Gökçedere, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçedere
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 303
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760
İnternet sitesi: [2]

Gökçedere, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir. 5216 sayılı Büyükşehir belediyesi kanunun yürürlüğe girmesinden dolayı Gökçedere mahallesi Gökçedere mahallesi olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin asıl adı "Kocadere" olarak binmektedir. Zamanla dil değişmesiyle Gökçedere olmuştur. Mahallenin adı büyük derelerden gelir. Bellibaşlı 5 tane büyük deresi vardır ama bu derelerden su akmaz. Eskiler tarafından, daha önceleri aktığı söylenir. Günümüzde sadece mahallenin içindeki dere çok az da olsa akmaktadır.

Mahallenin yenilenen camisi dolayısıyla yapılan kazılarda miladi 1400 yıllarda görev yapan hocanın isminin yazdığı bir taş parçası bulunmuştur. Bu da, bu zamanlarda mahallede yerleşimin bulunduğunu göstermektedir. Köy sakinlerinin büyük bir kısmı Çubuk'ta yaşamaktadır. Her yıl yaz aylarında yağmur duasına çıkılarak hem uzaklardaki köylüler hasret giderirler hem de şükür ibadetinde bulunurlar.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çubuk ilçesine uzaklığı 3 km'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 151
1997 286
1990 383

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ama kullanılmamaktadır. İki adet köy çeşmesi vardır. Gökçedere mahallesine gelmeden sağa doğru stabilize yol döner. Bu yol Bağlar Altı mevki diye geçer. Bu yol üzerinden hem Ağılcılık mahallesine yol bağlantısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]