Command & Conquer: Tiberium Alliances

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Command & Conquer: Tiberium Alliances
Cctiberiumalliances.jpg
Oyun sitesinden logolu görüntü
Yayımcı(lar) EA Play4Free
Yapımcı(lar) EA Phenomic
Seri Command & Conquer
Platform(lar) İnternet
Tür(ler)i MMO strateji
Biçim(ler) çoklu oyuncu
Ortam Web tarayıcısı
Giriş Klavye, fare, Web tarayıcısı

Command & Conquer : Tiberium Alliances EA Phenomic Stüdyoları tarafından yapılan web tabanlı, 2012'de çıkmış ücretsiz bir MMO strateji oyunudur. Oyun, Command & Conquer'in Tiberian Twilight oyunu ile son bulan Tiberium evreninin sonraki dönemleri niteliğindedir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun artan oyuncu sayısı ve dili sebebiyle pek çok dünyadan (server) oluşmaktadır. Bu dünyaların her biri farklı ülkelerden oyuncuya hitap edip, farklı dillerden oynanmaktadır. Dil haricinde bütün özellikler aynıdır. Türkçeye sahip dünyanın adı ise "Dünya 1"dir, bu dünya Türkçe bilen oyunculara hitap etmektedir.

Oyunda iki değil üç grup vardır: GDI, NOD ve Unutulmuşlar. Unutulmuşlar, oyuncular tarafından seçilememekle beraber, oyuncuların ana düşmanıdır. (Unutulmuşlar, C&C 3 ve 4'te minik kabileler şeklinde bulunmuşlardı ama bu oyunda farklı bir boyut kazanıyorlar.) Oyuncular bir araya gelerek ittifaklar kurar, bu ittifaklar da Unutulmuşlar ve diğer ittifaklarla mücadele eder. İttifak üyelerinin GDI veya NOD olması önemli değildir. Ayrıca ittifaklar haritadaki çeşitli maksimum kaynak noktalarını elegeçirebilirler.

Oyuncu oyun başında bir üsse sahip olur, daha sonra bu üsse bir ordu ve savunma kalkanı ekler; sonradan kurduğu her üs için de aynısı geçerlidir. Oyundaki tüm birimler için Command & Conquer 3: Tiberium Wars baz alınmıştır.

Oyunun Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

GDI ve NOD savaşırken bir taraftan da yeni bir oluşum kuruluyordu: Unutulmuşlar. Bu oluşum çoğu şeyini çalıntı GDI ve NOD teknolojisi ile oluşturmuştur. Bazı birimlerinde Scrin'den de yardım aldığı söylenmekte. Unutulmuşlar yıllardır fark edilmemişlerdi, ta ki GDI'ın komuta merkezinden Tacitus’u çalana kadar (Tacitus, kaynağı bilinmeyen dünya dışı veri matrisidir, GDI ve NOD bunun için yıllarca çatışmış ve son galip GDI olmuştu).

Unutulmuşlar, bu olaydan sonra Tacitus'u oyun dünyalarının merkezindeki piramite sakladılar. Piramit olmasının sebebiyse diğer C&C oyunlarında da Bolivya'daki Tacitus Tapınağı'nın piramit şeklinde olmasıdır. Bu piramiti elegeçirip Tacitus'a ulaşan ittifak da o dünyanın hakimi olacak ve oyun bitecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]