Command & Conquer (seri) karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Command & Conquer Serisi'nin karakterleri sayfasından yönlendirildi)
Command & Conquer Serisi logosu

Bu madde Command & Conquer serisinin karakterlerini içermektedir.

Küresel Savunma İnisiyatifi (GDI)[değiştir | kaynağı değiştir]

Command & Conquer[değiştir | kaynağı değiştir]

Mark Sheppard

Eric Martin tarafından canlandırılmıştır. Eskiden ABD generali olan Sheppard, GDI'ın ilk başkomutanıdır. Görev brifingi veren iki kişiden biri olan Sheppard, "Shepherd" olarak da anılır.

Ignatio Mobius

Rene Auberjonois tarafından seslendirilmiştir. Birinci tiberium Savaşı öncesi ve sırasında dünyanın önde gelen bilim adamı. Tiber Nehri boyunca uzanan yeni bir madde keşfetti. Bu sıralar Nod Kardeşliği'nin safındaydı. Ancak Kane bu maddeyi kendisinin keşfettiğini, adının "Tiber Nehri"nde bulunduğu için ve eski Roma imparatoru Tiberius'a ithafen tiberium konduğunu açıklayınca Profesör Mobius, Birleşmiş Milletler'e geçti.

J.C. Carter

Bill Collins tarafından canlandırılmıştır. Birinci Tiberium Savaşı sırasında GDI'ın saha komutanlarından biri, o her zaman oyuncu ile temasını yakından tutmuştur.

M.O. Morelli

Wendy Bagger tarafından canlandırılmıştır. GDI Hava Kuvvetleri pilotu ve komutanı. Ayrıca hava savaşlarının brifingini verir.

Renegade[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Bu oyun da Command & Conquer'ı konu aldığından aynı savaş bulunmaktadır.

Nick "Havoc" Parker

Wally Wingert tarafından seslendirilmiştir. Havoc lakabı Türkçe "Tahribat" anlamına gelmektedir. Karakteristik olarak kötü bir tutumu olan GDI komandosu. O Renegade'nin birincil karakteridir. Parker yüksek patlayıcıların kullanımı konusunda uzman bir ABD deniz piyadesidir. Daha sonra GDI tarafından "Dead-6"ya atanmıştır. Ayrıca "Kane yaşıyor!" teorisinin de büyük bir savunucusu olmuştur.

Adam Locke

David Lodge tarafından seslendirilmiştir. Havoc'un komuta subayıdır ve brifingleri o verir. O GDI özel harp operasyonlarının şefi oldu ve iki yıl boyunca Havoc'a emirler verdi. GDI kurulmadan önce İngiliz ordusu için çalışıyordu.

Adriana Maus

General Locke'un amiral gemisinin iletişim subayıdır. Brifing videolarına sık sık arka plan olmuştur.

Dariel "Deadeye" MacInnis

GDI'a girmeden önce İngiliz Özel Hava Servisi'nde çalışan kusursuz bir keskin nişancıydı. GDI'da da aynı görevi üstlenmiştir.

Nigel "Gunner" Grant

André Sogliuzzo tarafından seslendirilmiştir. GDI'a girmeden önce İngiliz Özel Tekne Servisi'nde çalışıyordu. GDI'a katılınca GDI Özel Kuvvetleri Roketatar Servisi'nde ağır topların işletilmesinden sorumlu görevli oldu. Gerçek adı Nigel Grant olan Gunner, Londra'nın en kötü yerlerinde doğup büyümüştür.

Shai "Hotwire" Aviv

GDI'a girmeden önce İsrail Mossad Gizli Servisi'nin bir üyesiydi. O Dead-6'ya katılınca taktik mühendisliği görevini üstlendi. Bu göreviyle Araç tamir yeteneğinin paha biçilmez bir cevher olduğunu da kanıtladı.

Erich "Patch" Wulfe

Patch, Dead-6'nın uzman elbombacısıdır. GDI'a katılmadan önce Alman Federal Polisi GSG 9 Timinde görev yapmakta olan bir terörle mücadele birimiydi.

Sydney Mobius

Leigh Allyn Baker tarafından seslendirilmiştir. Dr. Ignatio Mobius'un kızı. Babasının aksine Tiberium'u silah olarak görmekte. O da babası gibi sayılı Tiberium uzmanlarından biri oldu ve GDI için birçok araştırma yaptı.

Logan Sheppard

Mark Sheppard'ın oğlu. O bir generalin oğlu olduğu gerçeği nedeniyle, torpil iddialarını engellemek için çok çalışmak zorunda kaldı.

Tiberian Sun[değiştir | kaynağı değiştir]

James Solomon

James Earl Jones tarafından canlandırılmıştır. İkinci savaşta GDI generali olarak görev yapmıştır. Komutalarını uzay üssü Philadelphia'dan yapmıştır.

Michael McNeil

Michael Biehn tarafından canlandırılmıştır. GDI komutanlarından biri. Komuta gemisi Kodyak'tan yönettiği tüm savaşları başarıyla bitirip, elinden gelen her şeyi yaparak savaşları kazanan komutan ününe sahip oldu. Arkadaşları tarafından rekabet güçleri yüksek, sıkı bir adam olarak nitelendirilen McNeil, Tiberium Wars Romanı'nda da adı geçen karakterlerden biridir.

Chandra

Kris Iyer tarafından canlandırılmıştır. Michael McNeil'ın da uzun süreli arkadaşıdır. McNeil'in amiral gemisi Kodyak'ta gemiye hizmet ve uzak gemi görevleri sırasında McNeil'e eşlik etmiştir.

Jake McNeil

Joseph D. Kucan'ın kardeşi Daniel Kucan tarafından canlandırılmıştır. Michael McNeil'in kardeşidir ve aslında hep onun gölgesi altında kalmıştır. Hammerfest'te yüksek rütbeli subay olarak görev yapmıştır. Oyunda kıskanç bir idealist olarak tasvir edilmiştir.

Paul Cortez

Efrain Figueroa tarafından canlandırılmıştır. İkinci Tiberium Savaşı sırasında yaptığı çalışmalarla çok şöhret almayan yüksek rütbeli komutan.

Gabriella Boudreau

Linnea Pyne tarafından canlandırılmıştır. General Paul Cortez'in eski eşi, GDI bilim insanı. Tiberium ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Gabriella, CABAL'ı Tacitus'a çevirmeyi önerenlerin de başında gelmekteydi.

Tiberium Wars[değiştir | kaynağı değiştir]

Redmond Boyle

Billy Dee Williams tarafından canlandırılmıştır. Aslında GDI Saymanı olan Boyle, bir süreliğine GDI Müdür Vekilliği yapmıştır. Ancak bu yüksek rütbeli görevi GDI uzay üssü Philadelphia yıkılınca sona ermiştir. Sorumlu ve dürüst bir adam görüntüsünü sürdürmesine karşın Boyle, Jack Granger ile ideolojik çatışmaları nedeniyle Nod'a savaş açtı. Ancak oyunun genişleme paketi Command & Conquer 3: Kane's Wrath'ta Kane'in onu nasıl piyon gibi kullandığı ve bir şekilde Nod'a hizmet ettiği belli oluyor.

Jack Granger

Michael Ironside tarafından canlandırılmıştır. GDI kampanyasında oyuncunun komuta subayıdır (Red Alert serisinde karşılığı: İstihbarat subayı). Grander, GDI'ın uzay istasyonu ve komuta merkezi olan Philadelphia'nın yıkılmasından sonra GDI'ın duran güçleri üzerinde liderliğini gösterdi. Zaten Boyle ile ideolojik çatışmaları da bu süreçte gerçekleşen Grander, aynı zamanda bir İkinci Tiberium Savaşı gazisidir.

Sandra Telfair

Grace Park tarafından canlandırılmıştır. General Jack Granger'ın yardımcısıdır. Aynı zamanda görev brifingleri verilirken ve misyon sırasında oyuncuya yardım sağlar. O sık sık manyaklar ve propagandacılar olarak nitelendirdiği Kardeşliğe büyük kızgınlık taşımaktadır.

Kirce James

Jennifer Morrison tarafından canlandırılmıştır. Sonraları bu aktris yerini Ivana Bozilovic'e bıraktı. Misyon brifinglerini vermekte ve oyun içinde oyuncuya yardım etmektedir.

Tiberian Twilight[değiştir | kaynağı değiştir]

Louise James

Lona Morris tarafından canlandırılmıştır. Birinci Tiberium Savaşı gazisi Albay James'in kızıdır. Babası Albay James, Üçüncü Tiberium Savaşı'nda da aktif rol almış ve iki oğlunu Scrin istilalarında kaybetmiştir. Louise Kane'i bir katil olarak görse de GDI ile NOD'un ittifak kurduğu dönemde, GDI'ın emriyle bir süreliğine NOD'a girdi.

General Wesley Riggs

Tim Dezan tarafından canlandırılmıştır. İkinci ve Üçüncü Tiberium Savaşları'nın emektarı General Riggs, GDI'ın başkomutanı olmuştur.

Evelyn Rios

Natacha Roi tarafından canlandırılmıştır. GDI'ın genel sekreteri olan Rios, TCN'ler (Tiberium Kontrol Ağı) için Nod Kardeşliği ile ittifak kurmayı beklenmedik bir şekilde desteklemiştir. Ancak Louise James ile hiç anlaşamamıştır çünkü o ittifakı desteklerken, James her seferinde buna karşı çıkmıştır.

Nash

Caleb Moody tarafından canlandırılmıştır. GDI'ın komuta subayıdır ve oyuncuya brifingi verir.

Nod Kardeşliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Alert[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane

Ayrıntı için Kane maddesine bakınız.

Nadia

Andrea C. Robinson tarafından canlandırılmıştır. O, istihbarat subayı olarak sık sık oyuncuya özel görevler veren İçişleri Halk Komiserliği başkanıdır. Ayrıca Tiberian Serisi'ndeki NOD Kardeşliği'nin gizli bir üyesidir. Çeşitli sahneler onun Stalin'in sevgilisi olduğunu ima etmektedir.

Command & Conquer[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane

Ayrıntı için Kane maddesine bakınız.

Seth

Aynı zamanda Command & Conquer'ın 3B grafikeri olan Eric Gooch tarafından canlandırılmıştır. Oyunda Kane'in sağ kolu olarak lanse edilmiştir. Ayrıca ilk ara videoda oyuncuya ilk gözüken karakterdir. Ancak Kane'i dinlemeyip Amerika'ya saldırmaya çalıştığı için bizzat Kane tarafından öldürülmüştür.

Greg Burdette

Eric Randall tarafından canlandırılmıştır. WWN haber kanalının muhabiridir.

Renegade[değiştir | kaynağı değiştir]

Gideon Raveshaw

Rodger Bumpass tarafından seslendirilmiştir. Kardeşliğin bir oluşumu olan Kara El'in lideridir. Kısa boylu olmasına rağmen soğuk, acımasız, eşsiz istihbarat bilgilerine sahip ve aşırı karizmatik bir adamdır. "Gideon" kelimesi aşırı güçlü savaşçı anlamına gelen İbranice kökenli bir kelimedir. Kane'e sadık bir adam olan Gideon, GDI'dan Kaptan Havoc Parker tarafından öldürülmüştür.

Carlos Mendoza

Gregg Berger tarafından seslendirilmiştir. Düşmanlarına sık sık hakaret eden, kibirli ve kendinden emin bir kişiliğe sahiptir. Alevli silahlarda usta bir insandır yangın geciktirici giysilere ihtiyacı olmadan ateş altında kalabilir ve alevli tankları birer canavara dönüştürebilir.

Sakura Obata

Mari Weiss tarafından seslendirilmiştir. O aslında Dead-6'ya üye olmak için eğitilmiş ve Havoc Parker tarafından da tanınan bir paralı askerdi. Ancak Nod gizli bir şekilde onu bünyesine aldı. Sonunda GDI için çalışır vaziyette gözüken bir Nod ajanı oldu.

Elena Petrova

Lori Tritel tarafından seslendirilmiştir. Oyunun ana antagonisti (ana karaktere karşı olan kişi) olan Dr. Petrova, Tiberium evrenindeki üç büyük Tiberium araştırmacısından biridir. Zamanında Dr. Ignatio Mobius ve kızı Sidney ile birlikte GDI'da çalışmıştı. Ancak saf değiştirip kardeşliğin "Yeniden Yaratılış Projesi"ne katılmıştı. Yüzbaşı Nick "Havoc" Parker onu öldürdü.

Tiberian Sun[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane

Ayrıntılı bilgi için Kane maddesine bakınız.

Anton Slavik

Frank Zagarino tarafından canlandırılmıştır. Başlangıçta Sırp Özgürlük Savaşçısı olan ve Sırbistan Kurdu lakabıyla bilinen Slavik, Nod tarafından fark edildi ve Kara El grubuna alındı. Kara El'in liderliğine kadar yükselen bu adam sonunda grubunun bir üyesi olan Marcion adıyla bilinen biri tarafından öldürülmüştür.

Oxanna Kristos

Monika Schnarre tarafından canlandırılmıştır. Kara El üyesi, Nod propagandacı. Slavik'in yokluğunda dahi ona sadık olmuş ve Kane'in emrinden çıkmamıştır. Görünüşte Unutulmuşlar'a karşı büyük bir nefrete sahip olan Oxanna, Hasan'ın adamları tarafından idam edilmiştir.

Vega

Francesco Quinn tarafından canlandırılmıştır. Nod Kardeşliği'nin güçlü bir generali. Command & Conquer: Tiberium Wars Romanı'nda da adı geçen Vega'nın amcası romana göre GDI'da çalışmaktaydı.

Hasan

Adoni Maropis tarafından canlandırılmıştır. İkinci Tiberium Savaşı öncesi Nod'un Kuzey Afrika'daki bir savaş ağası olan Hasan, kısa bir süreliğine GDI için Nod'un kukla liderliğini yaptı. Ancak Kane yeniden ortaya çıkınca Hasan'ı bir kamu töreninde idam ettirdi.

Tiberium Wars[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane,

Ayrıntılı bilgi için Kane maddesine bakınız.

Kilian Qatar

Tricia Helfer tarafından canlandırılmıştır. Üçüncü Tiberium Savaşı öncesinde ve sırasında Kane'in sağ eli olan kadın. Avustralya, Uluru yani Ayers Rock'daki Nod'un büyük komuta merkezinin en üst düzeyli görevlisidir.

Ajay

Josh Holloway tarafından canlandırılmıştır. Kane'in değerli istihbarat memuru ve savaş stratejisti olan Ajay, Nod dinine sadık ve dindar biri...

Kane's Wrath[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcion

Carl Lumbly tarafından canlandırılmıştır. Nod'un asıl lideri olmak için doğduğuna inanan Black Hand dağıldıktan sonra yandaşları ile yeniden kurduğu Black Hand'in lideri. Liderliğe göz dikmesi sebebinden GDI ajanı onu ikna etmiş ve bir hain oluvermiş Marcion, Kane tarafından öldürüldü.

Alexa Kovacs

Natasha Henstridge tarafından canlandırılmıştır. Nod istihbarat subayı ve Nod başrahibesi.

Tiberian Twilight[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane

Ayrıntı için Kane maddesine bakınız.

Chavra

Kardeş Rahibe Chavra, istihbarat subayıdır ancak oyunda yüzü görüntülenemez. Kane'e sadık olması dışında onun hakkında bilinen pek de bir şey yoktur.

Gideon

Chris Wolfe tarafından canlandırılmıştır. İstila savaşına sebep olan Nod Bölücüleri'nin lideridir. Nod ve GDI kendisi için ittifak olduğunda ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır ancak yine de kaybetmiştir. C&C Renegade'deki Gideon ile bir bağı olduğu kimi C&C hayranı tarafından düşünülüyor ancak oyun içinde bunu kanıtlayan bir şey yok. Gideon, Kane'in planlarını önceden seziyordu ve kendisi lider olmak ya da Nod'u yok edip kendi grubunu kurmak gibi emeller için yandaşlarını toplayıp Nod Bölücüleri'ni kurdu.

Müttefikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Alert[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Mareşal Gunter von Esling

Gunther von Esling, Müttefikler'de bulunan büyük bir komutandır. Adı Red Alert 3'te İzlanda'da bir hava üssüne verilmiştir. Arthur Roberts tarafından canlandırılır.

General Nikos Stavros

Nikos Stavros, von Esling'in yardımcılığını yapar. Fazla duygusal olmasına rağmen hep Müttefikler'in üst kademelerinde kalır. Tanya'ya birçok görev verir. Ayrıca oyunun sonunda Stalin'i bizzat kendisi öldürür.

General Ben Carville

Carville Command & Conquer: Red Alert - Retaliation genişleme paketinde senaryoya dahil edilmiştir. Red Alert 2'de ve bu oyunun Yuri's Revenge genişleme paketinde aktif görev almıştır. Barry Corbin tarafından canlandırılmıştır.

Tanya Adams

Tanya Adams , özel bir komando. Tanya Adams Müttefik Ülkeler'e gönüllü olarak girdi. Doğrudan aldığı görevlerle, Müttefiklerin en önemli varlıklarından biri olup, son derece yetenekli bir saha elemanı olduğunu kanıtlamıştır. Müttefikler'in komutanı Gunther von Esling, özellikle Moskova'ya saldırı sırasında ve diğer görevlerde Tanya'dan yardım almıştır.

Tanya oyun sırasındaki savaşta, düşman piyadelerini ve herhangi bir binayı C4 patlayıcılar ile yok edebilen bir kadın komando olarak görünür. Ancak onun önceliği kendini savunmak değildir. Çok oyunculu oyunlarda, Müttefikler ve Sovyetler olarak Tanya birimlerinden sınırsız sayıda üretebilirsiniz (Red Alert 2 - Yuri's Revenge genişleme paketinde Multiplayer oyunda sadece 1 adet üretilebilir). Onun bir oyuncunun Tanya ürettiğini harita görünümünde, herkes tarafından duyulan kendine özel sesiyle [çılgın kahkaha(Yuri's Revenge'de Don't Fear Tanya is Here sözü ile)] anlayabilirsiniz.

Sovyet senaryolarında tek bir görev sırasında, Sovyet komutanı Volkov Tanya'yı komuta eder. Volkov onu öldürürse, bir video görevinin sonunda gösterilir. Videoda mezarların birinde "Tanya Adams" adı ile bir mezarlık gösterilir, fakat sovyet görevleri Red Alert evreninin resmi senaryoları olarak kabul edilmediği için pek bir anlam ifade etmez.

Tanya, Red Alert'ın pazarlanma stratejisini değiştiren bir karakterdir. Bu karakterin seksiliği pazarlamayı etkilemiş; Red Alert 2 ve Red Alert 3'e bu tip karakterler gelmiştir.

Profesör Albert Einstein

Profesör Albert Einstein bir bilim adamıdır. Gerçek hayattaki Albert Einstein'ın Red Alert evrenine uyarlanmasıdır. John Milford tarafından canlandırılmıştır.

Einstein, 1946 yılında ABD'nin New Mexico eyaletindeki gizli Trinity projesinde yer almıştır. Proje kapsamında Chronosphere adlı zaman makinesini icat etmiş, Makineyi İkinci Dünya Savaşı'nı durdurabilmek, dolayısıyla Adolf Hitler'i ortadan kaldırmak için kullanmıştır. Zamanda geriye, 1924 yılına gitmiştir. Hitler'i ortadan kaldıran Albert Einstein gelecekte hiç de ummadığı bir değişime yol açmıştır.

Hitler yükselişinin yaşanmadığı dünya'da Sovyetler Birliği'ni dengeleyen bir Nazi Almanya'sı da ortaya çıkmamıştır. Bu durum Sovyetler'in birden palazlanmasına ve Avrupa'ya saldırmasına yol açmış, Red Alert evreni konusunun fitili bu sayede ateşlenmiştir.

Bu olayın benzeri Red Alert 3 oyununda karşımıza çıkmıştır. Einstein o olayda hayatını kaybetmiştir.

Einstein'ın icadı olan Chronosphere multiplayer karşılaşmalarında ışınlanma aleti olarak kendini gösterir.

Red Alert 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkan Michael Dugan

Michael Dugan, ABD başkanıdır. Ray Wise canlandırmıştır. Red Alert 2 ve Yuri's Revenge genişleme paketinde yer almıştır. Üçüncü Dünya Savaşı Sovyetlerin Müttefik Devletler'e saldırması ile başlamıştır. Tam o sıralarda Başkan Dugan Kırmızı hattan Moskova'yı Romanov'u arayarak kısa bir telefon görüşmesi yapmıştır. Bu görüşmeden sonuç alamayan Dugan Tümgeneral Carville'e Nükleer saldırıyı başlatması emrini vermiştir.

Tümgeneral Ben Carville

Carville başarılarından dolayı rütbe atlamıştır. Üçüncü Dünya Savaşı patlak verdiğinde komuta merkezinde bulunmaktadır. Romanov ile görüşen Başkan Dugan'dan Nükleer saldırıyı başlatması için emir almış, bu emri Nükleer Füzelerin komuta merkezine bulunan Teğmen Boyd'a "Sovyet İşgali Onaylandı" (Soviet Invasion Confirm) repliği ile iletmiştir. Müttefik ilerlemelerinde Sovyetler'in yaptığı intihar saldırısı sonunda ölmüştür.

Teğmen Eva Lee

Lieutenant Eva Lee Amerikan istihbarat danışmanı. (Red Alert 3'teki Teğmen McKenna ile karıştırılmasın) Athena Massey tarafından canlandırılmıştır. Yuri's Revenge genişleme paketinde Yuri tarafından kontrol altına alınır.

Teğmen Jerry Boyd

Jerry Boyd, Amerika'nın Nükleer Füzelerinin ateşleme kontrol ünitesinde yer alır. Amerika Birleşik Devletleri'ne saldıran Kızıl Ordu'ya karşı Başkan'ın Nükleer füzeleri harekete geçirme emri General Carville tarafından Boyd'a iletilir. Füzeleri atış pozisyonuna sokulduğu anda Komuta odasının telefonu çalar. Arayan kişi Yuri'dir. Yuri telefona bakan Boyd'u kontrolüne alır ve görev arkadaşını öldürtür, ardından Nükleer Füzeleri silo kapaklarının açılmadan ateşlenmesini sağlar. Füzeler siloların içerisinde patlar ve Amerika'nın nükleer gücüne sabotaj gerçekleşmiş olur.

Sovyetler Birliği bu sabotaj sayesinde fazla kayıp vermeden Amerikan topraklarına ilk adımını atmıştır.

Özel Ajan Tanya

Özel Ajan Tanya, Red Alert 1'deki karakterin aynısıdır. Red Alert 1'deki saygısızlığı sürerken şefkat duygusu açığa çıkar.

Üçüncü Dünya Savaşında (Red Alert 2) birçok nokta operasyonlarda onun imzası bulunur.

Bunlardan en başlıcaları; Avrupa'yı tehdit eden Polonya sınırındaki Sovyet Nükleer Füzelerini yok etme görevi ve Müttefikler'in Kremlin'in savunmasını düşürdükleri anda sarayın bahçesine bir I.F.V. tankı içerisinde ışınlanıp Romanov'u teslim almaya gitmesidir.

Tanya Romanov'u ofisinde masasının altında iç çamaşırlı, bayrağa sarılı olarak yakalamış ve fotoğraflarını medyaya dağıtmıştır.

Yuri's Revenge genişleme paketinde başaramadığı görevi Sovyet meslektaşı Boris başarmış ve Boris'i tebrik etmiştir.

Profesör Albert Einstein

Profesör Albert Einstein, Red Alert 2 ve Yuri's Revenge genişleme paketinde teknoloji geliştirmeye devam eder. Üçüncü Dünya Savaşı'nda Müttefikler'in kullanımına Prizma Kuleleri (Prism Towers), Prizma (Prism Tank) ve Serap Tanklarını (Mirage Tank) sunmuştur. O bu icatlarına "Tanrı'nın Oyuncakları" (God's Toys) adını vermiştir. Ayrıca icat ettiği zaman makinesinin teknolojisini Chrono Legionnaire isimli özel askerler tarafından düşman bir birimi uzay-zaman'dan silmek amacıyla taşınabilir özellikte kullanılmasını sağlamıştır.

Yuri's Revenge genişleme paketin'de Albert Einstein Yuri tarafından Psychic Dominator'lerin geliştirme ve dağıtımını hızlandırması amacıyla yakalanıp Mısır'a kaçırılmıştır. Daha sonra Müttefikler Mısır Operasyonu ile Einstein'ı kurtarmışlardır.

Red Alert 3'ün giriş videosunda zamanda geri giden Sovyet Generali tarafından öldürülür.

General Réne Lyon

Lyon da Müttefikler için görev alan Fransız bir generaldir.

Bilinmeyen Kore Deniz Subayı

Sadece Sovyet Kampı'nda bir deniz savaşında Müttefikler, Kore Donanması'nı yönetir. Ara videoya da çıkmaz...

Chairman Bing

Yuri's Revenge'de Müttefik kampı 3. Bölümde görülmektedir. Bill Gates'in oyuna uyarlanmış hali ve MassiveSoft şirketinin başkanıdır. Yuri, Genetik Mutasyon Aracı'nın yapımında çalışması için onu nükleer bomba ile tehdit eder ve Müttefik Kuvvetlerden yardım ister. Rick Ginn tarafından oynanmıştır.

Red Alert 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Sovyet Albayı Anatoly Cherdenko'nun eylemleri sonucu Red Alert 2 hiç yaşanmamış sayılır, böylece tarih sayfalarından Üçüncü Dünya Savaşı silinmiş olur ve yeni yapılan savaşa da aynı isim verilir. Ayrıntılı bilgi maddenin Anatoly Cherdenko bölümünde belirtilmiştir.

Başkan Howard T. Ackerman

Yeni ABD başkanı ve Müttefikler'in siyasi lideridir. Sloganı "Vote for me, if you want to live." yani "Yaşamak istiyorsanız bana oy verin."dir.

Başkan Ackerman, J.K. Simmons tarafından canlandırılmıştır.

Mareşal Robert Bingham

Bu kişi tüm Müttefikler'in en rütbeli subayıdır. Müttefik görevleri oyuncuya bizzat Mareşal tarafından aktarılır. Sovyet senaryosunda oyuncu tarafından öldürüldüğü varsayılır. Japon senaryosunda Sovyetler tarafından öldürüldüğü aktarılır. Jonathan Pryce tarafından canlandırılmıştır.

Teğmen Eva McKenna

Red Alert 2'deki Eva öldüğü için yerine geçen ikinci Eva'dır.

Özel Ajan Tanya

Tanya Adams'dır. Saçı Red Alert 1 ve Red Alert 2'de siyah, Yuri'de hafif kahve-sarıdır. Fakat Red Alert 3'te Jenny McCarthy tarafından canlandırıldığı için tamamen sarışın olmuştur.

Komutan Warren Fuller

Komutan Fuller çok güçlüdür. Doğuştan liderdir. Birçok kez Sovyetler ve Japonlara karşı savaşmıştır. Müttefikler Kara Kuvvetleri komutanıdır. Rusların engellemesini durdurmaya yardımcı olur. Randy Couture tarafından canlandırılmıştır.

Komutan Lissette Hanley

Müttefikler Deniz Kuvvetleri komutanıdır. Ayrıca eski bir Fransız istihbarat görevlisidir. Müttefik görevlerinde (Heidelberg'in Özgürlüğü Görevi) oyuncuya yardımlarda da bulunmaktadır. Alışılmışın dışında taktikleri bulunmaktadır. Bu onun çocukluğunu yansıtır. Autumn Reeser tarafından canlandırılmıştır.

Komutan Giles Price

İlk başta zayıf gözükse de çok etkilidir. Müttefikler'in donanmasından o sorumludur. Red Alert 3 Uprising genişleme paketi'nde Japon İmparatorluk Donanması tarafından öldürülür. Greg Ellis tarafından canlandırılır.

Amerikan Başkan Yardımcısı

Adı belli değildir. Fakat o "silah icat etmeyeceğim, TV ve araba alın." gibi şeyler söyler. David Hasselhoff canlandırır.

Profesör Albert Einstein

Red Alert 2 konusunun devamı olan bu oyunda Sovyetler Birliği yenilmiştir. O sıralarda Rusların Kremlin'in altında gizli yürüttüğü bir proje meyvesini vermiştir. Sovyet Komutanı Anatoly Cherdenko yoldaşı General Nikolai Krukov'a icat edilen zaman makinesini göstermiştir ve mucidi Dr. Gregor Zelinsky'e makineyi çalıştırmasını emretmiştir. Zelinsky'nin makinenin daha test edilmediğini ve çalıştırılmaması adına ısrarlarına rağmen, Cherdenko makineyi çalıştırtmış ve bu üç kişi zamanda geri giderek 1927'deki Uluslararası Solvay Fizik Konferansı sırasında konuşmasının ardından Albert Einstein ile karşılaşmıştır. Einstein'ın elini sıkan Krukov uzay-zaman'da paradoks yaratarak Einstein'in kül olmasına neden olmuştur.

Einstein'sız kalan Müttefikler teknolojik sıçramalarda bulunamamış ve ortam Tesla tabanlı teknolojiye sahip Sovyetler Birliğine kalmıştır. Bu durum Avrupa'nın Kızıl Ordu tarafından ele geçirilmesine ve Müttefikler'in Atom bombasının icat edememesine ve dolayısıyla Japonya'yı sindirememesine yol açmış. Güçlenen Japonlar Sovyetler'in en büyük düşmanı olarak ortaya çıkmıştır.

Red Alert 3: Uprising[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği Başkanı Rupert Thornley

Ruper Thornley Avrupa Birliği başkanıdır. Fakat zamanla kazandığı toprakları "Futuretech Şirketi" adıyla kendi kişisel cennetine dönüştürmüş, fakat Sovyet askerleri tarafından öldürmüştür. Malcolm McDowell tarafından canlandırılmıştır.

Spiker Brenda Snow

NEWS3 kanalı haber sunucusudur.

FTC CPO Kelly Weaver

Futuretech Şirketi için çalışan rütbeli Müttefik Subayıdır.

Komutan Douglas Hill

Eski bir komutan ve gazidir. Futuretech Şirketi'ni kötülediği için savaşlara katılmamaktadır. Fakat en güçlü komutandır. Onun yeteneğini "Commander's Challenge" isimli tek kişilik oyun modunda görebilirsiniz.

Komutan Lydia Winters

Bayan Winters Japonya ve Sovyetler Birliği'ne karşı Müttefik Küresel Savunma Ağı'nın (The Athena Cannon) mimarıdır. Bu onu doğrudan bir role sokmuş ve yeni sorumluluklar almasına hak kazandırmıştır. Louise Griffiths tarafından canlandırılmıştır.

Sovyetler Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Alert[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Stalin

Gene Dynarski tarafından canlandırılmıştır. Gerçek hayattaki Joseph Stalin'dir.

Kane

Tiberium serilerindeki Kane'in ta kendisidir. Ayrıntı için Kane maddesine bakınız.

Gradenko

Alan Terry tarafından canlandırılmıştır. Doğu Asya Fetihlerinde Kızıl Ordu birliklerinin subaylığını yapmıştır. Başarısı sonucu Mareşal tarafından terfi edilmiştir. Ödülü Stalin'in danışmanlığıdır. Gradenko oyuncuya karşı şüpheli ve saldırgandı. Birçok başarısızlık sonucu Nadia tarafından sunulan zehirli çay ile öldürüldü. Gradenko daha sonra Sovyetler Birliği'nde hain ilan edildi.

Nadia

Andrea C. Robinson tarafından canlandırılmıştır. O, istihbarat subayı olarak sık sık oyuncuya özel görevler veren İçişleri Halk Komiserliği başkanıdır. Ayrıca Tiberian Serisi'ndeki NOD Kardeşliği'nin gizli bir üyesidir. Çeşitli sahneler onun Stalin'in sevgilisi olduğunu ima etmektedir.

Georgi Kukov

Craig Cavanah tarafından canlandırılmıştır. Aslında gerçek hayatta da bir kızıl ordu komutanı olan Georgi Jukov'dan esinlenerek yaratılsa da Georgi Jukov'un aksine fakir bir stratejist olarak resmedilmiştir.

Topolov

Alan Charof tarafından canlandırılmıştır. Sadece "Red Alert: Retaliation" ek paketinde bulunan ve son Sovyet görevinde emekliye ayrılan yüksek rütbeli bir komutandır. Diğer Sovyet komutanlarının aksine başkomutana karşı dostça davranan, entrikacı ve aldatıcı bir kişiliğe sahip değildir.

Vladmiral Kosygin

Sovyetler için çalışan bir atom bilimcisidir.

Volkov

Ek paketlerde görülen bir cyborg askerdir. İki pakette toplam 4 bölümde karşımıza çıkar. Farklı bölümlerde farklı silahlara sahiptir.

Chitzkoi

Volkov'un köpeğidir. Bir Alman Kurdudur. Volkov gibi o da cyborg'dür ve Test Drive(Test Sürüşü) adlı görev dışında Volkov'la birlikte toplam 3 kere görünür.

Red Alert 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Premier Alexander Romanov

Nicholas Worth tarafından canlandırılmıştır. Stalin'in ölümünden sonra Müttefikler tarafından Sovyetler'in başına konulan kukla lider Romanov; ABD'ye saldırınca Üçüncü Dünya Savaşı'nı başlatmış oldu. Romanov'un Uncle Sam adında kırmızı boyalı bir kaplumbağası vardır. Ayrıca son Rus Çarı II. Nikolay'ın uzaktan bir akrabası ve bir Bolşevik'tir, zaten Romanov soyadıyla da bunu kanıtlar. Oyun sonunda Müttefikler tarafından hapishaneye kapatılan Romanov, Yuri's Revenge ek paketinde oyuncuya gizlice gönderdiği direktiflerle yeniden Sovyetlerin yöneticisi olmayı başarmıştır.

General Vladimir

Adam Greggor tarafından canlandırılmıştır. Sovyetler Birliği'nin sadık ve deneyimli en üst komutanıdır. Alexsander Romanov tarafından sevilse de kendisine oyuncuya yardımcı olması için görev vermez.

Teymen Zofia

Aleksandra Kaniak tarafından canlandırılmıştır. Bulgar asıllı Sovyet komutanı danışmanı. Orijinal oyun ve ek paketinde görev yapar, ayrıca danışmanlıktan daha üst bir rütbeye geçmek için de biraz oynar. Yine de oyuncu ve Romanov'a karşı saygısından ve bağlılığından ödün vermez ve herhangi bir gizli amaçtan tamamen yoksundur.

Boris

Sadece Yuri's Revenge ek paketinde bulunan ara videolara çıkmayan Tanya'nın meslektaşı. Tek farkı Tanya bomba bırakırken onun Sovyet jetlerini çağırmasıdır. Red Alert 2'de hiç görülmemesine rağmen lakabının "Tüm Rusya'nın Kahramanı" olduğu söyleniyor. Sembol tüfeği özel yapım AK-47'dir. Oyunda Tanya'nın aksine tanklara karşı fena olmayan bir saldırı gücü vardır.

Yuri

Psişik güçleri olan karakter; Red Alert 2'de Sovyetler'in emrinde olmasına rağmen Yuri's Revenge'de kendi ordusunu kurmuştur. Ayrıntılı bilgi için Yuri maddesine bakın.

Red Alert 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Anatoly Cherdenko

Tim Curry tarafından canlandırılmıştır. Albay Anatoly Cherdenko, Sovyet Temporal Hacmi proje müdürü oldu ve rütbesini yeni zaman çizelgesinde Premier (Sovyet yöneticisi) olmak için kullandı. Döneminde yenilgi almış olan Sovyetler'i zafer kazanmış hale getirmek ve Premier olmak için icat ettirdiği yeni zaman makinesiyle geçmişe gitmiş ve Einstein'ı öldürmüştür. Bir nevi Red Alert 2 hiç yaşanmamıştır. Ancak bunun sonucu Yükselen Güneş İmparatorluğu adında bir grup ortaya çıkmıştır.

Nikolai Krukov

Andrew Divoff tarafından canlandırılmıştır. Cherdenko ile birlikte geçmişe yolculuk ettiğinden dağınık Kızıl Ordu'nun lideri olmuştur. Ancak Cherdenko'nun tercihi dışında bu rütbeye geldiği için hiçbir zaman ona saygı duymamıştır. Bunun sonucu Cherdenko her engellediğinde eninde sonunda oyuncunun görevlerine karışıp yardım etmesidir. En sonunda Premier Cherdenko'nun emriyle oyuncu ve Oleg birleşip Krukov'un birliklerini dağıtmıştır. Uprising ek paketinde Cherdenko ve Krukov kavgaları yüzünden hapse mahkûm edilmiş olarak lanse edilir.

Gregor Zelinsky

Peter Stormare tarafından canlandırılmıştır. Rusya'nın en zekilerinden biri olarak kabul edilen bir bilim adamıdır. Sovyet Temporal Hacmi projesi kapsamında Cherdenko'nun Einstein'i öldürmek için kullandığı zaman makinesini icat etmiştir. Ancak o Einstein'in öldürülmesinin amaçlandığını bilmemekteydi ve suikast öncesi Cherdenko'yu engellemeye çalıştı ama başarılı olamadı. Sonraları Yükselen Güneş İmparatorluğu'nun kurulduğu ve atom bombalarının hiç varolmadığı öğrenilince haklı olduğu kanıtlanmış oldu. Ayrıca Japonların son görevinde Müttefik ve Sovyetler'in kalanlarını Amsterdam'da toplayıp başına geçer.

Dasha Fedorovich

Ivana Miličević tarafından canlandırılmıştır. Teğmen Eva'nın meslektaşı yani istihbarat subayıdır. Ancak Uprising ek paketinde Premier hapse atılınca fırsattan istifade ederek Sovyetlerin yeni yöneticisi ve saygın bir lider olur.

Natasha Volkova

Gina Carano tarafından canlandırılmıştır. Natasha bir halk kahramanıdır ama temelinde Boris'in evveliyatı Tanya'nın meslektaşıdır.

Zhana Agonskaya

Vanessa Branch tarafından canlandırılmıştır. Rus Hava Kuvvetleri ve Rus İstihbaratı'nda derin geçmişe sahip bir komutandır. Hava kuvvetlerine ağırlık verir, Uprising ek paketinde tüm kampanyalarda rol almıştır. Ayrıca Japonların Stalingrad saldırısında Stalingradlı olduğunu belirtmiştir.

Oleg Vodnik

Dimitri Diatchenko tarafından canlandırılmıştır. Oyuncunun akademi günlerinden beri arkadaşı olan Sovyet komutanı.

Nikolai Moskvin

Gene Farber tarafından canlandırılmıştır. Azılı ve sadist bir Sovyet komutanı. Onun ruh hali ve savaş taktikleri asla tahmin edilemez. Histeri sonucu herhangi bir şeyi ruh hali ne olursa olsun agresif bir şekilde karşılar. Oyuncuyu sever ve düşmana acımaması için teşvik eder. Özellikle Uprising yıllarında Japon kuvvetlerine karşı verdiği mücadele iyi bir savaş ağası olduğunu kanıtlamıştır.

Vera Belova

Moran Atias tarafından canlandırılmıştır. Sadece Red Alert 3: Uprising'in Commander's Challenge özelliğinde görünür ve kampanyalarda bulunmaz. White Sparrow adıyla da bilinen Ukraynalı Özgürlük Savaşçısı, yeni nesile ilham vermiştir.

Yükselen Güneş İmparatorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoshiro

George Takei tarafından canlandırılmıştır. Yükselen Güneş imparatoru. O imparatorluğunun ilahi bir güç tarafından verildiğine ve imparatorluğunun tüm dünyaya hakim olacağına inanan gelenekçi bir kişiliğe sahip biri. Hiçbir zaman da duygularını hissettirmemiştir.

Tatsu

Ron Yuan tarafından canlandırılmıştır. İmparator Yoshiro'nun oğlu ve varisi. O, İmparatorluk Silahlı Kuvvetleri'nin çok önemli bir figürü olan birçok başarı kazanmış bir komutandır. Babasının gelenekçi tavırlarının aksine imparatorluğu modernize etmek niyetindedir.

Suki Toyama

Kelly Hu tarafından canlandırılmıştır. Toyama istihbarat görevlisidir ve oyuncuya görev brifingini verir.

Yuriko Omega

Lisa Tamashiro tarafından seslendirilmiştir. Yuriko Matsui (松井 百合子) doğumlu Omega, (Yuriko lakabı buradan gelir) imparatorluğun komando birimidir. Zihin gücü sayesinde cisimleri hareket ettirebildiği için bu göreve atanan Omega, daha insansı yaşamak için savaş alanlarından kaçmaya çalışmıştır. Bu çabası, Red Alert 3: Uprising'de üç ırkın senaryosu dışında dördüncü bir senaryoda anlatılmıştır.

Shinzo Nagama

Bruce Locke tarafından canlandırılmıştır. "İmparator'un Gölgesi" lakabıyla bilinen savaşlarda önem sahibi olan şogun.

Kenji Tenza

Jack J. Yang tarafından canlandırılmıştır. Şogunluğun lideri. Genç, kibirli ve hayat dolu bu adam, İmparatorluğun vatansever ve sadık hizmetkarı. İmparator ona büyük güven duyar. Teknoloji bilgisi stratejiyle birleşince Ruslara karşı büyük başarılar kazanmıştır.

Naomi Shirada

Lydia Look tarafından canlandırılmıştır. Soğuk bir ruh ve acımasız seçimleriyle ülkesine şan ve şöhret getirmeyi amaçlayan başarılı bir şogun.

Takara Sato

Jamie Chung tarafından canlandırılmıştır. Sadece Red Alert 3: Uprising'de bulunan kumandan.

Izumi

Julia Ling tarafından canlandırılmıştır. Sadece Red Alert 3: Uprising'in Yuriko senaryosunda bulunan Yuriko'nun kız kardeşi olma ihtimali bulunan ama kendisinin kabul etmediği kişi. Ayrıca Yuriko ile telepatik ilişkiler kurabilen rehberi.

Shinji Shimada

Vic Chao tarafından canlandırılmıştır. Sadece Red Alert 3: Uprising'in Yuriko senaryosunda bulunan bilim adamı.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Generals[değiştir | kaynağı değiştir]

Eva

Amerika istihbarat subayı.

Colonel Burton

Black Lotus ve Jarmen Kell'in meslektaşı, Amerikan komandosu. Binalara normal ve zaman ayarlı bomba bırakabilir ve sniper kullanabilir. Ancak bomba bıraktıktan sonra kamuflajı bir süreliğine bozulur.

Generals: Zero Hour[değiştir | kaynağı değiştir]

James Seabury

Julian Stone tarafından canlandırılmıştır. BNN TV muhabiridir.

Malcolm Granger

Amerikan Ordusu Hava Kuvvetleri Generali. 12 yaşında hava kuvvetlerine giren ve Irak'ta da teğmen olarak görev yapmış 62 yaşında başarılı bir komutandır.

Alexis Alexander

Amerikan Ordusu Süper Silah Generali. 42 yaşındaki Bayan Alexsander, İkinci Kore Savaşı'nda da görev yapmış tamamen bombaya odaklanan bir generaldir.

Townes

Amerikan Lazer Silah Generali. Her birimi lazer silahla donatılmış general.

Küresel Kurtuluş Ordusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Generals[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanwar Khan

GLA istihbarat subayı.

Jarmen Kell

Siyah Nilüfer ve Albay Burton'un meslektaşı, komando. Sniper kullanabilir. Bomba kullanamaz ama sniper'ı ile tankların içindeki sürücüleri öldürüp tankları saf dışı bırakabilir.

Generals: Zero Hour[değiştir | kaynağı değiştir]

Omar Bin Ghazali

GLA'nın televizyon kanalı ARC News'in muhabiri, GLA'nın propagandasını yapar.

Mohmar "Deathstrike"

GLA'nın başgenerali ve yöneticisi.

Dr. Thrax

GLA'da rütbe sistemi bulunmadığından rütbesi bilinmeyen savaş ağası. Toksin teknolojilerini geliştirmiştir ve her biriminde bulunan özel bir toksin çeşidine sahiptir. Zero Hour ek paketinde ABD kampanyasında oyuncu tarafından öldürülmüştür.

Prens Kassad

İlk başlarda Kuzey Afrika'da eylemler yapan bir çete lideri olan Kassad zamanla büyüyerek GLA'ya bağlı prensliğini kurdu ve sonunda en ufak saldırıdan bile haberi olan bir savaş ağasına dönüştü. Dr. Thrax ölünce de GLA'nın yeni lideri olmak için General Mohmar'a karşı çıktı. Ancak GLA senaryosunda oyuncu tarafından Mohmar için öldürülürdü. Kassad, kamuflaj için özel teknolojiler bulmuştu. Neredeyse tüm üniteleri kamuflajlı olan Kassad'ın ağır tankları kamufle olamadığından bulunmuyordu.

Rodall Juhziz

GLA yıkım (bomba) savaş ağası. Ortadoğu'da doğan Rodall Juhziz Kahire'deki ABD büyükelçiliğinin bombalanması ve birçok bombalı terör eylem saldırısının başında bulunmuştur. Kolunun tekini bomba yapımı sırasında kaybetmiştir. GLA içerisine gönüllü en çok canlı bomba kazandıran ve kullanan Generaldir.

Çin Halk Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Generals (GLA Savaşı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyah Nilüfer (Black Lotus)

Meslektaşları sayılan Albay Burton ve Jarmen Kell gibi saldırı güçlerinden yoksun olmasına rağmen önemli rol oynar. Meslektaşları gibi kamuflaj özelliğine sahiptir. Kamuflajlı birimleri ortaya çıkarabilir, binaları ele geçirebilir ve kısmen "hacker"lık yapabilir.

Lin Zhong

Sadece sesiyle bilinen istihbarat subayı. Görevler ve önemli komuta bilgilerini oyuncuya sağlamakla yükümlüdür.

Generals: Zero Hour[değiştir | kaynağı değiştir]

Super Lotus

Black Lotus'un daha güçlü versiyonudur.

Sun Meiying

Catherine Dao tarafından canlandırılmıştır. Çin küresel uydu televizyonu BCTV'nin muhabiridir. Çin hükûmetinin planlarını açıklar ve oyuncuya yol gösterir.

General "Anvil" Shin Fai

General Shin Fai ya da Chinese Infantry General, acımasız ve aşırı disiplinli bir komuta yapısına sahiptir. Anvil (Örs) onun askerleri tarafından bilinen lakabıdır. Çin Genel Kızıl Muhafızlarının baş lideridir. Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA) en önemli generallerinden biridir. 2018 yılında Tayvan'da küresel örgütlerin saldırısında Çin olarak yardımcı ordunun başında görev almıştır.

Ta Hun Kwai

Ta Hun Kwai ya da China Tank General, adı üstünde Çin'in tanklarıyla meşhur generalidir. GLA'ya karşı tankları ile üyük zaferler kazanmıştır.

Tsing Shi Tao

Tsing Shi Tao ya da China Nuke General, Çin'in nükleer silahlarıyla ün yapmış başarılı general. En ufak biriminden en güçlüsüne radyoaktif özelliklere sahip bu general nükleer bombaları ve fırlatıcılarıyla GLA'ya karşı büyük zaferler kazanmıştır.

Özel Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane; Westwood Stüdyoları ve Electronic Arts tarafından yapılan ve Gerçek Zamanlı Strateji oyunu olan Command and Conquer serisinin ve kadim Nod Kardeşliği topluluğunun ölümsüz baş yapıtlarından biridir. Kane hakkında bilinen az bilginin en doğru kısmı ise; ona inanan insanların, Kane ile dini figür olan Cain arasında bir bağlantı kurdukları. Hatta ona inanan insanlar Kane'i kutsal bir figur olarak görüyorlar ve Kane'e olan inançları onun Mesih olduğuna kadar derinlere inebiliyor. Joseph D. Kucan tarafından canlandırılmıştır.

Karakter Gelişimi ve Geliştirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nod Kardeşliği; orijinal Command and Conquer tasarımıcısı Eydie Laramore tarafından yaratılmıştır. O ve ben saatlerce İncil ile ilgili metaforlar üzerinde tartıştık ve Nod Kardeşliğinin arka planındaki hikayeyi tasarlayabildik." Joseph D. Kucan.

Kane; Las Vegas geçmişli aktör Joseph D. Kucan tarafından resmedilmiştir. Ayrıca Joseph D. Kucan; bütün Command and Conquer oyunlarının ara sahnelerini de yönetmiştir. Asıl önemli nokta ise; Electronic Arts Los Angeles, Kane'in bu kadar popüler ve Command and Conquer severleri için bir idol olduğundan sonra tamamen Kane ile ilgili reklam niteliğinde internet sitesi açmasıdır. Daha sonrasında ise Command and Conquer 3:Tiberium Wars'un ek paketi olan Kane's Wrath duyuruldu ve ek paket Kane'in geçmişini, başarı güdüsünü ve hikâyesini oyunculara anlatıyordu.2008 de ise Guinness Dünya Rekorlarında; video oyunları serisinde en uzun aktörlük yapma ödülünü almıştır.

Karakterin Yaşam Öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında Command and Conquer serisinin başlangıcından beri; birbiri ardına gelen video oyunlarının hikâyelerinin konusu aslında; Nod Kardeşliği karakterlerini resmediyordu. Hikâye sayesinde oyuncular; Kain'i tasvir eden, Adem ile Hava'nın Cennet Bağçesinde doğmuş en eski çocuğu ve semavi dinlere göre ilk katil olan bu adamın geçmişini ve geleceğini anlayabiliyorlar. Karakterin yıllardır görülmedi gibi modernden yakın geleceğe kadar geçen zamanda yaptıkları Command and Conquer oyunlarında tüm çağa yayılabileceği ve bir şekilde yasal olabileceğinin ihtimali vardır. Kane kavramının git gide Kain'i tasvir ettiği; Command and Conquer oyunlarındaki Yahudi-Hristiyan ve İslamî kinayelerden ispatlanmıştır. Bu kinayelerden bazıları ise; kendisini Jacob, Amir al-Quayym ve Caine diyerek tanıtması, ilk görünmez tank prototibinin isminin Ezekiel'in Aracı olması, Kain'in kardeşini Tanrı adına kardeşini öldürdüğü yer Abel ve bu olay Yahudi-Hristiyan ve İslam dinlerinde ilk ölüm olarak da bilinir. Ayrıca Command and Conquer:Red Alert 1'in Sovyet bölümünün sonunda; Kane'in takipçilerinden birisi Kain'in NOD'un Yerin'e nasıl yerşeltiğini anlatan uzun bir paragraf okur. Belki de en önemlisi ise Command and Conquer'un ilk oyunundaki Nod'un son bölümünde İncil ve İslamî hadislere göre Kain'in ikinci ve en genç kardeşi ve Kane'in sağ adamı olan Seth bir anda oyunda belirir. Oyuncuların ilerlemeli bölümde gördükleri ise; Kane'in ardı ardına gelen başarılar ile birlikte aniden artan öfkesine rağmen Seth'e çok iyilik yapmasıdır. Daha sonra ise Seth hem Kane'in hem de oyuncunun yerini almak için plan yapmaktadır ve oyuncuyu intihar niteliğinde olan bir göreve yani Amerikayı keşfe yollar. Seth oyuncuya görev hakkında bilgi verirken, Kane gelir ve Seth'i kafasından vurur. Seth'in canız bedeni; Nod'un Tapınağının üstüne bir "ödül" olarak düşer ve cesedi Kane'in arkasından başka kimsenin oyun oynamaması ve ibretlik olsun diye orada tutulur. Daha sonrasında bu "ödülü" Command and Conquer: Renegade'de Nod Tapınağına sızmayı başaran GDI komandosu tarafından bir Abel adını taşıyan bir lahitte bulunur.


"Yıllardır bu anı bekliyorduk. Nehirler bize karşı olanların kanları ile akacak." Kane karakterinden bir alıntıdır. Bu çok fazla bir şekilde semavi dinleri ima ediyor. Ayrıca bu Yaratılış Kitabında 4. bölüm ile 16. ayete ve özellik ile insan oğlunun yaratılışının ilk günlerine kılavuzluk eder." Ve Kain, Tanrı'nın huzurundan ayrılır ve Nod'un Yerin de yaşamaya başlar." Kane'in görünüşe göre ölümden dönmek, dünyayı kasıp kavurmak ve onu öldürmeye çalışanları yok etmek gibi özelliklerini, ki bu özellikler Kain'in İşaretin de Tanrı tarafından işaret ya da lanet olarak Kain'e verildiğini gösterir, insanları ölümden kurtarmak için kullanmıştır.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında çıkarılan Comman and Conquer: Red Alert'de Kane'in ilk defa oyunculara gösterilmiştir. Oyunda Josef Stalin'in en önemli danışmanıydı. Red Alert' de Sovyet Birliği; Avrupayı işgal etmektir ve bu dönem ilk Command and Conquer oyunundan yaklaşık yarım yüz yıl önce gerçekleşmektedir. Kane'in Josef Stalin ve Sovyet Birliği'nin yaptıklarının ve Sovyetler ile Müttefik kuvvetler arasında başlamış olan dünya savaşının arkasındaki planlayıcı kişi olduğu çoktan ispatlanmıştırdır. Ayrıca Kane'in asıl amacı ise uzun zaman zarfı içerisinde NOD'un planlarını gerçekleştirmektir. Bu plan NKVD'nin (Narodnıy Komissariyat Vnutrennnih Del) başında bulunan Nadia tarafından ki Nadia Stalin'in gözdelerinden ve ayrıca 1950'lerde NOD Kardeşliğinin açıkça bir üyesidir. Red Alert'in alternatif sonunda Soviyet Birliğinin, Avrupayı işgali, Stalin'in Nadia tarafından hızlıca sonuçlanan suikastı birlikte tamamlanmıştır. Her ne kadar Kane Nadria'ı dinlemeden öldürmüş olsa da ara sahne bu sözler ile bitiyordu; "Yoldaş Chairman, ben geleceğim." Daha sonrasın da ise Kane bir süre ortadan yok olmuştur.

Birinci Tiberium Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Onun tekrar görünmesi yeni bir çağın başlangıcının habercisiydi. Su yüzüne çıkmış olan NOD Kardeşliği; 1995 yılında Dünya'ya düşen bir meteor içinde bulunan uzaylı ham maddesi olan Tiberium hakkında araştırmalara başlamıştı. Araştırmalar; bu maddenin insanlığın geçireceği yeni evrimin en büyük etkeni olacağı yönündeydi. Kane'in önderliğinde NOD Tiberium yataklarında zirveye ulaştı. İlk başlarda NOD'un Tiberium'u toplayabilmesini sağlayan teknoloji sadece kristali toplamak ile ilgiliydi. Bunun sayesinde kısa bir süre içerisinde inanılmaz derecede büyük Tiberium miktarına sahibi olan NOD Kardeşliği; zamanla tüm alanlarda Tiberium'u kullanmaya başladı. Kane'in inandığı bu teknolojiler; birçok takipçisi tarafından "Barışın Teknolojisi" olarak adlandırılıyordu. Teknolojilerin gelişme süreci Birinci Tiberium Savaşının başlamasının habercisiydi. Nod Kardeşliği ise bu sırada açıkça tüm endüstriyel ülkeler tarafından köleleştirilen ülkeleri ayaklandırmak için Tiberium Evremi adında bir ideoloji ortaya atmıştır. Daha sonrasında ise Nod'un başlattığı bu evrensel barış görüşüne katılmaya başlayan ve Tiberium yarışına "barış" için son vermek isteyen insan sayısı giderek arttı. Tabii bu aslında Nod'ların asıl planı olan "Barış Yolu ile Güç" için bir adımdı. Bütün bu olayların sonunda, Kane Birleşmiş Milletlerin en çok aranan listesine yükselmeye başlamıştır, GDI ile Kardeşlik arasında tüm insanlık tarihindeki en şiddetli savaşın başlayacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Savaşın sonunda Kane'in Tapınağı kuşatma altına alınmıştır ve Sarajevo da Nod Kardeşliğinin bariz bir şekilde düşeceğine neden olacak önemli bir operasyon yapılır. Operasyon sonun da bazıları; Kane'in Tapınak çökmeye başladığı sırada moloz altında kaldığını, bazıları ise; GDI'ın kullandığı İon Işını saldırsında öldüğünü söyler. Güvenli kameraları ise gerçeği göstermekteydi. Kayıtlarda; Kane'in Ion Işınının yaydığı ışık tarafından kaplanırken görülüyordur.

İkinci Tiberium Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeşliğin İlk Tiberium Savaşında yenilmesinden sonra bile, Kane'in takipçileri asla Kane'in öldüğü düşünmemişti ve ona duyulan saygı; savaştan 30 yıl sonrasında geçen Command and Conquer: Tiberian Sun'da Nod güçlerinin GDI'a karşı başlattığı dünya çapındaki savaşta gözükene kadar değişmemişti. Geri döndüğü andan beri tekrar Tiberium silahları üzerindeki Nod geliştirmelerine odaklandı ve sonucunda dünyayı değiştirecek füzelerin gelişimini sağladı. Bu füzlerin ateşlenmesi GDI birliklerinin komutanı olan Micheal McNeil tarafından engellenmiştir ve bu GDI birliklerinin saldırmasından önce McNeil'a plan yapması için zaman kazandırmıştı. Daha sonra da Kane Kahire'nin yakınlarındaki piramitinde Komutan McNeil ile karşı karşıya gelir ve McNeil tarafından yüzünün bir kısmına demir parçalarını yerleştirmiştir. Savaşın sonucuda Nod Kardeşliğinin ikinci kez yenilmesiyle sonuçlanmıştır.

Daha sonrasında ise yerini alan Tiberian Sun: Firestorm oyunu ile birlikte GDI kuvvetleri ile geriye kalan Nod kuvvetlerinin arasına kötü bir ittifak girer ve GDI'ın Nod ileri yapay zeka sistemini "CABAL" yok etmesini engeller. CABAL'ın ve sayborg güçlerinin yenilgisinden sonra, NOd kuvvetleri Kane'in; Micheal McNeil tarafından verilmiş olan hasarların hepsini düzeltmek için bedenini ileri teknolojideki kapsülün içine koyarlar. Daha sonra yapay zeka sistemini ekranında Kane ve CABAL'ın birleşmesi görünür ve tek bir kişi oluşur, hem CABAL hem de Kane'i temsil eden. Ardından, önce Kane'i temsil ettiği için bağlantısız bir ses ile "Benim" ve CABAL'ı temsil ettiği için ise "Senin" seslerini yankılanır. Hemen ardında ise; önce CABAL'ın sesi daha sonrasından da Kane'in sesi ile birlikte "Yönlendirmelerimiz tekrar değerlendirilmeli."

Üçüncü Tiberium Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü Tiberium Savaşının başlamasından yaklaşık 17 yıl sonra Kane ikinci kez insanlığı gözükmüştür. Hızlı bir şekilde yeniden Nod kuvvetlerini toplayıp GDI tarafından alınan Uzay Savunma Merkezini almak için harekete geçmiştir. Ardından nükleer füze ile GDI'ın GDSS Philadelphia Komut Merkezini imha edecektir. Ayruca Nod kuvvetleri darmadağın ve sersemlemiş GDI kuvvetlerine karşı ve GDI tesislerindeki saldırı aynı şekilde başarılı olmuştur. Kane sıvı Tiberium'un muazzam boyutlardaki patlamasının uzaylı yaratıkları olan Scrin'lerin ilgisini çekeceğini biliyordu. Kane savaş sayesinde bunu başardı. GDI'ı kendi mavi bölgelerindeki en güçlü yeri olan Ana Tapınağa GDI saldırsın diye onları kışkırttı. Plan işe yaradı ve Komutana vekalet eden Redmond Boyle İon Işını ile Sarajevo da bulunan Ana Tapınağa saldırdı. Bu saldırı sırasın da sıvı Tiberium depolarını içinde bulunduran Ana Tapınak, muazzam bir patlama ile yok oldu ki ve bu patlama güney doğu Avrupa'nın tamamın yok etti. Patlama sonrasında uzaylı ırkı olan Scrinler Dünya'ya geldi ve dünyadaki Tiberium tarlalarını çok hızlı ve büyük çaplı bir şekilde toplamaya başladılar. Kane'in amacı; uzaylı ırkı Dünya'ya getirerek onların gelişmiş teknolojisini çalıp, Nod kuvvetlerini GDI kuvvetlerine karşı inanılmaz derecede güçlü yapmaktı. Nod kuvvetleri, Kane'in rehberliğinde devasa boyutlardaki uzaylı yapılarından bir tanesi ele geçirmeyi başardı ve Kardeşlik adına kontrol altına aldı. Command and Conquers 3: Tiberium Wars'ı Scrin tarafından oynarken de, bunun Dünya da biri ya da bir şey tarafından çok erken bir vakitte alındığını görebilirsiniz. Kane ile Nod Komutanı (yani siz) arasındaki iletişimi kestikten sonra bütün dikkatini bu olası bir tahmin edilemeyen kazaya neden olabilecek olan Kane'e verdiler ki her nasıl olduysa Kane, uzaylı yaratıkların ana merkezinde ortaya çıktı.

Üçüncü Dünya Savaşından beş yıl sonra, LEGION adında yapay bilgi, Kane'in emri ile GDI Cheyenne Dağlarındaki tesiste saklanan Tacitus adındaki gizli bir aygıtı ele geçirmek için sayborg askerlerinden oluşan bir ordu yapılması sağladı. Kısa bir süre sonra İşaret verildi ve ağır birlikler ile güçlendirilmiş tesise saldırır. Final ara sahnesi ise "Egemenlik" adında. Kane'in LEGION'un içindeki bir objeye karşı ilgi duymasını gösteriyor. "LEGION, çocuğum, sen benim en mükemmel yapıtımsın. Odak noktası olmak için tam zamanı. Yaratılma amacını gerçekleştirmelisin! Bir hayal, bir amaç!" Bununla beraber Command and Conquer 3'ün müthiş çekişmesinin sonucudur.

Dördüncü Tiberium Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Command and Conquer 4'te Nod için son görev "Her şey sona ermeli". Kane'in İncil'den "Kain" olması olasılığın ipucunu verir ve onun Dünyada binlerce yıldır yaşadığını söyler. Diğer konular için ise; "Geldiğim zaman, siz mağarada yaşıyordunuz!". Command and Conquer 4'te ( her iki tarafın ilerlemeli bölümünde) Kane Komutan Parker'ı ikna eder ve Scrin Sınır Kulesine geçmek için portalı aktif eder ve Kardeşlik üyeleri yükselirler ve Dünya'yı terk eder.

Yuri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuri, Red Alert 1-Aftermath'dan RA 2- Yuri's Revenge'ye kadar Red Alert serisinde kalan bir karakterdir. Psişik güçleri vardır. İnsanları kontrol edebilir. Klonlanabilir. Sovyetler, bu sayede Yuri'den faydalanmıştır.

Sovyet Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanov'un emrinde yıllarca çalışır. Hatta bu sayede Teğmen Jerry Boyd'u ele geçirerek ABD'nin nükleer silahlarına sabotaj yapılmasını sağlamıştır. ABD'nin Kızıl Ordu tarafından işgâl edilmesi sırasında Psişik Teknolojisiyle büyük faydalar sağlamıştır. Fakat Müttefikler'in Sovyetleri geri püskürtüp. Moskova'ya operasyon yapmaları sırasında ortadan kaybolmuştur.

Sovyet senaryosunda ise; Müttefikler'in Sovyetler karşısında iyice yenik duruma düşmesinin ardından Yuri Sovyetler Birliği'nin yönetimini ele almaya çalışmıştır.

Kendisinin sadakatinden şüphe eden ve Kuzey Amerika fetihlerinde oyuncuya yol gösteren General Vladimir'i Washington D.C.'de Beyaz Saray'da, kendi askerlerince kuşatıp öldürtür. Daha sonra Sovyet Lideri Romanov'u akıl hastası diye hastaneye kapattırır. Ve yönetimi ele alır. O sırada Müttefikleri cephede yenilgiye uğratan oyuncuya Romanov'un gizli bir video kaydı ulaştırılır. Romanov video'da oyuncuya Yuri'nin yaptığı darbeyi ve artık onun öldürülmesi gerektiğini söylemektedir. Oyuncu fetihleri bırakarak apar topar Moskova'ya kuvvetleriyle geri döner. Bu sırada başkent tamamen Yuri'nin denetimindedir. Oyuncu Moskova'yı tamamiyle ele geçirir ve Kremlin'i yok eder. Yuri'de yıkılan binanın altında kalarak ölür.

Kendi Ordusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İşte asıl hikâye şimdi başlar. Bu kısmı anlatan Yuri's Revenge (Yuri'nin İntikamı) adlı genişleme paketi çıkmıştır. Bu kısım Red Alert 3 senaryosunu etkilemez.

Oyunda zaman makinesiyle geri dönüş yapılır. Yuri dünyanın her yerine insanları zombiye çeviren Psychic Dominator adındaki psişik makineler yerleştirmiştir. Bu sayede tüm dünya insanlarını kendi zombileri haline getirmeye başlamıştır. Müttefikler hem Sovyetler hem de Yuri tehdidi ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Daha sonra Sovyetler'de Yuri'ye karşı Müttefikler ile işbirliği yapmıştır. Büyük Okyanus'un güney batısında merkezlenmiş Yuri oluşumuna büyük darbe vurulur. Müttefikler Yuri'yi Antarktika'daki gizli üssünde sıkıştırır ve tüm kuvvetlerini yokederek onu ele geçirir. Müttefikler onu özel bir hapishanede mahkûm eder.

Hikâye'ye etkisi olmayan Sovyet senaryosunda ise Ay'da ve Transilvanya'da savaşlar yapılır. Yuri zaman makinesiyle geçmişe gitmeye çalışır. Ancak yapılan sabotaj sonucunda yanlışlıkla Dinozorların devrine gider. Burada karşısına çıkan bir T-rex onu ve zaman makinesini paramparça eder.

Ayrıntı için bkz. Command & Conquer: Yuri's Revenge
Ayrıntı için bkz. Yuri'nin Ordusu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]