Oyumiğde, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
oymide
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 139
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Oyumiğde, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer çevre köyler gibi Selçuklu döneminde Horasandan göçen Türkmenlerin mahallesi 13'ncü yüzyılda kurduğu tahmin edilmektedir.

Mahallenin en eski kaydı, 1530 yılına ait bir tahrir defterinde görünmektedir. 438 Numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri (937/1530) Cilt I sayfa 383’de; “Ankara Vilayeti Çubuk Kazasına bağlı Oyum-iğde karyesi, Çubuk kazası” şeklinde geçmektedir. Diğer tahrir defterlerinde de görülen "İğde" adlı aşiretlerin varlığı mahallenin isminin bir aşiretten gelmiş olabileceğini düşündürmektedir.

Oymide veya Oyumiğde olarak anılan bu mahallenin 1869 salnamesinde adı geçen "Eğde" muhtemelen "İğde" karyesi/köyü ile aynı köy olduğu aşikardır. Kaynak aşağıdadır:

SÂLNÂMELERDE ÇANKIRI

KASTAMONU VİLAYETİ SALNAMELERİNDE ÇANKIRI (Kengiri) SANCAĞI (1869-1903)

Hzr: Ömer Türkoğlu, Çankırı Valiliği Yayınıdır.

BİRİNCİ KASTAMONU VİLAYETİ SALNAMESİNDE ÇANKIRI (Kengiri) SANCAĞI Hicrî 1286 (1869)

Def’a 1 Sâlnâme-i Sene 1286 (Sayfa 21)

HASB-El-TEŞKİLAT İHTİYAR MECLİSİ ADD VE İ’TİBAR OLUNAN KURA VE MAHALLÂT ESÂMÎSİ BEYÂN OLUNUR

Kaza-yı Kengiri:

Kazaa-yı Kalecik:

Şabanözü Nahiyesi:

karyeleri (köyleri): Cabarkalıbı, Mart, Elmalı, Karaviran, Gündoğmuş, Karamusa, Eğde, Özbek, Gökçeviran, Büğdüz, Buğurviran, Orta, Basdak, Halfet, Sakaeli, Karasakal, Karaağaç, Kanlıca, Nefs-i Şabanözü, Ereğez, Arab, Sarıkurt, Sarısu, Büyük Yakalı, Gümerdiğin ve Hacılar.

Bugün var olan diğer köyler 1862 yıllarında çıkan zorunlu iskan yasası sonrasında kurulmaya başlıyor. Eğde ya da İğde mahallesi sonradan tekrar "Oyum" sıfatını almış görünüyor.

26/8/1955 yılındaki Devlet arşivlerinde bulunan belgeye göre 1955 yılında Çankırı il merkezine bağlı Oyum iğde mahallesinin eski adı Öymüde dir. Devlet Arşivlerinde 1957 yılındaki kayıtlara göre Çankırı'nın Oymide ve Dalyasan köylerinin Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlanmıştır. (Kaynak Devlet Arşivleri, ekleyen Hakan Terlemez) Köylüler, mahallenin adının iğde ağacından esinlenerek konulduğunu anlatır. 1960'lı yıllarda Köy ve çevresinde çok miktarda İğde ağacı bulunduğundan (Oyum=Öbek) mahallenin ismine bir anlam yüklemesi noktasında "oyum iğde" isminin verilmesi kararlaştırıldığı ve zaman içerisinde ufak tefek değişikliklere maruz kalsa da günümüzde bu şekilde kullanıldığı anlatılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede geleneksel Türkmen yemeklerinin birçoğu fazla bir değişiklik olmaksızın yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 60 km, Çubuk ilçesine 25 km uzaklıktadır.Fakat yeni yapılan yol sayesinde şehir merkezi daha da yakınlaşmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 160
2000 139
1997 142

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genelde Çiftçilerimiz buğday,nohut gibi ürünlerin yanı sıra Kavun, Karpuz, Vişne, Elma , Ankara Armudu ,Domates , Taze fasulye , Sivri Biber , Kabak sebze ve meyveleri yetiştirmektedirler, ürümlerin tamamı organik olarak yetiştirilmektedir. Bu ürünlerin tamamının satışı HANDERESİ Mevkiinde haziran ortalarından itibaren satışa sunulmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallede tamamı dernek üyelerinden alınan aidatlarla gerçekleştirilen üç katlı KÖY KONAĞI binası inşa edilmekle birlikte buraya 2011 yılında Şehit olan Aykut DELİMEHMETOĞLU'nun ismi verilerek Şehidimizin gönüllerde yaşatılması hedeflenmiştir. Bunlara ilave olarak , şu an mahallede yapılaşma son hızıyla devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]