Command & Conquer: Red Alert 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Command & Conquer: Red Alert 2
Redalert2.jpg
Command & Conquer: Red Alert 2 CD Kapağı
Geliştirici Westwood Studios
Yayımcı EA Games
Tasarımcı Dustin Browder Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Frank Klepacki
Seri Command & Conquer
Platform Microsoft Windows
Çıkış 16 Eylül 2000
Tür Gerçek Zamanlı Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Command & Conquer: Red Alert 2, bir 2.5D Gerçek zamanlı strateji bilgisayar oyunudur. Westwood Studios tarafından Command & Conquer: Red Alert serisi devamı olarak 16 Eylül 2000'de piyasaya sürüldü.[1] Oyun 1970'lerin başlarında geçmektedir.[2] Oyunun bu serisinde Müttefikler (Allies) ve Sovyetler (Soviets) eski serilere oranla daha yeni ünitelerle karşımıza çıktığını gördük. Red Alert hikâyesinin devamı olan oyunda multiplayer özellikleri de artırılmış olarak karşımıza çıkarılmış. Command & Conquer: Red Alert 2 için bir genişletme sürümü de çıkarılmıştır (Yuri's Revenge). Oyunun hala müdavimleri mevcuttur ve oynanabirliği ile en çok tutulan oyunlardan biridir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müttefikler (Allies)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Michael Dugan - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı. Oynayan Ray Wise.
 • General Carville - Yüksek derecede saygın Teksas Eyaleti Ordu Komutanı. Amerikan Ordusu Komutanı. Oynayan Barry Corbin.
 • Özel Ajan ve Komando Tanya - Özel harekât komandosudur. Askerleri kısa sürede alt edip hedef binalara C4 koyarak yok etme becerisine sahiptir. Ancak tanklara karşı güçlü değildir. Oynayan Kari Wuhrer.
 • Prof. Albert Einstein - Müttefikler (Allies) için çalışan bir bilim adamıdır. Chronosphere adındaki zaman makinesini keşfetmiştir. Ve bu makine ile Adolf Hitler'i tarihten silmiştir. Oynayan Larry Gelman.
 • Teğmen Eva Lee - Müttefiklerin oyununda oyuncuya rehberlik eder. Tüm görevler boyunca brifing verir. Oynayan Athena Massey.
 • General Lyon - Fransız orduları komutanı. Hikâyede görüldüğü yer Avrupa'yı tehdit eden Sovyet Füzelerinin imhasının konuşulduğu 4'lü müttefikler toplantısı. Oynayan Frank Bruynbroek.
Red Alert 2'nin Ana Menüsü
Red Alert 2'nin Ekran Görüntüsü
Red Alert 2'nin Ekran Görüntüsü1
Red Alert 2'nin en bilinen şarkısı Hell March 2

Sovyetler (Soviets)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Premier Alexander Romanov - Sovyetler Birliği Başkanı. Son Rus Çarı Nikolay Aleksandroviç Romanov'ın soyundan gelmektedir. Bolşevikler tarafına geçmiştir. Sovyetler Birliği yerine Dünya Sosyalistler Birliğini kurmak için harekete geçmiştir. Bu amacı doğrultusunda Amerika Birleşik Devletleri'ne savaş ilan etmiştir. Oynayan Nicholas Worth.
 • Yuri - Premier Alexander Romanov'un savaştaki yardımcısıdır. Sovyetlerin düşmanı ele geçirmesinde ruhsal teknolojiden sorumludur. Yuri'nin Romanov'a sadakati şüphelidir. General Vladimir'de Yuri'nin sadakatinden oldukça şüphelidir. Yuri düşman birimlerin ruhsal kontrolünü ele geçirerek kendisi için o kişiyi yönetebilir. Oynayan Udo Kier.
 • General Vladimir - Sovyetler Birliği'nin sadık generali. Florida Keys ve civarındaki fetihlerde yol gösterendir. Yuri den oldukça şüphelenmektedir. Oynayan Adam Greggor.
 • Teğmen Zofia - Sovyet görevlerinin brifingini verir oyuncuya klavuzluk yapmaktadır. Oynayan Aleksandra Kaniak.
 • Albay Yerşenko2 - Oyuncunun oynadığı karakterdir. Oyun arası videolarda Vladmir'in öldürüldüğü sahnede görülmektedir. Oynayan Oleg Stefan.

Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Alert 2 de çıkan dünya savaşı sonucu dünya iki ayrı kutupta yoğunlaşmıştır. Müttefikler (Allies) ve Sovyetler (Soviets).

Müttefikler (Allies)[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Devletleri (Birleşik Krallık, Fransa, Almanya) çıkan savaşta Müttefikler safındadır. Hikâyenin önceki bölümlerinde büyük yıkıma uğrayan Yunanistan ise Amerika Birleşik Devletleri'ne katılmıştır. Müttefiklerin tarafındaki bir diğer devlet ise uzak doğudaki Güney Kore'dir. Müttefikler hava ve denizde üstünken karada güçsüzdür ancak teknolojik üstünlükleriyle bunu kapatmaktadırlar örneğin müttefiklerin son bölümünde Chronosphere adlı bir makina ile Moskovaya askeri kuvvet ışınlayıp Kremlin'i kuşatmışlardır. Müttefik Devletlerin Kendilerine özel üniteleri:

 • Amerika - Paraşütçü
 • Fransa - Dev Top
 • Almanya - [Tank] Yokedici
 • Büyük Britanya - Keskin Nişancı
 • Kore - Kara Kartal Jeti

Sovyetler (Soviets)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetlere bağlı devletler tam olarak açıklanmamaktadır. Sovyetlerin Soğuk Savaş Döneminde denizaltı teknolojisi oldukça gelişmiştir. Bu dönemde Orta Doğu da Irak, Kuzey Afrika da Libya ve yine bu dönemde oldukça güçlenen ayrıca Sovyetlere en büyük yardımı yapan Küba'da bu safta yer almıştır. Sovyetler Karada güçlü iken hava ve denizde güçsüzdür. Havada güçsüz olmalarının nedeni Red Alert'ın sonunda herhangi motorlu savaş uçağı üretiminin yasaklanmasıdır. Sovyetler bu açığı Kirov adında ağır bombardıman zeplini ile kapatmaya çalışmıştır. Sovyet yandaşı Devletlerin Kendilerine özel üniteleri:

 • Rusya - Tesla Tankı
 • Küba - Terörist
 • Irak - Desolator
 • Libya - Yıkım Kamyonu

Hikaye’nin Gidişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki Oynanabilir Ülkeler
Mavi: Müttefik
Kırmızı: Sovyet

Serinin önceki oyunu Red Alert'in olaylarından sonra Müttefikler kazanmış kabul edilir. Red Alert 2'de ise Stalin yok edilmiş yerine Sovyetler Birliği'ni yönetmesi için Müttefikler tarafından Alexander Romanov kukla olarak başa geçirilmiştir. Bu komünist parti üyesi asilzade, barışın avukatı olduğunu beyan etmektedir. Fakat Romanov'un başka planları vardır. Meksika’da çıkan iç savaşı bastırmak bahanesiyle Sovyet Kuvvetlerini ve Yuri’nin savaş birimlerini, General Vladimir Komutasında bu ülkeye yollar. Meksika’da büyük bir işgal kuvveti oluşturulur ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sürpriz bir saldırı ile taarruz başlar. Amerika Birleşik Devletleri Güneyden beklemediği bir saldırıya maruz kalmıştır. Aynı anda tüm Sovyet Kuvvetleri Atlas Okyanus’u ve Büyük Okyanus’tan da saldırıya geçmiştir. Bu saldırıya karşı Amerikan yönetimi Sovyetlere karşı nükleer füzeleri ateşleme emrini verir. Fakat Yuri zihin kontrol teknolojisini kullanarak bu nükleer misillemeyi sabote etmiştir. Bunun üzerine ABD Başkanı Dugan ordusuna savunma ve aynı zamanda Müttefik kuvvetler ile bir araya gelme emrini vermiştir.

Sovyetler ile ilerleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Amaç Müttefiklere karşı saldırıların zaferle bitmesidir. Sovyet fetihleri tüm dünyada sürerken gelişen olaylar zarfında, Yuri Sovyetler Birliğini eski yerine koymak için Romanov'u hasta göstererek hastaneye kapatmıştır. General Vladimir'i ise Beyaz Sarayda öldürtmüştür. Ve Sovyetler Birliği’nin idaresini ele geçirmiştir. Sonunda Bu olayların Yuri'nin yüzünden olduğu açığa çıkmıştır. Bütün bu olayların Yuri’nin yüzünden olduğu gerçeği tüm dikkatleri Moskova’ya Kremlin’e çevirmiştir. Sovyetler Birğinin ve etkisindeki dünyanın başındaki oyuncu Yuri’yi Moskova’da devletin idaresini ele geçirdiği, Kremlin’de kuşatır. Sovyet Ordusu Kremlini Yuri ile birlikte yok eder. Alaska'daki son Müttefik üssündeki Cronosphere yok edildikten sonra Sovyet egemenliği tüm dünyaya yayılır ancak Romanov ölmüştür ve serinin diğer oyunlarında (Yuri's Revenge hariç) olduğu gibi Sovyetlerin başına oyuncu geçmiştir.

Müttefikler ile ilerleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Müttefik ilerlemesinde ise Sovyetlere karşı savaşılır. Dünyayı Sovyetlerden koruma mücadelesi verilir. Sovyet işgali etkisiz kalmaya başlar. Sovyetler saldırılarında hüsranla karşılaşır. Tüm dünyada Sovyet işgali durdurulur ve karşı atak başlar. Sovyetlerin yeterince güçsüz kaldığı durumda Moskova’ya düzenlenen bir operasyonla Alexander Romanov Kremlin’de Tanya tarafından tutuklanır ve devlet başkanlığından indirilir ve barış yeniden dünyaya hükmeder.

Fakat Yuri saldırılardan kurtulur ve kendi ordusunu kurarak ileride yeniden tüm dünyada kaos başlatır. Bu hikâyenin devamı oyunun ek paketi Command & Conquer: Yuri's Revenge de devam etmektedir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Alert 2 oyuncunun hem maden toplamak, üsler yapmak gibi ekonomik, hem de asker üretip oluşturulan orduyu kontrol etmek gibi askeri görevleri üstlendiği gerçek zamanlı strateji serisi'nin bir parçasıdır.

Red Alert 2 kullanıcı arabirimi sayesinde oldukça övülen bir oyun oldu, zira zamanın oyunları Red Alert serisine oranla teknik açıdan çok geriydiler. Ayrıca RA1'in aksine daha sonra üretilmesi için üniteye birden fazla tıklanabiliyor.

Red Alert 2'de savaşlar hava, kara ve deniz olmak üzere üçe ayrılmıştı. İki taraf da (Müttefik ve Sovyetler) hava, kara ve denizde savaşabilecek üniteler üretebiliyordu. Ayrıca Red Alert 2 oyuncusuna özgün üniteler sunuyordu. İki tarafın da kendine özgü üniteleri vardı, bu üniteler kesinlikle birbirlerine benzemiyorlardı. Birbirinin aynısı tek ünite mühendislerdi.

Denge[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki taraflar arası denge oyunun çıkış tarihine göre inanılmaz derecede başarılıydı.

Sovyetler Tiberian Dawn'dan GDI'a benzer bir biçimde, elindeki ateş gücüne, saf saldırıya ve teknolojiye güvenirken, Müttefikler de Brotherhood of Nod'a benzetiliyordu. Müttefikler ünitelerine verdikleri sabotaj görevleri ile düşmanlarına darbe vurmaya çalışıyordu. Taraf açısından bakılınca, dünyayı Brotherhood of Nod'un yarattığı terörizmden kurtarmaya çalışan GDI ile Sovyetlerin zulmüne karşı çıkan müttefikler benzetilse de, bu kesinlikle gerçek dışı bir bilgi değildir, zira II. Dünya Savaşı'nda Müttefikler M4 Sherman gibi güçsüz olmasına rağmen sayısı sayesinde üstünlüğünü sağlayan ünitelere sahipti. Fakat Müttefikler bugün M1 Abrams, Leopard 2 ve Challenger 2 gibi ağır zırhlı tanklar üreterek tehdit içeren ülkelere üstünlüğünü sağlamaya çalışmaktadır.

Müttefiklerin II. Dünya Savaşındakine daha yakın çizilmeye çalışıldığı barizdir, zira Müttefik güçleri kara ünitelerinin kalitesine değil sayısına güvenir. Sovyetler ise II. Dünya Savaşı Almanyası gibi düşünülmüştür askeri açıdan, karşı tarafa göre daha iyi tankları, geniş menzilli roketler ve denizaltılar kullanma gibi özellikleriyle göze çarpar.

Red Alert serisi "taş-kâğıt-makas" dengesini kuran eski oyunların aksine, oyuncunun seçtiği tarafı en iyi biçimde kullanmasının ve tarafının güçlü ve zayıf yanlarını bilmesinin zafer getirdiği oyundur. Açık savaş ile kazanmak isteyen generaller sovyetleri seçerken, Müttefikler sunduğu hız ve gizlilik daha taktiksel bir seçim olur.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Görüntü modlu bir Red Alert Oyunundan alınmıştır.
 2. Yerşenko ismi Planetcnc tarafından verilmiş ve resmi kaynaklarca doğrulanmamaktadır.[3]

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Command & Conquer: Red Alert 2 Piyasaya Sürülme Tarihi". 25 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2014. 
 2. ^ Müttefik Kampının son bölümünün bitiş videosunda gazeteler 30 Haziran 1972'yi göstermekteydi.
 3. ^ "CnC Wikia'da Soviet Commander maddesi". 7 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2015.