merkezinde iki adet pınar vardır. Köy merkezinde sondajla gür bir su kaynagı bulunmuştur. Bu sudan köylü ve köy dışından gelenler yararlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 156
1997 165

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve meyvecilige dayalıdır. Ağırlıklı olarak vişne üretimi yapılmaktadır. Mahallede üretilen vişne, elma, armut gibi meyveler ilçedeki tüccarlara satılmaktadır. Ekin, nohut, mercimek gibi ürünler daha çok ev ihtiyaçları ile yakın akrabaların ihtiyaçlarına verilmektedir. Mahalleden göç edenler ağırlıklı olarak ticaretle ugraşmakta olup, müteahhitik, alışveriş merkezi, mobilyacılık, marangozluk, et ticareti, otomotiv yedek parça ticareti, camcılık, kerestecilik, alüminyum ve demir işleri,

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin eski camisi yetersiz kaldıgından yeni cami yapılmıştır. Yeni cami minareli olup alt kısmında sosyal tesisleri vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, mahallede elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]