Aşağıçavundur, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıçavundur
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 930
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Aşağıçavundur, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin en eski kaydı 1522 tarihli ve 117 nolu Tahrir Defterinde ikincisi ise 1530 yılına ait bir tahrir defterinde görünmektedir. 438 Numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri (937/1530) Cilt I sayfa 390'da; "Aşağı-Çavundur karyesi, Çubuk kazası" şeklinde geçmektedir. Aynı Defterde diğer kısmı olan Yukarı-Çavundur karyesi (köyü) ise 383'ncü sayfada yer almaktadır. Mahallenin ismi 24 Oğuz boyundan ve Üç-ok kolundan birisi olan Çavundur boyundan gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı çavundur mahallesi, Oğuzların Çavundur boyu tarafından Ankara savaşından sonra kurulmuş ve yerleşim yeri 150 sene kadar önce yeni göçmenler nedeniyle değişmiştir.Halen dünyaca tanınan ÇUBUK TURŞUSU'nun doğduğu mahalledir. Aşağı Çavundur Köyü 2004 yılından bu tarafa Çubuk'un mahallesi olmuştur. Aşağı Çavundur Köyü,Ankara'yı kuzeyden Kızılcahamam'a bağlayan yolun geçtiği yeşil, sulak, görsel güzelliklere sahip şirin Anadolu mahallesidir. Mahallede çok bilinen bir marka olan Sağlık Su üretim tesisleri bulunmaktadır. Aşağı çavundur mahallesi, Çubuk'un kalbi ve gözüdür Lokasyonu itibarıyla emsalsiz bir doğası vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 42 km, Çubuk ilçesine 3 km uzaklıktadır. 3 jeopolik zamanda oluşan patlamalar sonucu volkanik dağ dümdüz olmuş ve çubuk havzası oluşmuştur timurun filleri doğu yönünde Ankaraya gelirken uğradığı merkezlerdendir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 999,5
1997 912

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır, Başkente çok yakın olmasına rağmen elektrik ancak 60'lı yıllarda gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]