Okçular, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Okçular
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 86
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Okçular, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü tarihçi Hallaçoğlu'nun yayınladığı kitabının incelenmesi neticesinde; Osmanlı tahrir defteri kayıtlarına göre, Okçular mahallesine ilk yerleşimin Oğuzlar- Üçoklar- Dağhan kolunun Eymür boyuna bağlı Sarımlu Cemaatine mensup kişilerden oluştuğu anlaşılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Okçular mahallesi ilçesinden ve etrafındaki yakın köylerden etkilenerek kendine özgü kültürünü oluşturmuştur. Geleneksel yemekleri arasında tirit,bir hafta süre bayatlamayan patatesli ekmeği ve turşusu meşhurdur. Ayrıca mahallenin küçük olmasının da etkisiyle her şey imece usulu yapılmaktadır. Mahallede birde türbe bulunmaktadır. Bu türbenin bir çobana ya da cami inşaatında çalışırken ölen bir işçiye ait olduğuna dair rivayetler vardır. Köy mezarlığından uzaktaki bu tek mezar köy halkı tarafından açıldığında içerisindeki cesedin bozulmadığı fark edilmiş ve zamanın ileri gelenlerinden İsmail Aydos bu mezarı koruma altına alıp türbe haline getirmiştir. Türbenin adı "İsmi Yok Türbesi" olarak anılmaktadır. Mahalledeki kadınlar Çubuk Yöresi'nin meşhur beyaz yemenilerini kullanmaktadırlar. Eskiden Köy odalarında yapılan samimi sohbet ortamları maalesef günümüzde unutulmuş durumdadır. Mahallede düğünlerde kaşık ve sinsin,oyunlarının oynandığını, gelinlerin at sırtında damat evine götürüldüğünü büyüklerce anlatılmaktadır. Mahallenin yaylaya çıkan yolun üzerindeki asırlık meşe ağaçları insan da mistik duygular oluştururken bir anda sizi tarihin derinliklerine götürüverir. Mahallede Kurtuluş savaşında şehit düşmüş dedelerimiz bulunmakla birlikte, mahallenin ileri gelenlerinden merhum Meryem-Hüseyin Demir, Kezban- Ali Yılmaz nine ve dedelerimizi de anmadan geçemeyeceğiz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 58 km, Çubuk ilçesine 20 km uzaklıktadır. Mahallenin çevresi meşe ormanları ile çevreli olup bir orman mahallesidir. Mahallede eskiden yoğun olarak yer alan yaylacılık Kültürü birkaç aile tarafından hala sürdürülmektedir. Mahallenin Hacılar mahallesine bakan yamacında bekar pınarı mevkiinde yer yer çam ağaçları köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Yazın hayvancılık ve tarımla uğraş kışın yerini avcılığa bırakmaktadır.

Okçular köye bitki florası açısından oldukça zengin olmasına rağmen bu özelliğinin yeterince keşfedilmediği görülmektedir. Arıcılık için oldukça elverişli olmasına rağmen arıcılığa gerekli önemin verilmediği gözlemlenmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Mahallenin rakımının yüksekliği nedeniyle meyveler geç olgunlaşmaktadır. Baharın gelmesiyle birlikte kar altından boy gösteren kardelenler(çiğdem) köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Mantar toplama da köylüler için zevkli bir uğraştır. Mahallede çalı mantarı ve meşe mantarı toplanarak yenilmektedir. Çalı mantarı ismiyle anılan mantar çayır mantarı, içi kızıl veya latince adıyla agaricus campestris denilen zehirsiz ve yenebilen bir mantar türü olmasına rağmen meşe mantarı adı ile bilinen mantar, latince adıyla amanita vaginata türünden bir mantar olup, zehirli bazı mantarlarla karışma olasılığı yüksek olduğundan, bu mantarın tüketilmesi ciddi anlamda risk içermektedir. Nitekim bu mantar nedeniyle mahallede zehirlenmeler olduğu bilinmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 76
2000 86
1997 85

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ( vişne, fasulye, patates, buğday ) ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalizasyon sistemi bulunmamakta, YSE tarafından yaptırılan köy pınarı geçmiş yılda küresel kuraklık nedeniyle kuruma tehlikesi geçirdiyse de şu an itibarıyla akmaktadır. Ankara'dan yola çıkan birisi, köye kadar uzanan asfalt yol sayesinde 40 dakika içerisinde köye ulaşabilmektedir. Mahallede dedelerimizden duyduğumuza göre 600 yılı aşkın bir süre öncesinden yapılmış tarihi camimiz bulunmaktadır. Köy ekonomik olarak fazla kalkınmamış olmakla birlikte bundan 40-50 yıl önce Ankara'ya iş bulmak için gidenler yeni neslin eğitimine önem vermiştir. Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. [Ptt] şubesi,Sağlık ocağıyoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]