Aşağıemirler, Çubuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıemirler
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çubuk
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 225
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06760

Aşağıemirler, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 65 km, Çubuk ilçesine 25 km uzaklıktadır. Aşağı Emirler, Çubuk İlçesinin doğusunda ilçeye 25 km uzaklıktadır. Köy iki dere arasında ve üç tepe ile çevrilidir. Yayla çayı genellikle kuraktır, çayın ucu Yeni Çöte arazisindeki Lorlu kayasının civarından başlar, Çöte Çayı ile mahallenin içinde birleşir. Mahallenin doğusunda Tavşancık, güneydoğusunda Hasayaz ve Yılanlı mahallesi, kuzeyinde Oymide, kuzeydoğusunda Eşmederesi, batısında Camili, güneyinde Yeni Çöte mahallesi vardır. Mahallede Kocagöl, Çatalgöl, Arifağa'nın Göl gibi küçük su birikintileri vardır. Ayrıca Kocagöl'de, 1996 yılında vakfın kurulması ile yaz aylarında şenlik yapılmaya başlanmıştır. Kocagöl'e 1998 yılında bir de çeşme yapılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Mahallede kışları sert geçer, soğuk ve yağışlıdır; yazları sıcak ve kurak; ilkbahar genelde serin ve yağışlı; sonbahar ise kurak ve soğuktur. İç Anadolu'nun sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 225
1997 210

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]