Sarısu, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarısu
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 137
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Aşağı Sarısu, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin adı mahallenin batı kesiminde bulunan taşlardan sarı su çıkmasıyla adına almıştır köy 600 senelik bir mahalledir.Köy iki mahalleden oluşmaktadır: aşağı sarı ve yukarı sarısu olmak üzere.İki yerleşim alanı vardır bu iki yerleşim alanı yukarıda bulunan alan tepe sarısu olarak da adlandırılır.ilk yerleşim yukarı sarısu mahallesine olmuştur, daha sonra insanların gereksinimleri doğrultusunda aşağıya doğru nüfusun arttığı gözlenmektedir.meşeli (Eski adı sarıkürt)Kösrelik,Daylasan ve Kutluşar komşu olan köylerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 81 km, Çubuk ilçesine 31 km uzaklıktadır. Genel olarak arazisi dağlık yapıdadır. Çubuk ilçesinin en geniş sınırları olan mahallesidir. Sık meşeliklerle kaplıdır. Tarıma elverişli arazi alanı çok yoktur. Çoğunlukla mahallede hayvancılıkla uğraşan insanlar hayvanlarını yukarı mahallede otlatmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

mahalleden üst düzeyde bürokrat, askeri personel, öğretmen, mühendis , avukatlık gibi meslek dallarından başarılı insanlar yetişmiştir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 95
2000 137
1997 104

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır. Son yıllarda büyükbaş ve küçükbaş hayvan besleyenlerin sayısında önemli bir artış gözlenmektedir. Bunun yanı sıra arıcılık faaliyetlerinde de artış gözlenmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu ögrenci eksikligi yüzünden acik degildir. Bu yüzdende harap durumdadir.. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi mevcuttru. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Aşağı ve yukarı mahallede ayrı ayrı olmak üzere iki adet yeni yapilmis modern cem evi vardır. Cemevlerinin icinde gasılhane, mescit yemek bölümü ve üst katinda cem yapilmasi icin genis bir Ibadethane mevcuttur. Aşağı mahallede bir adet köy konağı vardır. Ayrıca muhtarlığımız, nüfusu fazla olduğu ve muhtar hep aşağı mahalleden seçildiği için aşağı mahallededir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]