İçeriğe atla

Lady Godiva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi'nde bulunan John Collier tarafından yapılmış Lady Godiva adlı yağlı boya resim.

Mercia Kontesi Lady Godiva, (ö. 1066 ilâ 1086) İngiliz soylusu, Mercia Kontu Leofric'in eşi.

13. yüzyıldan kalma bir efsaneye göre, eşi Lord Leofric'in kiracılarına uyguladığı baskıcı vergilendirmenin geri alınmasını sağlamak için Coventry sokaklarında sadece uzun saçlarıyla örtünerek çıplak bir şekilde ata binerek kent boyunca geçiş yaptı.[1] Bir röntgenci olarak "Peeping Tom" adı, bu efsanenin daha sonraki anlatımlarında, Thomas isimli bir kişinin Lady Godiva ata çıplak binişini izlediği ve vurularak kör edildiği veya öldürüldüğü söylenir.[2]

Lady Godiva'nın bilinen Ælfgar adlı bir oğlu vardır.[3]

Sir William Reid Dick'in bir heykeli olan Lady Godiva, 22 Ekim 1949 tarihinde, Coventry'de Broadgate'te, W. Coventry'den W. H. Bassett-Green'in 20.000 £ değerindeki bir armağanıdır. (1 Ekim 2011'de çekilen fotoğraf)

Godiva'nın hikâyesi ve önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lady Godiva, hem sadakatin, hem başkaldırının, hem tutkunun, hem şefkatin hikâyesidir. 11. yüzyılda İngiltere'nin Coventry halkı, uygulanan ağır vergiler dolayısıyla isyan içindeydi. Vergileri arttıran Lord Leofric'in eşi Lady Godiva halktan yana düşünmektedir. Lord Leofric'i vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır. Eşinin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar; Lady Godiva'nın at sırtında, sadece saçları ile örtünerek, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacağını söyler. Lady Godiva'nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord, eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünmüştür. Fakat, Lady Godiva atının üzerinde bu geçişi yapar. Bu durumu öğrenen halk, dükkânlarını kapatarak evlerine çekilir. Lady'nin onurunu korumak adına insanlar sokağa çıkmazlar, hiçbir pencerenin perdesi bile aralanmaz. Lady'nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler.

Lord Leofric eşine verdiği sözü tutar ve vergileri indirir. Bu olaydan sonra Lady Godiva'nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuş, tarih boyunca çok sayıda farklı tarzlarda resmedilmiş ve heykellere konu olmuştur.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Douglas, Alton; Moore, Dennis; Douglas, Jo (Şubat 1991). Coventry: A Century of News. Coventry Evening Telegraph. s. 62. ISBN 0-902464-36-1. 
  2. ^ "Peeping Tom Kimdir?". 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2019. 
  3. ^ Cross, P.R. (1991). "Lordship, Knighthood and Locality: A Study in English Society, C. 1180-1280". 
  4. ^ "Lady Godiva Hikâyesi". Godiva. 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]